Zima v Česku: Sníh komplikuje dopravu, vítr zastavil lanovku na Ještěd, večer se objeví ledovka

ČTK Domácí ČTK, Domácí
4. 1. 2016 14:46
Během pondělního a úterního večera se bude na silnicích především v jihozápadní části země tvořit ledovka, varují meteorologové. Místy bude sněžit a foukat silný vítr. Ten v pondělí omezil i provoz lanovky na Ještědu. Mrazy ale během týdne poleví a začne se postupně oteplovat.
Lanovka na Ještědu
Lanovka na Ještědu | Foto: ČTK

Praha - Od pondělního večera se bude v Plzeňském a Jihočeském kraji tvořit ledovka. Během noci se mrznoucí srážky doprovázené ledovkou místy mohou objevit také na většině území Středočeského kraje i na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku na Vysočině. Aktuální výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ledovka se může v jihozápadní části republiky tvořit pravděpodobně do úterního večera, meteorologové výstrahu zřejmě ještě upřesní podle momentálního vývoje počasí. Silnice i chodníky budou místy kluzké, řidiči a chodci by proto měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám. Motoristé mají sledovat aktuální dopravní zpravodajství.

Přelom roku přinesl po nezvykle teplém období kolem Vánoc výrazné ochlazení, kdy se teploty pohybují pod bodem mrazu i přes den, někde bude i sněžit. Mrazy ale dlouho nevydrží, během týdne se má podle předpovědi postupně oteplovat.

V jižních Čechách i na Moravě sníh komplikuje dopravu

Prakticky všechny silnice v Jihočeském kraji jsou kvůli dnešnímu sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Řidiči si musí dát pozor hlavně na cestách nižších tříd, kde často leží vrstva ujetého sněhu. Situaci ztěžuje, že teplota zůstává pod bodem mrazu, což může přispět k namrzání komunikací. Policisté proto evidují mírný nárůst počtu nehod, většinou se však jednalo o události bez zranění, uvedla mluvčí policie Lenka Kozoňová.

K mírnému zvýšení nehodovosti dochází také a Vysočině. Sníh a ledovka pokrývá silnice na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Také na Karlovarsku kvůli sněhu po poledni došlo k nehodě na silnici R6 mezi Karlovými Vary a Sokolovem, uvízlé kamiony zablokovaly silnice z Karlových Varů do Plzně u Bečova nad Teplou.

Na jižní Moravě jsou silnice po dnešním vydatném sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Na Zlínsku vane nárazový vítr a mohou se tvořit sněhové jazyky.

Horší je situace na Plzeňsku, kde došlo k několika vážnějším dopravním nehodám, mezi nimi například  havárii autobusu a nákladního automobilu u Rozvadova. Záchranáři zasahovali u necelé desítky havarovaných aut, což je podle mluvčí Lenky Ptáčkové více než jindy. Kromě toho musely sanitky vyjet v pěti případech ke starším lidem, kteří venku upadli a způsobili si zranění. Nárůst výjezdů ale není dramatický.

Sněží téměř ve všech okresech. Od dnešního večera se navíc bude podle meteorologů tvořit v kraji nebezpečná ledovka. Výstraha meteorologů platí do úterního večera. "Apelujeme na řidiče, aby brali ohled na nastalou situaci, přizpůsobili tomu jízdu a chovali se obezřetně," řekla policejní mluvčí. Meteorologové předpokládají, že sněžit bude i v úterý.

Lanovka na Ještěd nejezdí kvůli silnému větru

Na Ještědu silný nárazový vítr znovu zastavil provoz kabinové lanovky. Boční vítr tam dopoledne přesahoval v nárazech 86 kilometrů v hodině, přípustných je přitom necelých 58 km/h. Stabilně dnes fouká kolem 20 metrů za vteřinu (72 km/h) a to je moc, řekl  přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Dopoledne lanovka nejezdila kvůli údržbě, v poledne už podle něj bylo jasné, že počasí nedovolí provoz zahájit ani odpoledne. Předpovědi nejsou příliš nadějné, dodal.

Silný vítr kabiny zastaví několikrát do roka. Nebezpečný je hlavně ten boční, který kabiny na lanech rozhoupává. Největší nárazy větru tam zaznamenali předloni na přelomu ledna a února, kdy naměřili u horní stanice nárazy až 35 metrů za vteřinu (126 km/h).

"Provoz je v takovém případě povolen do rychlosti větru 16 metrů za sekundu," uvedl přednosta. Naposledy nejezdila lanovka na Silvestra do 15:30 odpoledne, vítr tam v nárazech překračoval rychlost 30 metrů za vteřinu (108 km/h).

Dvoukabinová lanovka jezdí v Liberci už více než 80 let. Vybudovala ji na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Její stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována. Když se po čtyřleté rekonstrukci znovu rozjela, přepravila za jediný rok rekordní počet 600 000 turistů.

I loňský rok byl ale podle Štěpána velmi dobrý, lanovka vyvezla na vrchol 291 070 lidí, to je nejvíc za posledních osm let. "Víc lidí jsme přepravili v roce 2007, tehdy se ale na Ještědu stavěly lanovky a my jsme vozili lyžaře," vysvětlil Štěpán. Počet přepravených cestujících byl tehdy podle něj jen zhruba o stovku vyšší než loni.

Lanovku využívají hlavně turisté, zájem podle Štěpána neklesl ani poté, co od 13. prosince zdražilo jízdné. Zatímco v minulosti stála cesta na Ještěd lanovkou 75 korun, teď platí pasažéři 99 Kč. Zpáteční jízdenka zdražila ze 120 korun na 149.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

Další zprávy