Česko zavalil sníh, komplikoval dopravu. Přes noc napadlo dalších několik centimetrů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 7. 1. 2021 7:40
Od středečního rána měli s vydatným sněžením plné ruce práce silničáři - například v Plzeňském a Středočeském kraji vyslali do akce veškerou techniku. V noci na čtvrtek napadal na některých místech v Česku nový sníh, řidiči by se tak i dnes měli mít na pozoru.

Sněžení může komplikovat sjízdnost například v Moravskoslezském kraji. Na silnicích mohou být zbytky rozbředlého sněhu nebo uježděný sníh. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na silnicích nižších tříd na Bruntálsku leží podle silničářů zbytky sněhu po pluhování, na silnicích první třídy rozbředlý sníh. Na Opavsku může sjízdnost rovněž komplikovat rozbředlý a místy i nový sníh ve vrstvě do dvou centimetrů. Na ujetou vrstvu sněhu upozorňují silničáři také v Beskydech.

Sněžení a špatná viditelnost komplikovaly dopravu na mnoha místech v Česku i ve středu. Kvůli počasí se stala řada nehod. 

Od rána ve středu sněžilo na Vysočině, kde se do 17:00 stalo 31 nehod. Lehce se při nich zranili čtyři lidé. Mezi nimi i řidič, který v Jihlavě sjel s vozem do řeky, a jeho nezletilé dítě. Dopoledne byly silnice na několika místech neprůjezdné, vpodvečer problémy sice přetrvávaly, ale byly spíše chvilkové. U Libkovy Vody na Pelhřimovsku stály na kluzké vozovce tři kamiony, v Urbanově na Jihlavsku zůstal vzpříčený tahač s návěsem a u obce Skála na Pelhřimovsku na silnici 34 byla asi dvoukilometrová kolona.

Po srážce autobusu a osobního auta byla silnice mezi Nebovidy a Moravany u Brna uzavřená. V autobuse nikdo neutrpěl zranění, řidiče auta museli vyprostit hasiči. Měl četná těžká zranění. Už ráno záchranáři odvezli do nemocnice chodce sraženého ve Znojmě. Do brněnských ulic vyjely přes den všechny posypové vozy.

V jižních Čechách policisté od středečního rána řešili více než 70 nehod. Při jedné z nich na Prachaticku zemřela žena. Poté, co vystoupila z auta, ji srazil projíždějící traktor s pluhem. U Vydří na Jindřichohradecku havaroval školní autobus, lehce se zranili řidič a jeden cestující. Problémy na silnicích měly hlavně nákladní vozy, které zůstaly zablokované v kopcích, několik jich sjelo mimo komunikaci, výjimkou nebyly ani vysypané náklady.

Sníh napadl i ve středních Čechách. Silničáři poslali do terénu veškerou techniku, přesto doporučují zvýšenou opatrnost například na silnicích druhé a třetí třídy na Příbramsku a Benešovsku, kde leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Opatrní by měli být motoristé také na silnicích nižší třídy na Berounsku, Kolínsku či Kutnohorsku.

Také v celém Plzeňském kraji vyjely do terénu poprvé v letošní zimě všechny údržbové vozy krajské Správy a údržby silnic. Ve vyšších polohách sněží od rána. Sníh pokryl rovněž většinu silnic v Pardubickém kraji, řidiči by si měli dávat pozor zvláště v okolí Lanškrouna, Hlinska, Poličky, Vysokého Mýta nebo Ústí nad Orlicí, sníh ale leží i na Pardubicku. Kluzké vozovky jsou také u Skutče a v Železných horách. V Krkonoších v Královéhradeckém kraji řidiči musejí být opatrní na nesolených silnicích, které pokrývá vrstva ujetého a zledovatělého sněhu.

Sněží i dál

Na silnicích Vysočiny leží po nočním sněžení nová vrstva sněhu. Krajská správa a údržba silnic má v terénu sypače na všech 114 okruzích. Na solených úsecích je sníh rozbředlý. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností, stále někde sněží. Podle mluvčí hasičů Petry Musilové zaměstnávají hasiče od středečního večera stromy popadané přes silnice.

V noci v Libereckém kraji připadlo do čtvrtečního rána několik centimetrů sněhu. Rozbředlý sníh leží i na silnicích prvních tříd v horských oblastech Jablonecka a Semilska, vyplývá z údajů na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic. Opatrní by měli být motoristé i na čtyřproudé silnici 35 z Liberce na Turnov, silničáři varují před možnou námrazou.

Silnice v Jihomoravském kraji jsou většinou mokré po chemickém ošetření a silničáři řidiče vybízejí ke zvýšené opatrnosti. Silné středeční sněžení sice v noci na dnešek ustalo, bylo ale větrno a například v Brně musely znovu vyjet všechny posypové vozy. Vyplývá to z informací na stránkách Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy