reklama
 
 

Živě: České dráhy se připravují na sněhovou kalamitu. Pokud můžete, cestu odložte, žádají zákazníky

Aktualizováno 17. 1. 2018 23:08
reklama
Silný vítr a sníh komplikují dopravu v Česku. Meteorologové varují před náledím, silným větrem a závějemi. Napadnout by podle nich mohlo až 30 centimetrů sněhu. České dráhy radí lidem, kteří se rozhodli někam cestovat, aby se vybavili léky a jídlem.

Živě: České dráhy se připravují na sněhovou kalamitu. Pokud můžete, cestu odložte, žádají zákazníky

reklama
23:00
 

Problémy kvůli počasí na dálnici D1 na Vysočině přetrvávají. Večer ji blokovala v obou směrech zledovatělá vozovka a nehody. Ve směru na Brno zastavila provoz na 112. kilometru nehoda kamionu a osobního auta. Na 104. kilometru směrem na Prahu vznikla kolona vozidel, která se na náledí nedokázala rozjet, provoz byl obnoven zhruba po 3,5 hodinách.

Stejné problémy byly mezi kilometry 119. a 139. na Prahu, kde se tvořily kolony v důsledku silně zledovatělé komunikace. "Provoz obnoven v obou jízdních pruzích, Policie ČR řídí rozjezd stojící kolony," uvedlo před 22:45 Národní dopravní informační centrum.

21:50
 

Sněžení může komplikovat dopravu ve vyšších polohách v Jihočeském kraji. Hůře upravené jsou hlavně silnice nižších tříd. Všechny hlavní tahy jsou průjezdné. Řekl to večer mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. "Od rána jsme řešili tři desítky nehod. Situace je horší na Prachaticku, Českokrumlovsku nebo Strakonicku," uvedl Bajcura. Dodal, že vozovky jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, ale jejich stav odpovídá lednovým podmínkám.

20:45
 

V Libereckém kraji zůstává kvůli intenzivnímu sněžení uzavřená pro nákladní vozy nad 3,5 tuny silnice z Tanvaldu na Harrachov. Pro auta nad 3,5 tuny zůstává uzavřená i silnice z Mníšku na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo. Řidiči musí po silnici 13 přes Frýdlant.

20:10

Problémy kvůli počasí na dálnici D1 na Vysočině přetrvávají. Po úterních hromadných nehodách se sice dálnice rozjela po 18:00 směrem na Prahu oběma pruhy, už o hodinu později ji ale znovu zastavily problémy. Večer ji blokuje v obou směrech zledovatělá vozovka a nehody. Ve směru na Brno zastavila provoz na 112. kilometru nehoda kamionu a osobního auta, kamion se vzpříčil přes celou vozovku. Na 104. kilometru směrem na Prahu je kolona vozidel, která se na náledí nedokáže rozjet.

Stejné problémy jsou mezi kilometry 119. a 139. na Prahu, kde se také tvoří kolony v důsledku silně zledovatělé komunikace, řekla mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Na 112. kilometru na Prahu je dálnice uzavřená kvůli náledí na vozovce a kvůli množství odstavených nákladních vozidel nebylo možné provést potřebnou údržbu vozovky.

19:35
 

Dálnice D1 na Prahu kvůli náledí ve stoupání kolem 112. km stojí. Kvůli velkému množství odstavených kamionů nemohou silničáři dělat údržbu.

19:15
 

Na Vysočině sněhové přeháňky trvají. Vzhledem ke špatným klimatickým podmínkám policie zvažuje omezení nejvyšší povolené rychlosti na dálnici D1 na 80 kilometrů v hodině. Řidiči se o tom doví na proměnných informačních tabulích. Kraj s ohledem na nepříznivou předpověď počasí lidem doporučil omezit cestování a dálnici se zcela vyhnout.

19:10

Na dálnici D1 na 99. kilometru u Větrného Jeníkova směrem na Prahu byl po úterních nehodách několika desítek vozidel obnoven provoz dvěma jízdními pruhy. Podle Národního dopravního informačního centra byl druhý pruh otevřen pro dopravu krátce po 18:00. Po nehodách stála dálnice v tomto směru přes 19 hodin, v prvním jízdním pruhu začala auta projíždět dnes před 08:00. Kolony se v tomto úseku D1 tvoří stále, podle údajů na http://www.dopravniinfo.cz/ aktuálně měří kolem 14 kilometrů.

18:57
 

Silnice v Libereckém kraji jsou v důsledku sněhových srážek nadále sjízdné se zvýšenou opatrností. Policie během dne řešila kolem 30 dopravních nehod, obešly se bez vážnějších následků. Pro nákladní vozy nad 3,5 tuny je od 13:30 uzavřená frekventovaná silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Podle situace rozhodnou silničáři, zda ji alespoň na část noci pro kamiony neotevřou.

"Je ale takřka na sto procent jisté, že pokud ji na noc otevřeme, tak ji ve čtvrtek ráno budeme zase pro nákladní dopravu zavírat. Předpokládám, že bude pro ně neprůjezdná až do pátku," řekl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která zajišťuje údržbu komunikací v Libereckém kraji.

Osobní auta a autobusy na silnici 10 do Polska přes Harrachov projedou, úsek je pro ně s opatrností sjízdný. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.

18:55
 

Situace na jihočeských silnicích se po nočním sněžení zklidnila, vozovky jsou upravené a policisté evidují od rána 17 nehod. Komunikace přesto stále zůstávají sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Silničáři nyní zasahují v okresech Prachatice a Český Krumlov, kde odpoledne sněžilo. ČTK to dnes řekli jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura a dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Novotný. Podle informací ČTK sněží nyní na Jindřichohradecku.

Na Prachaticku a Českokrumlovsku mají silničáři v terénu veškerou techniku. "Přes jižní Čechy přešly nějaké sněhové přeháňky, je už pod nulou, takže to namrzá. Problematické úseky jsou na Šumavě, u Volar a podobně," řekl po 17:15 Novotný.

18:50
 

Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu bude sněžit už dnes večer. Další velmi silné sněžení se očekává ve čtvrtek, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. Kvůli tomu meteorologové očekávají kalamitní stav na silnicích. Varují i před náledím, silným větrem a závějemi.

18:38

Kvůli počasí budou držet pohotovost desítky strojvedoucích, průvodčích a dalších zaměstnanců drah. "V depech budou připraveny pohotovostní lokomotivy a ve vybraných stanicích zásoby vody a občerstvení pro cestující, kteří by byli v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek nuceni na delší dobu přerušit svou cestu," uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Pokud se však lidé rozhodnou na cestu vydat, měli by si s sebou vzít jídlo, pití a léky. Učinit by tak měli i v případě, že se chystají na krátkou cestu. 

18:37

Na silné sněžení, které na dnešní noc a na čtvrtek avizují meteorologové, se připravují i České dráhy. Pro případ sněhové kalamity má dopravce připraveny pohotovostní lokomotivy a v některých stanicích budou zásoby vody a jídla pro cestující, kteří uvíznou na cestě. Dráhy zároveň žádají zákazníky, aby zvážili možnost odložit cestu na jindy.

18:36

Nehoda čtyřiceti vozů zneprůjezdnila dálnici D1 ve směru na Prahu. Dálnice byla neprůjezdná dvacet hodin. 

autoři: Domácí, ČTK | 17. 1. 2018 18:14

Související

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama