Na hory v Česku vyrazily desetitisíce lyžařů. Střediskům pomohly jarní prázdniny

ČTK ČTK
11. 2. 2018 18:55
K vysoké návštěvnosti pomohlo nejen chladné počasí, díky kterému se na některých místech udržel až metr sněhu, ale i jarní prázdniny
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Čechy/Morava - Desetitisíce lyžařů se o víkendu vydaly na svahy tuzemských hor. K vysoké návštěvnosti pomohlo nejen chladné počasí, díky kterému se na některých místech udržel až metr sněhu, ale i jarní prázdniny.

Na Šumavě si návštěvnost pochvalovala lyžařská střediska na Lipně, Zadově nebo Špičáku. Místy leží na sjezdovkách až metr sněhu a upravené trasy najdou také běžkaři. Dorazily také rodiny z Prahy, kde byly v některých městských částech prázdniny tento týden a v dalších budou příští týden.

Denně také vyráží stovky aut z Česka na Hochficht v rakouské části Šumavy, kde jsou skoro dva metry sněhu. Řidiči ale musejí počítat s tím, že nejvytíženější cesta na Hochficht přes Novou Pec a Zadní Zvonkovou na jihu Čech je úzká a často hůře sjízdná.

V Krušných horách jsou všechny sjezdovky v hlavních areálech zasněženy a sněhová pokrývka místy dosahuje až 130 centimetrů. Například do tamního areálu Klínovec za celý víkend dorazilo 12 000 lidí. Vysokou návštěvnost o víkendu hlásila i velká střediska Jizerských hor na Tanvaldském Špičáku, Severáku či v Bedřichově.

V krkonošském SkiResortu Černá hora - Pec vítalo lyžaře slunečné počasí spolu až s metrem sněhu. O víkendu tam každý den lyžovalo více než 10 000 lidí. Až 80 centimetrů sněhu na sjezdovkách a denní návštěvnost kolem sedmi tisíc lidí hlásil Špindlerův Mlýn. Rušno bylo o víkendu také v areálu Harrachov, kam o jarních prázdninách míří rodiny nejen z Česka, ale i sousedního Polska a z Německa.

Návštěvnost v řádu tisíců mělo také třeba středisko Buková hora v Orlických horách, kam podle provozovatele dorazila díky jarním prázdninám mnoho lidí z Brněnska. Ani středočeské zimní areály neměly nouzi o návštěvníky. Tisíce lyžařů dorazily hlavně do největšího krajského střediska Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku.

Na Vysočině spojil areál Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí víkendové lyžování s masopustem, když připravil pro návštěvníky zabijačku. Podle provozovatele tato každoroční akce vždy zvýší počet návštěvníků.

Také v Jeseníkách, kde na svazích ve vyšších polohách leží přes půl metru sněhu, byly i přes převážně zataženou oblohu sjezdovky plné lyžařů. V Beskydech navštívilo třeba středisko v Bílé každý den o víkendu asi 2000 lyžařů, na které čekalo kolem 60 centimetrů sněhu. Provozovatelé areálu ve Stupavě označili tento týden za jeden z nejlepších v této sezoně. Počasí bylo slunečné a na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.

 

Právě se děje

Další zprávy