Na horách napadl první sníh. V pondělí zasáhne Česko silný vítr, výrazně se oteplí

ČTK ČTK
28. 10. 2018 11:39
Na Šumavě v noci na neděli teploty klesly až tři stupně pod nulu a sněžilo, na nejvyšších vrcholech leželo přes deset centimetrů sněhu. Většinu Česka zasáhne v pondělí a úterý silný vítr, na horách až o síle vichřice, teploty půjdou ale výrazně nahoru.
Na Šumavě napadl první sníh. Sledujte záběry Horské služby Kvilda | Video: Josef Tischler, Horská služba Kvilda

Na Churáňově napadlo asi 12 centimetrů sněhu a na hoře Plechý až 13 centimetrů. Sněhová pokrývka dlouho nevydrží, během dne teploty stoupají. Ve večerních hodinách bude zřejmě pršet i v nejvyšších polohách Šumavy, řekl Gustav Sysel z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Na jihu Čech jde o první větší sněhovou pokrývku blížící se zimy. "Během noci se ochladilo a dešťové srážky přecházely v polohách nad 800 metrů ve sněhové," uvedl Sysel.

V místech od 800 do 1000 metrů spadlo i devět centimetrů sněhu, mohly by se ještě objevit mrznoucí srážky. V nižších částech Jihočeského kraje slabě prší nebo mrholí, teploty se pohybují do pěti stupňů Celsia.

"V příštích dnech se naopak oteplí a bude spíš nadprůměrně teplé počasí," uvedl Sysel. V noci na pondělí bude podle předpovědi meteorologů zataženo, místy s mlhami a ojediněle se slabým deštěm. Teploty by v noci měly klesnout nejvýše na pět až dva stupně Celsia a v pondělí přes den se mohou dostat i k 18 stupňům.

Většinu Česka však zasáhne v pondělí a úterý silný vítr, na horách až o síle vichřice. Vyhne se zřejmě pouze západu Čech. Vyplývá to z výstrahy, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Nejsilnější bude vítr asi na východě Středočeského kraje, západě Vysočiny a Pardubického kraje a severu Libereckého a Královéhradeckého kraje. Výstraha platí od pondělních 17:00 do úterních 17:00.

První letošní sníh na Šumavě | Video: Pavla Jabi Schmodl
 

Právě se děje

Další zprávy