V dubnu se začne oteplovat, teploty stoupnou až ke dvacítce

ČTK ČTK
30. 3. 2019 15:14
Po teplém víkendu se mírně ochladí, jinak bude ale duben teplý. Ke konci měsíce očekávají meteorologové přes den kolem 18 stupňů Celsia. Srážkově bude duben průměrný. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Foto: Aktuálně.cz

"Předpokládáme, že období od 1. do 28. dubna 2019 bude teplotně průměrné až slabě nadprůměrné," uvedli meteorologové na svém webu.

V příštím týdnu se ale ještě moc neohřejeme. Podle údajů hydrometeorologického ústavu v noci poklesnou teploty většinou na šest až dva stupně Celsia, ojediněle až pod bod mrazu. Maximální denní teploty mají stoupat na 11 až 16 stupňů. V posledním týdnu předpovědního období bude týdenní průměr nejnižších nočních teplot kolem šesti stupňů a průměr nejvyšších denních teplot kolem 18 stupňů Celsia.

"Období jako celek by mělo být srážkově průměrné. Průměrné týdenní úhrny se budou pohybovat od pěti do 12 milimetrů," napsali meteorologové. Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 37 milimetrů.

Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejvíce napršelo a nasněžilo v roce 1965, kdy meteorologové naměřili 80 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo před 12 lety s úhrnem pět milimetrů.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 1. do 28. dubna je 8,3 stupně Celsia. Nejtepleji bylo před deseti lety, kdy průměr činil 12,6 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 4,9 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1980.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy