Na východě Čech padly teplotní rekordy, v Hradci Králové bylo přes 37 stupňů

ČTK ČTK
9. 8. 2018 17:02
Čtvrtek by měl být ve východních Čechách nejteplejším z týdne. V pátek má přes české území přecházet slabá studená fronta, proto se ochladí a měly by se vyskytovat i přeháňky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Na východě Čech ve čtvrtek 16:00 padly teplotní rekordy pro 9. srpen na pěti meteorologických stanicích, kde se měří déle než 20 let. Například v Hradci Králové meteorologové odpoledne naměřili 37,1 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1992 měl hodnotu 36,5 stupně. Informoval o tom Dušan Čičman z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Hradci Králové. "Teploty mohou někde ještě růst, ale pravděpodobně se to už výrazně měnit nebude," řekl po 16:00.

Rekordní teplotu pro 9. srpen naměřily přístroje i v Trutnově, kde bylo 32,7, dosavadní rekord z roku 2015 byl 30,6 stupně Celsia. Také ve Velichovkách padl ve čtvrtek rekord, bylo tam 35,3 stupně Celsia, zatímco ve stejný den v roce 1992 tam maximum dosáhlo 35 stupňů Celsia. "V Pardubickém kraji máme překročeno jen na Letišti Pardubice. Bylo tam naměřeno 36,4 stupně Celsia a rekord z roku 1992 měl hodnotu 36,3," řekl Čičman.

Teploty šplhaly k rekordním hodnotám i na hřebenech Krkonoš. Rekord pro 9. srpna padl na Labské boudě, kde bylo 25,1 stupně Celsia. V roce 2015 tam meteorologická stanice 9. srpna naměřila rovných 25 stupňů.

Čtvrtek by měl být ve východních Čechách nejteplejším z týdne. V pátek má přes české území přecházet slabá studená fronta, proto se ochladí a měly by se vyskytovat i přeháňky. Nejvyšší denní teploty by podle předpovědi měly být mezi 24 až 27 stupni Celsia.

Související video: Klimatizované zastávky nebo silnice nabílo. Tak světové metropole bojují s horkem

Klimatizované zastávky nebo silnice nabílo. Tak světové metropole bojují s horkem | Video: Reuters, Youtube.com
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy