O víkendu nasněží až deset centimetrů, meteorologové varují před náledím

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2021 18:43
O víkendu hrozí v celém Česku tvorba náledí a zmrazků. Během dne bude hlavně na severu a východě republiky padat mokrý sníh a v sobotu se pak ochladí. Kvůli tání sněhu a očekávaným srážkám v pátek a sobotu mohou dosáhnout prvního povodňového stupně toky v povodí Dyje. Stoupnout mohou také toky odvodňující Novohradské hory, Šumavu a Český les.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejprve podle meteorologů napadne během dne a v noci na sobotu hlavně v severní části České republiky až deset centimetrů mokrého sněhu. Sněžit nebo pršet ale bude podle předpovědi ústavu po celé republice. "V sobotu během dne očekáváme od severu postupné ochlazování, v jehož důsledku se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky," uvedli meteorologové.

Výstraha před náledím platí pro celé Česko postupně od sobotních 9:00 do nedělních 9:00. Podle meteorologů by si měli dát pozor řidiči i chodci. Starší lidé nebo obecně ti, kteří mají problémy s pohybem, by podle meteorologů měli raději omezit vycházení.

V pátek a v sobotu mohou srážky způsobit také zvýšení hladin řek na nejnižší povodňový stupeň. Podle meteorologů se hladiny toků zvednou v oblasti kolem Dačic na Jindřichohradecku, Moravských Budějovic na Třebíčsku, Telče na Jihlavsku a na celém Znojemsku.

Únor bude srážkově i teplotně průměrný

V nadcházejícím týdnu bude do Česka proudit od západu teplejší a vlhký vzduch. Na jeho začátku budou minimální noční teploty kolem minus sedmi stupňů Celsia, ale uprostřed týdne přechodně až plus čtyři stupně. Maximální denní teploty budou kolem plus jednoho stupně, uprostřed týdne až kolem plus osmi stupňů.

"Relativně nejchladnějším týdnem by měl být týden od 15. do 21. února s průměrem nejnižších nočních teplot kolem minus čtyř stupňů a průměrem nejvyšších denních teplot kolem plus dvou stupňů," uvedli meteorologové.

Dlouhodobá průměrná únorová teplota je v Česku minus 0,7 stupně Celsia. Nejchladnější únor byl v roce 1956, kdy průměr teplot klesl na minus 12,6 stupně. Naopak v roce 2002 vystoupal na plus čtyři stupně Celsia, což je dosavadní maximum.

"Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné, v prvním týdnu až nadprůměrné s úhrnem kolem 12 milimetrů, v ostatních týdnech až slabě podprůměrné s úhrny čtyři až osm milimetrů," dodal Český hydrometeorologický ústav.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy