Meteorologové varují Čechy před vichrem a námrazami, v Krkonoších hrozí laviny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2019 15:21
Silnice jsou namrzlé, horské úseky pokrývá sníh a led. Horní část lanovky na Sněžku zůstane kvůli silnému vichru mimo provoz. Nepojede celou sobotu a zřejmě ani v neděli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

V Česku bude silný vítr foukat i během neděle, a to na východě a severovýchodě území. V neděli večer a v pondělí ráno pak meteorologové očekávají větrno také v západní polovině Čech. Dál platí výstraha před silným větrem během soboty ve Frýdlantském výběžku a v oblasti Jeseníků a Beskyd. Tam by měl ale vítr během sobotního odpoledne a večera postupně slábnout. Vyplývá to z varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Během nedělního dopoledne nejdříve na východě a severovýchodě území a k večeru i v západní polovině Čech začne foukat čerstvý jižní až jihovýchodní vítr," uvedli meteorologové. Místy s nárazy by mohl dosáhnout rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu, na horách 70 až 110 kilometrů v hodině. Později odpoledne a večer se bude měnit na jihozápadní.

Výstraha před silným větrem platí v neděli od 10:00 do 23:00 pro Moravskoslezský kraj a část Zlínského kraje a večer pak od 19:00 také pro Prahu, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a části Středočeského a Jihočeského kraje. Pro tyto regiony trvá výstraha až do pondělních 09:00.

Horní část lanovky na Sněžku nejezdí

Horní úsek lanovky na Sněžku se ráno nerozjel kvůli silnému větru. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu je v provozu. Horní úsek zůstane mimo provoz celý den a zřejmě i v neděli, řekl náčelník lanovky Jiří Martinec. Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky pěšky asi 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

"Horní úsek nepojede asi ani v neděli, fouká tam okolo 25 metrů za vteřinu (90 km/h). Dolní úsek by měl být v provozu," sdělil v sobotu ráno Martinec. Aktuální informace o provozu lanovky lze sledovat na webu lanové dráhy.

Ráno bylo na Sněžce okolo minus šesti stupňů Celsia, pocitová teplota okolo minus 12 stupňů.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů.

Na hřebenech Krkonoš leží nyní přes dva metry sněhu. Například v okolí Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem je přes 220 centimetrů sněhu.

V nejvyšších českých horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Uvolnění laviny je tak možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to především na strmých svazích se sklonem přes 35 stupňů. V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle dnešního hlášení horské služby je "tendence lavinového nebezpečí setrvávající".

Silnice namrzají

V horských oblastech Královéhradeckého kraje je na vedlejších silnicích místy zledovatělý sníh krytý posypem. Řidiči by měli být zvláště opatrní na silnicích druhé a třetí třídy ve vyšších polohách Jičínska, Náchodska, Trutnovska a Rychnovska. Jinak jsou hlavní silniční tahy v Královéhradeckém kraji většinou suché a sjízdné bez omezení. Vyplynulo to z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

Ráno bylo v Královéhradeckém kraji většinou zataženo, bez srážek a teploty se pohybovaly od minus jednoho do plus tří stupňů Celsia.

Na vedlejších silnicích ve vyšších polohách Pardubického kraje je místy zledovatělá vrstva sněhu, někde hrozí námraza. Opatrní by měli být řidiči především v okolí Třemošnice, Lanškrouna a na Chrudimsku. Například na hlavní silnici I/34 mezi Hlinskem a Poličkou se vlivem silného větru místy tvořily sněhové návěje z polí. Hlavní silniční tahy jsou většinou sjízdné bez omezení. Vyplývá to z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

V Pardubickém kraji bylo ráno většinou zataženo, oblačno a teploty se pohybovaly od minus dvou do plus tří stupňů Celsia.

Všechny jihočeské silnice jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na některých lesních úsecích vozovek se může tvořit náledí. Většina silnic je mokrá a holá. ČTK to dnes řekl Jiří Novotný z dispečinku správy údržby silnic Jihočeského kraje.

Teploty v regionu se pohybují kolem nuly, což může způsobovat náledí. Na Jindřichohradecku navíc mohou dopravu komplikovat místy se vyskytující mlhy.

Na vozovkách nižších tříd na Vysočině leží zledovatělá vrstva sněhu. Někde silnice pokrývá ujetá vrstva sněhu s posypem. Týká se to především Pelhřimovska, Žďárska a Havlíčkobrodska. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku silničářů na Vysočině.

Všechny vozovky v regionu jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Platí to také pro úsek dálnice D1 na Vysočině. Na Žďársku může viditelnost zhoršovat mlha.

S možným namrzáním vozovek kvůli tajícímu sněhu musejí dnes ráno počítat řidiči na některých úsecích na Zlínsku. Ve vyšších polohách Vsetínska zase správci cest upozorňují na ujetou sněhovou vrstvu s ledovými kolejemi, zvýšená opatrnost je stále na místě. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou holé a sjízdné bez omezení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. (ŘSD).

Na Zlínsku jsou vozovky podle silničářů holé, místy mokré od tajícího sněhu. Opatrnost je však nutná kvůli možnému namrzání. Na Vsetínsku leží na inertních úsecích ve vyšších polohách ujetá vrstva sněhu vysoká pět až 15 centimetrů, místy jde již o sněhovou kaši. Jízdu tam mohou komplikovat vyjeté koleje, opatrnost je na místě, uvádí ŘSD.

Sníh leží na silnicích v Libereckém a Ústeckém kraji v horských oblastech. Jinak jsou povrchy mokré a vlhké a teploty se pohybují kolem nuly. Místy viditelnost snižují mlhy, vyplývá z údajů na dopravním webu. Meteorologové v předpovědi varují před silným větrem. Na horách a ve Frýdlantském výběžku na Liberecku může v nárazech dosahovat rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině. K večeru by měl vítr slábnout.

Mrznoucí déšť může zkomplikovat cestu řidičům na severu Olomouckého kraje. Hlásí ho silničáři na Šumpersku. Ve stejném okrese a zároveň i v sousedním Jesenicku navíc fouká silný vítr. Silnice jsou v kraji již téměř všechny holé, pouze v nejvyšších polohách leží na inertních úsecích ujetá zledovatělá vrstva krytá posypem.

Podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jsou na Šumpersku a Jesenicku hlavní i vedlejší tahy již zcela bez sněhu, zůstává jako ujetá zledovatělá vrstva pouze s inertním posypem od vyšších poloh. Na Olomoucku a Prostějovsku by vozovky měly být sjízdné bez omezení, viditelnost však komplikuje mlha. Stejná situace je i na Přerovsku.

Příští týden se ochladí

Podle měsíčního výhledu počasí, který na svém webu ČHMÚ zveřejnil, bude z následujících čtyř týdnů bude právě ten nadcházející nejchladnější, teploty přes den se ale udrží nad nulou. Celé období od 11. února do 10. března bude teplotně i srážkově průměrné.

"Relativně nejchladnější bude první týden, kdy minimální noční teploty budou klesat většinou na plus jeden až minus čtyři stupně Celsia a maximální denní budou stoupat na jeden až šest stupňů Celsia," uvedli meteorologové.

Video: O víkendu nás čeká jarní počasí. Překvapit může ale silný vítr i náledí

O víkendu nás čeká jarní počasí. Překvapit může ale silný vítr i náledí | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy