Meteorologové varují před silným větrem, na Plzeňsku jsou kvůli němu lidé bez proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2021 12:07
V pátek a sobotu bude v Česku foukat silný vítr. Zejména v západní polovině Čech a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji může v nárazech dosáhnout rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Podle meteorologů by lidé při silném větru měli dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku i při řízení vozidel. Na horách by neměli podnikat túry, hlavně ty po hřebenech.

Upozornění platí na sobotu pro Prahu, Plzeňský, Karlovarský a Ústecký kraj, velkou část Středočeského kraje, severozápad Libereckého a Jihočeského kraje a Vysočiny. Na východě republiky by měli se silným větrem počítat obyvatelé Jesenicka a Šumperska v Olomouckém kraji a celého Moravskoslezského kraje.

Silný vítr některé regiony zasáhl již v pátek ráno. V Plzeňském kraji je nyní po kolem 500 domácností po silném větru, který se nad regionem prohnal časně ráno, bez elektřiny. Nejvíc škodil na Klatovsku, Domažlicku a jižním Plzeňsku. Vítr netrval dlouho, krátkodobě s sebou přinesl déšť a místy i blesky. Hasiči likvidují na desítkách míst popadané stromy.

Silný vítr se nad krajem přehnal kolem 4:00, nejsilnější byl v nárazech v Klatovech, kde dosáhl rychlosti přes 71 kilometrů za hodinu. Jen o něco menší rychlost zaznamenaly přístroje meteorologů také například v Plzni - Mikulce nebo ve Staňkově, řekl Martin Adamovský z ČHMÚ v Plzni. Vítr provázelo v západních Čechách asi deset výbojů blesků, v sousedním Bavorsku jich bylo více. Nejsilnější náraz větru zaznamenali dnes meteorologové na krušnohorském Klínovci, a to 95 kilometrů za hodinu.

Energetici měli dnes k 6:00 v kraji hlášeno sedm poruch na vysokém napětí a bez proudu bylo kolem 1500 domácností. Od časného rána jsou týmy energetiků v terénu a opravují závady. Momentálně zůstaly čtyři závady na vysokém napětí, což představuje asi 500 domácností bez proudu, řekla regionální mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. "Předpoklad odstranění závad je do poledne," uvedla. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy