reklama
 
 

Vozovky jsou kluzké, ve vyšších polohách leží sníh. Na horách nasněží až dvacet centimetrů

Aktualizováno 3. 12. 2017 11:27
Silničáři varují motoristy před zasněženými silnicemi v horských oblastech i před kluzkými vozovkami v nižších polohách. V noci na neděli si mokrá silnice vyžádala již jednu oběť. Večer očekávají meteorologové na horách místy další sněžení. Na nástup tuhé zimy ukazuje i teplota deset pod nulou, kterou naměřili na hřebenech Krkonoš.

Zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem je na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a v Krkonoších. Jinak jsou silnice na severu Čech vlhké či vymrzlé. Ojediněle se vyskytují mlhy, jež mohou namrzat. Ráno byly teploty mezi minus dvěma až minus šesti stupni Celsia, vyplývá z informací na webech silničářů a meteorologů.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost při jízdě po celém Libereckém kraji, v Krušných horách i na Ústecku. Vozovka D8 byla ráno vlhká a sjízdná bez omezení.

Také na silnicích v Orlických horách leží ujetý sníh či zbytky sněhu. Řidiči musejí být opatrní také na Moravskotřebovsku, kde na cestách v lesích leží místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Lanškrounsku silničáři varovali před náledím.

Na hřebenech Krkonoš ráno klesly teploty k minus deseti stupňům Celsia.

Sněhové přeháňky ztěžují v neděli ráno dopravu na Jindřichohradecku. Na Šumavě a na Prachaticku leží ve vyšších polohách na silnicích ujetá a zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Řidiči tam podle silničářů musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. Ostatní silnice v Jihočeském kraji jsou sjízdné bez omezení.

Na Bruntálsku by řidiči měli být opatrní především v horských oblastech Jeseníků, kde může být kvůli sněhovým srážkám snížená dohlednost. Na Opavsku je na silnici I/46 mezi Sudicemi a Rohovem náledí, na silnicích nižších tříd mohou být zbytky rozbředlého sněhu. Na Ostravsku, Karvinsku a Novojičínsku jsou cesty převážně holé a mokré, sjízdné jsou tak bez většího omezení. Na Frýdecko-Místecku musí řidiči ve vyšších polohách počítat s ujetou vrstvou sněhu.

Sněhové přeháňky a místy se vyskytující mlha komplikovaly od nedělního rána dopravu na Pelhřimovsku. Hlavní silnice na Vysočině včetně dálnice D1 jsou většinou suché, vymrzlé a sjízdné bez omezení. Na vedlejších sinicích na Jihlavsku, Třebíčsku a Žďársku leží místy zledovatělá ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Řidiči tam podle silničářů musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Mokrá vozovka si v neděli kolem 2:30 vyžádala i jednu oběť. Čtyřicetiletý řidič Renaultu Megane zemřel při dopravní nehodě mezi Pryskem a Horním Pryskem na Českolipsku. Pětadvacetiletá spolujezdkyně utrpěla vážné zranění, sdělila mluvčí policie Ivana Baláková.

"Renault na mokré silnici dostal zřejmě smyk. Řidič zraněním podlehl na místě nehody," uvedla Baláková.

Napadne až dvacet centimetrů sněhu

Na horách napadne od nedělní noci do úterního poledne asi deset centimetrů sněhu, na Šumavě a v Krušných horách až 20 centimetrů. Kvůli silnému větru se budou v horských oblastech v Čechách a na Českomoravské vrchovině v polohách nad 600 metry nad mořem tvořit sněhové jazyky. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V úterý se oteplí.

Vítr má v nárazech dosáhnout rychlosti do 50 kilometrů za hodinu, na hřebenech Krušných hor až 70 kilometrů za hodinu. Výstraha meteorologů platí od dnešních 23:00 do úterního poledne, zahrnuje horské oblasti krajů Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého a Vysočiny.

"Přes naše území bude postupovat k jihovýchodu okluzní fronta. V úterý ovlivní počasí u nás od západu teplá fronta," uvedli meteorologové.

Podle měsíční předpovědi, kterou ČHMÚ vydal v sobotu, bude příští týden z prosince nejteplejší a zároveň nejbohatší na srážky. Teplota vzduchu by přes den měla dosahovat ke třem stupňům Celsia. Pak se začne ochlazovat a kolem Vánoc by měly teploty být kolem jednoho stupně Celsia.

Meteoroložka Dagmar Honsová předpovídá počasí na sobotu a neděli, kdy by teploty měly klesnout do záporných hodnot. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress |  01:26

autor: ČTK | 3. 12. 2017 8:18

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama