Na hory v Česku vyrazily desetitisíce lyžařů. Střediskům pomohly jarní prázdniny

ČTK ČTK
11. 2. 2018 18:55
K vysoké návštěvnosti pomohlo nejen chladné počasí, díky kterému se na některých místech udržel až metr sněhu, ale i jarní prázdniny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Čechy/Morava - Desetitisíce lyžařů se o víkendu vydaly na svahy tuzemských hor. K vysoké návštěvnosti pomohlo nejen chladné počasí, díky kterému se na některých místech udržel až metr sněhu, ale i jarní prázdniny.

Na Šumavě si návštěvnost pochvalovala lyžařská střediska na Lipně, Zadově nebo Špičáku. Místy leží na sjezdovkách až metr sněhu a upravené trasy najdou také běžkaři. Dorazily také rodiny z Prahy, kde byly v některých městských částech prázdniny tento týden a v dalších budou příští týden.

Denně také vyráží stovky aut z Česka na Hochficht v rakouské části Šumavy, kde jsou skoro dva metry sněhu. Řidiči ale musejí počítat s tím, že nejvytíženější cesta na Hochficht přes Novou Pec a Zadní Zvonkovou na jihu Čech je úzká a často hůře sjízdná.

V Krušných horách jsou všechny sjezdovky v hlavních areálech zasněženy a sněhová pokrývka místy dosahuje až 130 centimetrů. Například do tamního areálu Klínovec za celý víkend dorazilo 12 000 lidí. Vysokou návštěvnost o víkendu hlásila i velká střediska Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku, Severáku či v Bedřichově.

V krkonošském SkiResortu Černá hora - Pec vítalo lyžaře slunečné počasí spolu až s metrem sněhu. O víkendu tam každý den lyžovalo více než 10 000 lidí. Až 80 centimetrů sněhu na sjezdovkách a denní návštěvnost kolem sedmi tisíc lidí hlásil Špindlerův Mlýn. Rušno bylo o víkendu také v areálu Harrachov, kam o jarních prázdninách míří rodiny nejen z Česka, ale i sousedního Polska a z Německa.

Návštěvnost v řádu tisíců mělo také třeba středisko Buková hora v Orlických horách, kam podle provozovatele dorazila díky jarním prázdninám mnoho lidí z Brněnska. Ani středočeské zimní areály neměly nouzi o návštěvníky. Tisíce lyžařů dorazily hlavně do největšího krajského střediska Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku.

Na Vysočině spojil areál Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí víkendové lyžování s masopustem, když připravil pro návštěvníky zabijačku. Podle provozovatele tato každoroční akce vždy zvýší počet návštěvníků.

Také v Jeseníkách, kde na svazích ve vyšších polohách leží přes půl metru sněhu, byly i přes převážně zataženou oblohu sjezdovky plné lyžařů. V Beskydech navštívilo třeba středisko v Bílé každý den o víkendu asi 2000 lyžařů, na které čekalo kolem 60 centimetrů sněhu. Provozovatelé areálu ve Stupavě označili tento týden za jeden z nejlepších v této sezoně. Počasí bylo slunečné a na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy