Vichřice, sníh a náledí. Aprílové počasí bude v plné parádě

ČTK ČTK
31. 3. 2015 12:47
Silný vítr bude až do středy doprovázet sněžení, mohou se také objevit sněhové jazyky, a místy dokonce náledí.
Silný vítr (ilustrační foto)
Silný vítr (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - V Čechách a na Vysočině bude až do středečního rána foukat nebezpečně silný vítr. Český hydrometeorologický ústav varoval, že v nárazech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů v hodině a na horách až 125 kilometrů v hodině.

Foukat bude i v dalších regionech Česka, vítr tam ale nebude tak silný. V celé republice ho ale doprovodí od dnešního odpoledne a ve středu sněžení.

"V přeháňkách a bouřkách se místy přechodně vyskytne silné sněžení, při kterém bude výrazně snížena dohlednost a v nižších polohách se může přechodně vyskytnout sněhová pokrývka," uvedli meteorologové.

Na horách spadne 25 cm sněhu

Podle nich může dnes na horách připadnout do 15 centimetrů sněhu, přičemž v Krkonoších a Jeseníkách až 25 centimetrů. Silný vítr tam bude navíc tvořit sněhové jazyky, přechodně závěje.

Ve středu ráno, kdy mohou teploty spadnout pod nulu, by lidé měli navíc počítat s ojedinělým náledím.

Meteorologové současně očekávají, že vzhledem ke srážkám se opět na krátkou dobu zvednou hladiny řek na první, případně druhý povodňový stupeň.

Nejvýraznější vzestupy čekají na dolním toku Otavy, horním toku Labe, na Úpě, v horním povodí Jizery, na Divoké Orlici, na horní Moravě a na Opavě.

V povodí horní Otavy přitom meteorologové nevyloučili ani to, že by hladiny mohly na krátkou dobu dosáhnout třetího povodňového stupně.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Aktualizováno před 54 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při dvou nehodách na dálnici D4 poblíž Kytína ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice zůstává zčásti zavřená. Nikdo se vážně nezranil, řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Směr na Prahu byl po 11:00 zprůjezdněn, směr na Strakonice bude kvůli odstraňování následků nehod a uklízení vozovky zavřený do odpoledních hodin.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu i na Strakonice se vytvořily na dálnici kolony, zavřený úsek mohou řidiči objet, ve směru na Strakonice je možné sjíždět na 18. kilometru na Mníšek pod Brdy nebo na 21. kilometru u Kytína.

Zdroj: ČTK
Další zprávy