reklama
 
 

Na severu Česka hrozí povodně, na většině území meteorologové varují před vichřicí

21. 2. 2017 16:06
Ve dvanácti krajích platí výstraha před silným větrem, na severu Čech hrozí povodně. Nárazově by vítr mohl dosáhnout až 90 kilometrů v hodině, na horách i přes 110 kilometrů v hodině. Slábnout bude ve středu večer. Ve středu a v noci na čtvrtek odborníci očekávají také velké množství srážek.

Praha - Na severu Čech a v krajích Plzeňském a Jihočeském hrozí kvůli tání sněhu a vydatnému dešti povodně. V Libereckém kraji a na Děčínsku meteorologové vyhlásili od úterního poledne povodňové ohrožení s extrémním stupněm nebezpečí. V Plzeňském kraji a na jihu Čech platí povodňová bdělost. Většinu České republiky čeká ve středu také silný vítr. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výraznější srážky očekávají meteorologové ve středu a v noci na čtvrtek na Šumavě a v Jizerských horách. Napršet tam může 40 až 60 milimetrů. V kombinaci s táním sněhu a větrem to způsobí zvýšení hladin řek.

"Nejvýraznější vzestupy předpokládáme v povodí Smědé, Mandavy, Lužické Nisy, Kamenice a Ploučnice, kde nelze vyloučit dosažení třetího stupně povodňové aktivity," uvedli meteorologové. Dosažení prvního stupně předpokládá ČHMÚ na tocích odvodňujících Šumavu a Český les, například na horním povodí Otavy nebo v povodí Nežárky. Ojediněle mohou řeky stoupnout i jinde.

Silný vítr by měl ve středu zasáhnout všechny regiony s výjimkou Zlínského kraje a jižní Moravy. Nárazově by mohl dosáhnout místy až 90 kilometrů v hodině, na horách i více než 110 kilometrů v hodině. Slábnout bude až ve středu večer. Silný nárazový vítr ale očekávají meteorologové i ve čtvrtek a v pátek, výstrahu ještě upřesní.

autor: ČTK | 21. 2. 2017 16:06

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama