Praha ukradla Moravě sníh. Zima nachystala další zvrat

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 30. 1. 2014 11:25
Lysá hora hlásí pouhý centimetr sněhu, v Praze a větších městech je kolem 5 centimetrů.
O takovém množství sněhu si může Lysá hora zatím nechat zdát.
O takovém množství sněhu si může Lysá hora zatím nechat zdát. | Foto: Otakar Šlofar

Praha - Letošní mírná zima přinesla zajímavou situaci. Zatímco na většině území Česka minulý týden napadla sněhová pokrývka a větší města jako Praha, Plzeň nebo České Budějovice si i nadále drží zhruba 5 cm sněhu, hory jsou na tom naopak bídně.

V nejvyšších oblastech připadlo srovnatelně sněhu jako v nížinách a Lysá hora na vrcholu, který dosahuje 1324 m. n. m., hlásí pouhý jeden centimetr sněhové pokrývky. Na nejvyšším bodě české části Beskyd je tedy momentálně méně sněhu než v hlavním městě.

Co takovou situaci způsobilo?

"Do Česka minulý týden mířila okluzivní fronta ze západu, která přinášela sníh. Tato fronta se ale rozpadla, než stihla dorazit na Moravu a do slezské části našeho území," vysvětlila Aktuálně.cz meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

"Zároveň k nám ze severu a severovýchodu proudil vysoký tlak vzduchu, který se nacházel nad evropskou částí Ruska, a zasáhl až na Moravu a do Slezska. Přinesl s sebou sice mráz, ale nepřinesl sněžení," doplnila Honsová.

Oproti tomu Praha měla letos štěstí na několik sněhových přeháněk za sebou, které přinesly sníh nejprve v pátek a poté i v pondělí, uvedl Štros.

I některá východní města jako Olomouc nebo Ostrava ale hlásí alespoň drobnou vrstvu sněhu, v západní části republiky je situace lepší. Karlovy Vary nebo Ústní nad Labem vykazují dokonce 7 cm sněhu.

Zato na horách je situace špatná nejenom v Beskydech. Podle Štrose v 1000 metrech nenapadlo víc jak 10 cm sněhu, což je ke konci ledna velice pod průměrem. Více sněhu je snad jen v Krkonoších, Luční bouda hlásí 24 cm sněhu, i zde ale touto roční dobou bývá běžně metr až dva metry sněhu.

Vlekaři proto nadále musí spoléhat na technický sníh a některá ski centra se stále nepodařilo otevřít.

"Bohužel, zlepšení sněhových podmínek není v dohledu, v dalších dnech se naopak oteplí a obleva dorazí i do hor. Kde tedy není sněhu dost nyní, tam ho bude málo i na začátku února," uzavřel výhled Štros.

 

Právě se děje

Další zprávy