Praha ukradla Moravě sníh. Zima nachystala další zvrat

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 30. 1. 2014 11:25
Lysá hora hlásí pouhý centimetr sněhu, v Praze a větších městech je kolem 5 centimetrů.
O takovém množství sněhu si může Lysá hora zatím nechat zdát.
O takovém množství sněhu si může Lysá hora zatím nechat zdát. | Foto: Otakar Šlofar

Praha - Letošní mírná zima přinesla zajímavou situaci. Zatímco na většině území Česka minulý týden napadla sněhová pokrývka a větší města jako Praha, Plzeň nebo České Budějovice si i nadále drží zhruba 5 cm sněhu, hory jsou na tom naopak bídně.

V nejvyšších oblastech připadlo srovnatelně sněhu jako v nížinách a Lysá hora na vrcholu, který dosahuje 1324 m. n. m., hlásí pouhý jeden centimetr sněhové pokrývky. Na nejvyšším bodě české části Beskyd je tedy momentálně méně sněhu než v hlavním městě.

Co takovou situaci způsobilo?

"Do Česka minulý týden mířila okluzivní fronta ze západu, která přinášela sníh. Tato fronta se ale rozpadla, než stihla dorazit na Moravu a do slezské části našeho území," vysvětlila Aktuálně.cz meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

"Zároveň k nám ze severu a severovýchodu proudil vysoký tlak vzduchu, který se nacházel nad evropskou částí Ruska, a zasáhl až na Moravu a do Slezska. Přinesl s sebou sice mráz, ale nepřinesl sněžení," doplnila Honsová.

Oproti tomu Praha měla letos štěstí na několik sněhových přeháněk za sebou, které přinesly sníh nejprve v pátek a poté i v pondělí, uvedl Štros.

I některá východní města jako Olomouc nebo Ostrava ale hlásí alespoň drobnou vrstvu sněhu, v západní části republiky je situace lepší. Karlovy Vary nebo Ústní nad Labem vykazují dokonce 7 cm sněhu.

Zato na horách je situace špatná nejenom v Beskydech. Podle Štrose v 1000 metrech nenapadlo víc jak 10 cm sněhu, což je ke konci ledna velice pod průměrem. Více sněhu je snad jen v Krkonoších, Luční bouda hlásí 24 cm sněhu, i zde ale touto roční dobou bývá běžně metr až dva metry sněhu.

Vlekaři proto nadále musí spoléhat na technický sníh a některá ski centra se stále nepodařilo otevřít.

"Bohužel, zlepšení sněhových podmínek není v dohledu, v dalších dnech se naopak oteplí a obleva dorazí i do hor. Kde tedy není sněhu dost nyní, tam ho bude málo i na začátku února," uzavřel výhled Štros.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy