Meteoroložka: Léto bylo příliš náročné, lidé si neodpočinuli

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
23. 9. 2014 16:35
Dagmar Honsová hodnotí v rozhovoru uplynulé léto. Podle ní bylo srážkově nadprůměrné a oproti loňskému roku nestabilní.
Velká města v létě trápilo časté dusno.
Velká města v létě trápilo časté dusno. | Foto: Vojtěch Marek

Praha První podzimní den je tu. Léto tak definitivně vzalo za své a s ním i venkovní koupání a teploty nad 25 °C. Jaké vlastně byly letošní prázdniny? Přineslo počasí něco překvapivého? A jaký vliv mělo na lidský organismus?

"Lidské tělo si letos o prázdninách moc neodpočinulo, potřebovali bychom ještě jedno léto,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Podle ní bylo počasí letos v létě výrazně proměnlivé a škodilo kardiakům, lidem s poruchami termoregulace a labilním jedincům.

Oproti loňskému roku také více pršelo a přibylo i dusných dnů. Na přicházející podzim a zimu ale uplynulý červenec a srpen žádný vliv mít nebudou, tvrdí meteoroložka.

Aktuálně.cz: Jaké bylo letošní léto? Řekla byste, že bylo teplotně spíš nad průměrem, či pod průměrem?

Dagmar Honsová: Jako celek se dá letošní léto hodnotit jako teplotně slabě nad průměrem. V červenci se průměrná teplota pohybovala na 18,9 °C, což je o dva stupně více než dlouhodobý normál. Srpnová průměrná teplota byla 15,4 °C, což je naopak o jeden stupeň méně než normálně. Srážkově byly oba měsíce nadprůměrné. Časté byly lokální přívalové deště a spadlo 120 % dlouhodobého normálu, který je 78 mm.

A.cz: Větší teplo tedy bylo v červenci než v srpnu?

Podle statistik vychází tepleji červenec. Červenec přinesl také více dusných dnů.

A.cz: Který den letošních prázdnin byl ten vůbec nejteplejší a který naopak nejchladnější?

Nejnižší teplota byla naměřena 25. srpna na Kvildě, a to -6 °C. Nejtepleji bylo 20. července v Brandýse nad Labem, kdy teploměr ukázal 35,5 °C.

A.cz: Byly nějaké výraznější výkyvy mezi denními a nočními teplotami?

Zejména ve druhé polovině prázdnin, tj. po svaté Anně, už nejsou výjimkou ani velké skoky mezi ranními a odpoledními teplotami v průběhu jednoho dne. Při jasné noci pak mohou být rozdíly i přes 20 °C. Největší oteplení za 24 hodin bylo z 1. na 2. srpna, kdy teplota stoupla z 23 na 29 °C.

A.cz: Lišilo se letošní léto od toho loňského výrazně?

Loňské léto bylo stabilní, slunečné a suché. Hlavně v červenci skoro vůbec nepršelo. Letošní léto bylo vlhké. Hodně se vyskytovaly bouřky s přívalovými lokálními srážkami. Panovala vysoká relativní vlhkost vzduchu, což znamenalo, že pocitová teplota tak byla často až o +5 °C vyšší než ta na teploměru.

A.cz: Objevilo se něco, co vás překvapilo?

Počasí letos v létě bylo hodně proměnlivé a z toho vyplývá i náročnost období na lidský organismus. Rychlé a časté změny tlaku vzduchu zatěžovaly kardiaky a skupiny obyvatel s cévním onemocněním. Rychlé změny teplot, kdy oteplení střídalo ochlazení a naopak, zase přitížilo starším občanům, lidem s problémy termoregulace, těhotným ženám a malým dětem. Mnoho dusných dnů trápilo občany zejména ve městech a četné bouřky spolu s častým denním chodem oblačnosti, kdy dopoledne bylo slunečno, odpoledne pršelo a bouřilo, zatěžovaly labilní skupinu obyvatel.

Kvůli teplé zimě bylo také mnoho hmyzu a škůdců, jejichž larvy přezimovaly v půdě. Zkrátka lidské tělo si letos o prázdninách moc neodpočinulo, potřebovali bychom ještě jedno léto.

A.cz: Jaro bylo ale dost suché. Mělo to nějaký vliv na úrodu i v létě? 

Po srážkově nadprůměrném létu se o suchu hovořit nedá. Rostliny v létě spíše než suchem trpěly plísněmi.

A.cz: Všimla jste si nějakých rozdílů mezi různými částmi republiky?

Rozdíly byly výrazné ve srážkových úhrnech. Například v Praze spadlo 135 % dlouhodobého normálu, na Olomoucku 90 %.

A.cz: Pozorujete nějaký dlouhodobý trend, co se týče letního počasí? Například že se otepluje/ochlazuje, nebo je to každý rok jiné?

Letní měsíce jsou zpravidla nejteplejšími měsíci v roce, zároveň ale také nejdeštivějšími. Za poslední léta jsou prázdniny spíše teplotně nadprůměrné. V roce 2006 byl dokonce zaznamenán doposud nejteplejší červenec na našem území s teplotní odchylkou +4,5 °C a s celkem dvaceti tropickými dny. Tropické teploty k českému létu patří. Zároveň je ale v posledních létech charakter počasí dost odlišný. Jedny prázdniny jsou suché, další vlhké, jedny bohaté na bouřky, jedny chudé, jedny stabilní na počasí, další dynamické.

A.cz: Dá se teď podle letního počasí odhadnout, jaké budou podzim a zima?

Závislost v počasí mezi jednotlivými ročními obdobími neexistuje. Takže nedá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy