Nebývale teplý podzim přináší rekordy. Na Šumavě bylo přes 26 stupňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2019 17:28
V Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku v pondělí meteorologové naměřili 26,4 stupně Celsia. Jedná se o nejvyšší hodnotu pro tento den na celém území republiky. Na řadě míst Jihočeského kraje byly překonány teplotní rekordy pro 21. říjen. Podle meteorologů byla průměrná denní teplota v regionu o sedm až osm stupňů Celsia vyšší než dlouhodobý standard.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ve Vimperku na Prachaticku v pondělí naměřili 25,5 stupně Celsia, což znamená překonání rekordu z roku 2008. "Ovšem nejvyšší hodnota ve Vimperku dodneška činila 19,4 stupně Celsia. To znamená, že rekord byl překonán o šest stupňů a to je opravdu výrazný skok," řekl Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku naměřili 25,4 stupně Celsia. Teplotní rekordy pak překonaly i stanice v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci nebo šumavském Churáňově a také u Jezerní slati poblíž Kvildy na Prachaticku. Naměřili tam 22,7 stupně Celsia. Jezerní slať se stanicí Perla přitom v zimě patří mezi nejchladnější místa v republice a teploty tam klesají až k hodnotám blízko minus 40 stupňů Celsia.

Teplotní rekordy pro 21. říjen dnes padly na zhruba třech čtvrtinách stanic, které měří alespoň 30 let. Takových má ČHMÚ v celém Česku 152. Tabulky rekordů se budou po dnešku přepisovat i na šesti z 11 stanic, které měří 100 let a více. Na stanici v Opavě-Oticích, která měří 140 let, se dnes teplota vyšplhala na 23,9 stupně Celsia, čímž byl o 2,7 stupně překonán dosavadní rekord z roku 1943. Stanice v Přerově, která měří 136 let, dnes zaznamenala maximum 22 stupňů, čímž by překonán rekord z roku 2013.

Zatímco v nížinách bylo v pondělí zataženo nebo polojasno, ve vyšších polohách svítilo slunce. Způsobilo to inverzní počasí, které bude pokračovat i v nejbližších dnech. "V úterý se ale ochladí, očekáváme teploty 13 až 16 stupňů Celsia. Od středy by ale zase mělo být tepleji," řekl.

 

Právě se děje

před 23 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy