Na východě republiky stouply po silných deštích hladiny řek, domy voda neohrožuje

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 8. 2020 11:50
Hladiny některých řek v Moravskoslezském kraji vinou silných dešťů v noci na středu a ve středu dopoledne výrazně stouply. Nárůst zaznamenaly i řeky ve Zlínském kraji. První stupeň aktivity platí celkem na devíti místech. Na řece Olši v Českém Těšíně je druhý stupeň, ale tam hladina už spíš klesá. Voda ale nikde neohrožuje lidská obydlí. Hasiči v souvislosti s deštěm evidují devět desítek zásahů.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

"Nejvíce pršelo na východě Beskyd. Pro srovnání můžeme uvést, že na jesenické části kraje, u Slezské Harty, spadlo za posledních 24 hodin 54 milimetrů srážek. Naopak na Lysé hoře v Beskydech to za stejné období bylo 101 milimetrů," uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Nejdramatičtěji vypadala situace v Českém Těšíně Balinách, kde Olše vystoupala na úroveň druhého stupně. "Tam už to ale vypadá, že hladina kulminovala a průtok klesá," řekla mluvčí. "Naopak v Hradišti, kde platí první stupeň, řeka Stonávka dál stoupá," uvedla. Dodala, že první stupeň platí na sedmi místech, například na říčce Čeladence v Čeladné a Olešné v Palkovicích.

Ve Zlínském kraji vystoupala dopoledne hladina Vsetínské Bečvy ve Velkých Karlovicích a také Bystřičky nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku na hranici prvního stupně povodňové aktivity, který označuje bdělost. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hladiny potoků a řek začaly dnes po vydatném dešti stoupat i na dalších místech Zlínského kraje, povodňových stupňů však nedosáhly.

Situace by se ale podle předpovědí počasí neměla výrazněji zhoršovat. "Neočekáváme, že by hladiny stouply natolik, aby ohrozily zástavbu. Během dne má intenzita deště slábnout a v noci už nemá pršet vůbec," doplnila Vlčková.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před extrémními srážkami platí do dnešních 14:00. Výstraha se týká okresů Bohumín, Český Těšín, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Jablunkov, Karviná, Orlová a Třinec. "Srážky v této oblasti budou s proměnlivou intenzitou pokračovat i v nejbližších hodinách," uvedl ráno ČHMÚ.

Výstraha meteorologů před vzestupem hladin platí kromě východních okresů Moravskoslezského kraje také pro Vsetínsko a okres Rožnov pod Radhoštěm.

Deště a bouřky zaměstnaly moravskoslezské hasiče, za posledních 24 hodin evidují 89 výjezdů. Nejvíc zásahů měli na Karvinsku. Odčerpávali hlavně vodu ze zatopených sklepů, garáží a zahrad, řekl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

"Nejvíce zásahů evidují profesionální a dobrovolní hasiči v okrese Karviná, kde jich bylo 36. Dále pak na Opavsku. Tam jsme vyjížděli třiadvacetkrát," uvedl mluvčí. Hasiči podle něj nejčastěji čerpali a na některých místech stále čerpají vodu ze zatopených sklepů, garáží a lagun, které vznikly na zahradách rodinných domů.

Dále se věnují čistění kanálů a kanálových vpustí ucpaných splavenou hlínou nebo trávou.

 

Právě se děje

Další zprávy