Online: Sníh zaskočil řidiče, v Praze odmrazovali letadla. Večer se přidalo náledí

Přenos skončil
Silné sněhové přeháňky zasáhly sever Čech. Sněžilo ale i v dalších krajích. Počasí tak komplikovalo především dopravu. Řidiči by měli podle meteorologů počítat se sníženou viditelností, a jezdit proto opatrně. V noci na čtvrtek se bude zejména v Čechách místy tvořit náledí.
Sněhová přeháňka na Václavském náměstí v Praze.
Sněhová přeháňka na Václavském náměstí v Praze. | Foto: ČTK

Sněhová nadílka v Česku

Přenos skončil
16:11 Ilustrační foto.

Dopravu na středočeských úsecích dálnic komplikovaly nehody, kolony se kvůli nim během dneška tvořily na dálnicích D1, D5, D6 i D7. Příčinou většiny havárií bylo nepřizpůsobení jízdy stavu silnic, na které dopoledne sněžilo, postupně začalo místy i mrholit. Hlavní tahy včetně dálnic jsou nyní mokré po chemickém ošetření a sjízdné bez omezení. Řidiči by měli být opatrní na silnicích na Kutnohorsku a Kolínsku, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

15:56

Výstraha meteorologů před tvorbou náledí platí od dnešních 19:00 do čtvrtečních 09:00, a to pro Prahu, Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Liberecký a Ústecký kraj. V Královéhradeckém kraji může náledí vznikat na Jičínsku a Trutnovsku. Na Vysočině pak v okresech Havlíčkův Brod a Pelhřimov.

15:50

Meteorologové varují před náledím, které se od večera může tvořit na většině území Čech. Nejvyšší pravděpodobnost výskytu náledí je v nížinách, a to především v místech, kde se vyjasní a mokré povrchy nestihnou vyschnout. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který zároveň zrušil svou předchozí výstrahu před sněžením.

15:40

S kluzkou silnicí a sníženou viditelností se nedokázalo v Ústeckém kraji vypořádat několik šoférů. "Nehod bylo oproti jiným dnům víc. Naštěstí se zatím obešly bez vážného zranění," řekla mluvčí krajské policie Alena Bartošová. Hasiči asistovali při nehodě osobního vozu u Sýrovic v okrese Louny. "Auto bylo převrácené na střechu. Zraněnou osobu si převzala záchranka. Hasiči z vozu vyprostili psa," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. V Olšinkách na Ústecku autobus naboural do rodinného domu, na Chomutovsku auto srazilo chodce.

15:37

Sněžení v Praze zaměstnalo také policisty, kteří měli o polovinu více nahlášených nehod než běžné dopoledne. "Během dnešního dopoledne bylo 90 nehod, zatímco kupříkladu v pondělí či úterý zhruba šest desítek," řekl mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Auta narážela do sloupů, betonových zábran, dalších jedoucích či zaparkovaných vozidel, shrnul.

15:28 Ilustrační foto.

Sníh zaskočil i silničáře. Sjízdnost silnic především nižších tříd byla po poledni často velmi špatná.

Naprosto silena situace na ceste do Prahy!!! Silnicare zima a snih opet prekvapili... na Lubenecku .

Posted by Renata Magesová Hrušková on Wednesday, February 17, 2016
15:09

Kvůli sněžení vyjelo dopoledne udržovat pražské silnice všech 70 sypačů. Mírné zpoždění nabraly čtyři linky autobusů MHD, ale také odlety a přílety na pražské letiště. Úrazů lidí na chodnících či při nehodách nepřibylo.

14:55 Ilustrační foto.

Pražské letiště zaznamenalo dopoledne na příletech zpoždění maximálně do dvaceti minut. Případná zdržení odletů byla nejčastěji způsobena rozhodnutím posádek letadel podstoupit před startem odmrazování postřikem. "U dvou letů (linka z Helsinek a z Kodaně) máme informaci, že se posádka rozhodla přistát na jiném letišti," sdělila mluvčí letiště Lenka Zvolánková. Letadlo z Helsinek přistálo v Berlíně a letadlo z Kodaně dosedlo v Pardubicích. Kolem poledne již ale oba lety byly zpět v Praze.

Airbus A 319 společnosti České Aerolinie.
Airbus A 319 společnosti České Aerolinie. | Foto: EBA
14:25 Ilustrační foto.

Podle dopravního webu policie tři stojící kamiony komplikují průjezd silnicí 35 za tunelem v Liberci ve směru na Turnov. Jet se tam dá prostředkem zhruba desetikilometrovou rychlostí. Obtížně sjízdná je také silnice z Raspenavy na Oldřichov v Hájích na Liberecku nebo v Hrubé Skále a Karlovicích v Českém ráji.

14:11 Ilustrační foto.

Sněhová nadílka komplikuje i městskou hromadnou dopravu v Praze.

13:34

Sněží i v Praze, zde je důkaz.

13:19 Ilustrační foto.

V Libereckém kraji stále hustě sněží, za dopoledne tu připadlo asi deset centimetrů sněhu. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, krátkodobě mohou být některé kvůli vyprošťování vozidel uzavřené. Pro nákladní dopravu ale zatím zůstává otevřená silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově.

13:13
12:47

V jižních a části východních Čech i na Vysočině může během středy napadnout až deset centimetrů převážně mokrého sněhu, varuje Český hydrometeorologický ústav. V noci na čtvrtek se může zejména v Čechách místy tvořit náledí.

12:29 Ilustrační foto.

Část silnic v Pardubickém kraji pokryl dopoledne čerstvý sníh. Na státních komunikacích je většinou po solení rozbředlý, na menších silnicích místy uježděný. Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Hlinska, Skutče a v Železných horách. Sníh se ale může vyskytovat i ve východní části kraje.

12:21

Na dálnici D7 se u Středokluk ve směru na Prahu srazilo deset aut, jeden člověk je lehce zraněný. Řidiči by se měli, pokud možno, úseku zcela vyhnout. Silnice bude podle předběžných informací uzavřená zhruba dvě hodiny. Objízdná trasa není stanovená, na místě se začínají tvořit kolony.

12:10

Na severu Čech silně sněží. Meteorologové očekávají, že za hodinu může připadnout kolem tří centimetrů nového sněhu. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální výstraze uvedl, že řidiči by měli počítat se sněhem na silnicích i se sníženou viditelností, a jezdit proto opatrně a pomalu.

12:00

Vítáme vás u dnešního online přenosu, ve kterém budeme sledovat situaci kolem počasí v České republice. Podle meteorologů by mělo v řadě krajů silně sněžit, ve čtvrtek ráno hrozí také náledí.

Michal Štůsek Domácí ČTK Michal Štůsek, Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2016 16:12
 

Právě se děje

před 4 minutami

Správce Březinova ostravského areálu poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 26 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy