České tropy. Po celé republice padaly teplotní rekordy

ČTK ČTK
6. 6. 2015 17:10
Na řadě míst v České republice byly překonány teplotní rekordy. V Praze byla dokonce kvůli vysokým teplotám vyhlášena smogová situace.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Na řadě míst Česka dnes odpoledne překročily teploty tropických 30 stupňů Celsia a na pěti místech s více než třicetiletou měřicí tradicí už padly teplotní rekordy.

Například v Příbrami meteorologové naměřili 32,2 stupně, dosavadní rekord z roku 1921 byl o 1,5 stupně nižší. Teploty ale budou ještě stoupat, rekordy tak mohou být překonány i na dalších stanicích. ČTK to řekla před 16:00 Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Praze - Průhonicích dnes zatím vystoupala teplota k 31,4 stupně, dosud tam platil čtyři roky starý rekord 29,5 stupně. Dosavadní nejvyšší teplota naměřená pro dnešní den byla překonána i v Bělotíně, Novém Rychnově a v Harrachově.

Vedle toho padaly rekordy i na stanicích, kde meteorologové měří více než 20 let. Patří k nim například Jičín, Hubenov nebo Labská bouda, kde dnešní teplota 22 stupňů zatím převýšila rekord starý 19 let o půl stupně.

Podle předpovědi by vysoké teploty měly panovat i v neděli, dnes večer ale na západě Čech mají přijít bouřky s přívalovým deštěm a kroupami.

V Praze je vysoká koncentrace ozónu

Kvůli vysokým teplotám meteorologové vyhlásili v Praze smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace ozonu. Nejpozději ve 20:00 by však měly koncentrace opět klesnout. V neděli by už smogová situace neměla v hlavním městě platit.

Podle něj na některých stanicích překročily koncentrace přízemního ozonu informativní prahovou hodnotu 180 mikrogramů na metr krychlový. Lidé, kteří trpí chronickými dýchacími potížemi, starší lidé a malé děti by se při pobytu pod širým nebem měli odpoledne zdržet větší fyzické námahy, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Dospělí lidé bez zdravotních potíží nemusí dodržovat žádná omezení.

 

Právě se děje

Další zprávy