Vytrvalý déšť zvedl hladiny řek, vysoký stupeň nebezpečí platí na Chrudimsku

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2020 22:11
Po vytrvalých deštích se zvyšují hladiny některých řek, zejména v části Pardubického a Jihomoravského kraje, na Vysočině a také na Jesenicku v Olomouckém kraji. Nejhorší situace má být na Chrudimsku. Výstraha meteorologů před rozvodněním řek platí do středečního poledne.
Zvýšená hladina potoka v České Vsi na Jesenicku
Zvýšená hladina potoka v České Vsi na Jesenicku | Foto: HZS Olomouckého kraje

V Pardubickém kraji vystoupala Novohradka v Luži na Chrudimsku vpodvečer na druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost, ale kolem 22. hodiny bude zřejmě kulminovat. Kolem 21. hodiny řeka dosáhla prvního stupně povodňové aktivity v Úhřeticích níže po toku. 

Podle meteorologů se řeky v povodí Novohradky mohou vylévat z břehů. Voda může podmáčet stromy a způsobit problémy na komunikacích, lidé by proto měli být opatrní. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí do středečních 12:00. K hranici prvního stupně se přechodně blížila také Loučná v Litomyšli. 

V Olomouckém kraji stoupají hladiny toků především na Jesenicku. Na Černém potoce ve Velké Kraši před 22. hodinou stále platil druhý stupeň povodňové aktivity. Situace se tam však již zklidnila a hladina začala klesat. Na první stupeň se dostala také říčka Bělá v Mikulovích a Vidnavka ve Vidnavě, stav je tam již setrvalý.

Na řadě míst zasahují hasiči. Místa, kde hrozí nebezpečí, preventivně kontrolují a pročišťují odtoky ke kanalizacím či odstraňují jiné naplaveniny. "V České Vsi, Písečné je v tuto chvíli řešena distribuce pytlů s pískem a návazně řešíme výstavbu ochranných hrází. V Žulové hrozící nebezpečí zaplavení rodinného domku hasiči v krátkosti vyřešili pročištěním odtoku do kanalizace," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

V Písečné voda z polí rovněž ohrožovala domácnosti, hasiči i zde budovali hráze z pytlů s pískem. Ve Staré Červené Vodě se voda přelila u právě rekonstruovaného mostu, i zde jsou hasiči na místě a situaci preventivně monitorují, doplnil Hošák.

Kromě Chrudimska, kde platí výstraha s vysokým stupněm nebezpečí, je v dalších oblastech nízký stupeň nebezpečí. Týká se to několika okresů v Pardubickém kraji, na Vysočině, Rychnovska, Kuřimska, Tišnovska a Jesenicka.

V těchto oblastech by se hladiny řek sice zvýšit měly, ale meteorologové předpokládají, že se z břehů nevylijí. Přesto mohou hrozit pády stromů kvůli podmáčené půdě a lidé by se neměli v řekách koupat, plavat nebo jezdit na lodích.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy