O víkendu teploty vyšplhají k 30 stupňům, bude ale pršet a občas se objeví i bouřky

Barbora Němcová Barbora Němcová
26. 5. 2016 8:15
Konec tohoto týdne bude teplý, rtuť teploměru by měla vystoupat až k 29 stupňům Celsia. Meteorologové však hlásí četné přeháňky a místy bouřky, které mohou být i velmi intenzivní. Od poloviny příštího týdne by mělo přijít mírné ochlazení.
(Ilustrační foto.
(Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Bouřkové počasí s přeháňkami a teploty od 23 do 29 stupňů Celsia vydrží do konce týdne. Od poloviny příštího týdne by se podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu mělo ochladit a teploty spadnou k 18 stupňům Celsia.

Ve čtvrtek bude oblačná až polojasná obloha a teploty vyšplhají k 20 až 24 stupňům Celsia. Od východu budou přicházet přeháňky a objevit se mohou i bouřky.

Pátek přinese oblačnou, zpočátku místy polojasnou oblohu. Přeháňky se budou vyskytovat na celém území, místy se objeví bouřky, ojediněle intenzivní. Nejvyšší denní teploty vystoupají k 20 až 24 stupňům, na jihovýchodě až 26 stupňům Celsia.

V sobotu by na většině území Česka měly být přeháňky. Výjimkou nebudou ani bouřky, mnohdy silnější. Rtuť teploměru vyšplhá k 23 až k 27 stupňům Celsia.

V neděli bude nejtepleji a teploty by podle meteorologů měly vystoupat k 25 až 29 stupňům Celsia. Letní počasí však budou doprovázet během dne přeháňky a stejně jako v minulých dnech, i druhý víkendový den meteorologové varují před bouřkami.

Ani začátkem příštího týdne přeháňky a bouřky neustanou. Teploty v pondělí budou podobné jako o víkendu, od úterý se však ochladí a přes den bude jen od 18 do 23 stupňů Celsia.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy