Meteorologové varují Čechy před vichrem a námrazami, v Krkonoších hrozí laviny

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 2. 2019 15:21
Silnice jsou namrzlé, horské úseky pokrývá sníh a led. Horní část lanovky na Sněžku zůstane kvůli silnému vichru mimo provoz. Nepojede celou sobotu a zřejmě ani v neděli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Zuzana Hronová

V Česku bude silný vítr foukat i během neděle, a to na východě a severovýchodě území. V neděli večer a v pondělí ráno pak meteorologové očekávají větrno také v západní polovině Čech. Dál platí výstraha před silným větrem během soboty ve Frýdlantském výběžku a v oblasti Jeseníků a Beskyd. Tam by měl ale vítr během sobotního odpoledne a večera postupně slábnout. Vyplývá to z varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Během nedělního dopoledne nejdříve na východě a severovýchodě území a k večeru i v západní polovině Čech začne foukat čerstvý jižní až jihovýchodní vítr," uvedli meteorologové. Místy s nárazy by mohl dosáhnout rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu, na horách 70 až 110 kilometrů v hodině. Později odpoledne a večer se bude měnit na jihozápadní.

Výstraha před silným větrem platí v neděli od 10:00 do 23:00 pro Moravskoslezský kraj a část Zlínského kraje a večer pak od 19:00 také pro Prahu, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a části Středočeského a Jihočeského kraje. Pro tyto regiony trvá výstraha až do pondělních 09:00.

Horní část lanovky na Sněžku nejezdí

Horní úsek lanovky na Sněžku se ráno nerozjel kvůli silnému větru. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu je v provozu. Horní úsek zůstane mimo provoz celý den a zřejmě i v neděli, řekl náčelník lanovky Jiří Martinec. Z Růžové hory to je na vrchol Sněžky pěšky asi 2,5 kilometru. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

"Horní úsek nepojede asi ani v neděli, fouká tam okolo 25 metrů za vteřinu (90 km/h). Dolní úsek by měl být v provozu," sdělil v sobotu ráno Martinec. Aktuální informace o provozu lanovky lze sledovat na webu lanové dráhy.

Ráno bylo na Sněžce okolo minus šesti stupňů Celsia, pocitová teplota okolo minus 12 stupňů.

Lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, Pec pod Sněžkou - Růžová hora a Růžová hora - Sněžka. Celková délka lanové dráhy je asi 3,5 kilometru. Z hlediska převýšení a počasí jde v ČR o nejextrémnější kabinovou lanovku. Převýšení lanové dráhy z dolní stanice v Peci do horní stanice na Sněžce je přes 700 metrů. První úsek má převýšení asi 510 metrů a druhý 260 metrů.

Na hřebenech Krkonoš leží nyní přes dva metry sněhu. Například v okolí Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem je přes 220 centimetrů sněhu.

V nejvyšších českých horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Uvolnění laviny je tak možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to především na strmých svazích se sklonem přes 35 stupňů. V lavinových katastrech, ke kterým patří Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, se mohou uvolnit laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu. Podle dnešního hlášení horské služby je "tendence lavinového nebezpečí setrvávající".

Silnice namrzají

V horských oblastech Královéhradeckého kraje je na vedlejších silnicích místy zledovatělý sníh krytý posypem. Řidiči by měli být zvláště opatrní na silnicích druhé a třetí třídy ve vyšších polohách Jičínska, Náchodska, Trutnovska a Rychnovska. Jinak jsou hlavní silniční tahy v Královéhradeckém kraji většinou suché a sjízdné bez omezení. Vyplynulo to z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

Ráno bylo v Královéhradeckém kraji většinou zataženo, bez srážek a teploty se pohybovaly od minus jednoho do plus tří stupňů Celsia.

Na vedlejších silnicích ve vyšších polohách Pardubického kraje je místy zledovatělá vrstva sněhu, někde hrozí námraza. Opatrní by měli být řidiči především v okolí Třemošnice, Lanškrouna a na Chrudimsku. Například na hlavní silnici I/34 mezi Hlinskem a Poličkou se vlivem silného větru místy tvořily sněhové návěje z polí. Hlavní silniční tahy jsou většinou sjízdné bez omezení. Vyplývá to z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic.

V Pardubickém kraji bylo ráno většinou zataženo, oblačno a teploty se pohybovaly od minus dvou do plus tří stupňů Celsia.

Všechny jihočeské silnice jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na některých lesních úsecích vozovek se může tvořit náledí. Většina silnic je mokrá a holá. ČTK to dnes řekl Jiří Novotný z dispečinku správy údržby silnic Jihočeského kraje.

Teploty v regionu se pohybují kolem nuly, což může způsobovat náledí. Na Jindřichohradecku navíc mohou dopravu komplikovat místy se vyskytující mlhy.

Na vozovkách nižších tříd na Vysočině leží zledovatělá vrstva sněhu. Někde silnice pokrývá ujetá vrstva sněhu s posypem. Týká se to především Pelhřimovska, Žďárska a Havlíčkobrodska. Vyplývá to z aktuálních informací dispečinku silničářů na Vysočině.

Všechny vozovky v regionu jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Platí to také pro úsek dálnice D1 na Vysočině. Na Žďársku může viditelnost zhoršovat mlha.

S možným namrzáním vozovek kvůli tajícímu sněhu musejí dnes ráno počítat řidiči na některých úsecích na Zlínsku. Ve vyšších polohách Vsetínska zase správci cest upozorňují na ujetou sněhovou vrstvu s ledovými kolejemi, zvýšená opatrnost je stále na místě. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou holé a sjízdné bez omezení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. (ŘSD).

Na Zlínsku jsou vozovky podle silničářů holé, místy mokré od tajícího sněhu. Opatrnost je však nutná kvůli možnému namrzání. Na Vsetínsku leží na inertních úsecích ve vyšších polohách ujetá vrstva sněhu vysoká pět až 15 centimetrů, místy jde již o sněhovou kaši. Jízdu tam mohou komplikovat vyjeté koleje, opatrnost je na místě, uvádí ŘSD.

Sníh leží na silnicích v Libereckém a Ústeckém kraji v horských oblastech. Jinak jsou povrchy mokré a vlhké a teploty se pohybují kolem nuly. Místy viditelnost snižují mlhy, vyplývá z údajů na dopravním webu. Meteorologové v předpovědi varují před silným větrem. Na horách a ve Frýdlantském výběžku na Liberecku může v nárazech dosahovat rychlosti 55 až 70 kilometrů v hodině. K večeru by měl vítr slábnout.

Mrznoucí déšť může zkomplikovat cestu řidičům na severu Olomouckého kraje. Hlásí ho silničáři na Šumpersku. Ve stejném okrese a zároveň i v sousedním Jesenicku navíc fouká silný vítr. Silnice jsou v kraji již téměř všechny holé, pouze v nejvyšších polohách leží na inertních úsecích ujetá zledovatělá vrstva krytá posypem.

Podle informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) jsou na Šumpersku a Jesenicku hlavní i vedlejší tahy již zcela bez sněhu, zůstává jako ujetá zledovatělá vrstva pouze s inertním posypem od vyšších poloh. Na Olomoucku a Prostějovsku by vozovky měly být sjízdné bez omezení, viditelnost však komplikuje mlha. Stejná situace je i na Přerovsku.

Příští týden se ochladí

Podle měsíčního výhledu počasí, který na svém webu ČHMÚ zveřejnil, bude z následujících čtyř týdnů bude právě ten nadcházející nejchladnější, teploty přes den se ale udrží nad nulou. Celé období od 11. února do 10. března bude teplotně i srážkově průměrné.

"Relativně nejchladnější bude první týden, kdy minimální noční teploty budou klesat většinou na plus jeden až minus čtyři stupně Celsia a maximální denní budou stoupat na jeden až šest stupňů Celsia," uvedli meteorologové.

Video: O víkendu nás čeká jarní počasí. Překvapit může ale silný vítr i náledí

O víkendu nás čeká jarní počasí. Překvapit může ale silný vítr i náledí | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

Další zprávy