Na návrat slunečného počasí si Česko musí počkat. Příštích sedm dní proprší

Domácí Domácí
15. 4. 2021 9:43
Po téměř letních teplotách z minulého týdne Česko zažívá prudké ochlazení a podobné počasí ještě pár dní vydrží. V příštích sedmi dnech navíc přijdou srážky, a to jak dešťové, tak sněhové, předpovídají meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Pozvolna se bude oteplovat, k 15 stupňům Celsia se ale teploty přiblíží až příští týden.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno, zpočátku na západě a jihozápadě místy polojasno. Nejvyšší teploty lze očekávat mezi 3 a 7 stupni Celsia. Od severovýchodu postupně na většinu území přijdou srážky - v polohách nad 400 metrů sněhové, na zbytku území i déšť se sněhem nebo déšť, předpovídají meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu.

Na horách na severu a severovýchodě Česka bude sněžení vydatnější, za čtvrtek tam napadne 10 až 30 centimetrů nového sněhu. Například Horská služba Krkonoše tak varuje na hřebenech hor před náledím a ledovkou.

Podobné počasí bude také v pátek. Obloha bude zatažená až oblačná a většinu území zasáhne občasné sněžení. V polohách pod 300 metrů nad mořem, postupně i pod 600 metrů převládne déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 4 a 8 stupni.

Sychravé počasí vydrží také o víkendu. V sobotu bude oblačno až zataženo, zejména na severovýchodě se místy znovu vyskytnou srážky, oproti čtvrtku a pátku ale v menší míře. Přijít může také sníh, a to nejdříve i v polohách nad 400 metrů, později už jen nad 700 metrů. Denní maxima budou mezi 5 a 9 stupni.

Také v neděli bude oblačno až zataženo. Během dne může opět místy přijít déšť nebo přeháňky, ve vyšších polohách i sníh. Mírně se oteplí, nejvyšší denní teploty vystoupají k 7 až 11 stupňům.

I v pondělí bude obloha oblačná až zatažená. Místy se objeví občasný déšť nebo přeháňky. Sníh už napadne pouze v polohách nad 1200 metrů nad mořem. Nejvyšší teploty lze očekávat mezi 9 a 13 stupni.

Po zbytek příštího pracovního týdne vydrží obdobné počasí. Bude oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, na horách nasněží. Denní maxima očekávají meteorologové mezi 11 a 15 stupni, později v týdnu mezi 8 a 12 stupni.

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy