Na horách v noci mrzlo, Kvilda hlásí -4,2 °C

ČTK Domácí ČTK, Domácí
25. 8. 2014 11:34
Do konce týdne už by podle meteorologů mělo být tepleji. V pondělí přes den bude slunečno a teploty kolem 20 °C.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Simona Kosáčková

Praha - Na Šumavě v noci na pondělí mrzlo, ve stanici na Horské Kvildě naměřili minus 4,2 stupně Celsia. Pod bodem mrazu se minima pohybovala také v Jizerských horách, například na Jizerce byly 2,8 stupně pod nulou.

Rekordy byly překonány na 42 procentech stanic s alespoň třicetiletou historií, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Do konce týdne už meteorologové takové chladno nepředpokládají.

Zveřejněné údaje byly platné k pondělní osmé hodině ranní, přičemž podle meteorologa Pavla Borovičky z ČHMÚ není vyloučeno, že se na Šumavě ještě objeví nějaké stanice, kde bylo ještě chladněji.

"Každopádně platí, že na šumavských pláních bylo nejchladněji, tam bylo až kolem těch minus čtyř stupňů Celsia," řekl Borovička.

Ze stanic umístěných v okresních městech bylo nejchladněji v Karlových Varech, kde se teplota propadla na 1,8 stupně nad nulou. Naopak nejvyšší minimální teplotu v pondělí naměřili v pražském Klementinu, kde bylo 10,1 stupně Celsia.

V prosinci byl průměr vyšší

Průměr pondělních minimálních teplot podle předběžného vyhodnocení dosahoval 4,3 stupně Celsia, což je nejnižší hodnota od 6. května. Loni 26. prosince byla přitom průměrná minimální teplota o půl stupně vyšší, poznamenal ČHMÚ.

Ve Velichovkách na Náchodsku v pondělí nad ránem teplota klesla na 3,7 stupně Celsia, čímž byl překonán nejen místní rekord pro tento den, ale měsíční historické maximum z 31. srpna 1981. Tehdy zde byla zaznamenána minimální teplota 4,2 stupně Celsia.

V pondělí bude jasno

V dalších dnech by už tak chladno být nemělo. "Nejchladnější by měla být noc na čtvrtek, kdy by se teploty měly pohybovat většinou mezi devíti a pěti stupni. Jinak kolem deseti a jedenácti stupňů," uvedl Borovička.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

V pondělí přes den má být jasná až polojasná obloha s teplotami kolem 18 a 20 °C. Až k večeru začne přibývat oblačnosti a od jihu a jihozápadu se objeví i déšť. Nejnižší teploty v noci se budou pohybovat mezi 13 až 9 °C.

Slunečný start týdne poté vystřídá zamračené a deštivé úterý. Ojediněle se objeví i bouřky, teploty klesnou k 14 až 18 °C. V noci teploměr v minimech ukáže 8 °C.

Zataženo a oblačno bude i ve středu. Oproti úterku se mírně oteplí, teploty vyšplhají k 17 až 21 °C. V noci pak bude 13 až 9 °C a srážky částečně ustanou.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy