Na Černé hoře otevřeli první sjezdovku, sezona začala

ČTK ČTK
29. 11. 2013 11:42
Ostatní lyžařské resorty k Krkonoších otevřou začátkem prosince.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Zuzana Hronová

Janské Lázně (Trutnovsko) - V Krkonoších začala lyžařská sezona. Lyžaři mohou využívat 500 metrů sjezdovky na vrcholu Černé hory, kde leží zhruba 40 centimetrů sněhu. Uvedl to Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec.

Černá hora v posledních letech zahajuje v Krkonoších zimní sezonu jako první, například vloni sezona začala 6. prosince. Na pátek oznámilo zahájení zimní sezony také středisko v Branné na Šumpersku.

"Rozjel se vlek Anděl v délce 500 metrů s přilehlou sjezdovkou. Ráno svítilo sluníčko a byly čtyři stupně Celsia pod bodem mrazu," řekl Hynek. Lyžaři se na vrchol Černé hory dostanou kabinovou lanovkou z Janských Lázní. Za denní lyžování zaplatí dospělí 300 korun, junioři a senioři 200 korun a děti 100 korun. V ceně je také zpáteční jízda lanovkou.

Na vrchol Černé hory vyrazilo v pátek ráno několik lyžařů, někteří až z Polska. "Sjezdovka je příjemně přimrzlá, podmínky pro lyžování jsou opravdu skvělé," řekl jeden z nich.

Vlekaři ze SkiResortu plánují, že postupně otevřou další sjezdovky.

"V tuto chvíli sněhová děla nejedou, protože se nám oteplilo a je pouze mírně pod nulou. Čekáme na ochlazení, které by mělo přijít už v neděli. Budeme se snažit na příští víkend otevřít další sjezdovky na Černé hoře i sjezdovku Javor v Peci pod Sněžkou," řekl Hynek.

Špindlerův Mlýn odstartuje 13. prosince

Například Špindlerův Mlýn oznámil na svém webu oficiální zahájení zimní sezony na pátek 13. prosince.

Vleky se o víkendu rozjedou i v Krušných horách. Díky zasněžování se už podařilo některé sjezdovky pokrýt vrstvou sněhu. Jako první už tradičně přivítá lyžaře areál Novako na Božím Daru. Připravují se ale i další areály.

"V sobotu začínáme. Na sjezdovce je od 20 centimetrů do půl metru sněhu," řekla Svatava Nováková z areálu Novako. Ten patří na Božím Daru mezi méně obtížné a je vhodný hlavně pro děti a začátečníky. První lyžování ale zřejmě přiláká i nedočkavé zkušené lyžaře.

Na hřebenech Krkonoš leží 23 centimetrů prachového sněhu, ranní teploty se v nejvyšších partiích hor pohybovaly okolo pěti stupňů Celsia pod bodem mrazu. Podle informací horské služby bylo na hřebenech zataženo, dohlednost je 150 metrů. Záchranáři upozorňují, že na cestách je místy ledovka.

Na Klínovci je 5 až 10 cm sněhu

V Krušných horách je už několik dní pod nulou, což umožňuje zasněžování. Na Klínovci je nyní pět až deset centimetrů sněhu.

"Celý týden využíváme příznivého počasí a zasněžujeme sjezdovky technickým sněhem. Spuštění provozu je plánováno na konec příštího týdne," informují provozovatelé areálu Klínovec.

Zasněžuje se i na Bublavě.

"V posledním listopadovém týdnu se ochladilo a teploty pod bodem mrazu dovolily spustit provoz sněhových děl. Do zahájení sezony potřebujeme ještě pár mrazivých dní," uvedl Jiří Lhota ze Ski Centra Bublava - Stříbrná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy