Počasí láme rekordy, u Českého Krumlova naměřili 29,2 °C

ČTK ČTK
5. 5. 2015 17:13
Ve středu se výrazně ochladí, naměříme až o 10 stupňů méně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

České Budějovice - Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku bylo rekordních 29,2 stupně Celsia.

Vysoké teploty meteorologové naměřili v odpoledních hodinách i na jiných jihočeských stanicích.

Teplotní rekordy pro 5. květen byly překonány na třech místech s více než padesátiletou tradicí měření teplot, řekla Markéta Augustinová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Rekord z roku 2003

Ve Vyšším Brodě se měnil rekord o 0,1 stupně Celsia. Dosavadní nejvyšší hodnota 29,1 stupně platila od roku 2003.

Další rekordy zaznamenaly v Husinci na Prachaticku - 27,9 stupně Celsia a na Churáňově - 24,8 stupně Celsia. Také v těchto případech předtím platily nejvyšší hodnoty z roku 2003.

V Českých Budějovicích meteorologové naměřili 27,9 stupně Celsia, což k překonání rekordu nestačilo.

Ve středu přijde ochlazení

Ve středu se výrazně ochladí. "Očekáváme pokles teplot o 10 stupňů," uvedla Augustinová.

Dodala, že v dopoledních hodinách bude na území celého kraje pršet. "Nepůjde však o srážky s velkým úhrnem vody," řekla. V odpoledních hodinách pak déšť ustoupí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy