Česko zasáhly bouřky a přívalový déšť. Hrozilo rozvodnění řek, v Praze byly odkloněny tramvaje

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 7. 2016 23:44
Během úterního odpoledne zasáhly západ a střed Čech silné bouřky s přívalovými dešti, postupně se přesunuly na východ. Výstraha před nimi platila pro celé území až do 22:00, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). U Slavkovského lesa a na Plzeňsku napršely desítky litrů vody na metr čtvereční, stejně tak ve Veleni u Prahy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Česko v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky s přívalovými dešti. Místy spadly během krátké doby desítky litrů srážek na metr čtvereční, oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Bouřky se nejprve objevily před 14:00 na západě Čech, poté ve středních Čechách, vpodvečer se projevily velmi silné bouřky na Jesenicku a podle meteorologů se postupně přesunuly dál na východ země.

Bouřky se už mezi 13:00 a 14:00 vyskytly v okolí Slavkovského lesa na západě Česka. Třeba v Bezvěrově na Plzeňsku napršelo přes 40 litrů vody na metr čtvereční během jediné hodiny, řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky ČHMÚ. Poté se silné deště přesouvaly dále a zasáhly střední Čechy a Prahu.

Déšť na mnoha místech provázel také silný vítr, místy 15 až 20 km/s. Rekordní počet srážek napadl ve Veleni v okrese Praha-východ, kde zaznamenali 42 litrů na metr čtvereční, řekl Aktuálně.cz Petr Dvořák z ČHMÚ.

Déšť a vítr způsobily problémy v dopravě, voda zatopila i podchody, garáže či sklepy. Kvůli zatopenému podchodu u vlakového nádraží a vodě na veřejných záchodcích vyjížděli například hasiči v Klatovech, řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Vodu čerpají hasiči také na Domažlicku. "V Kolovči voda po dešti vypláchla několik ulic, čerpáme laguny a vodu ze sklepů," řekla mluvčí. Stromy spadlé po 14:00 kvůli bouřce v Libereckém kraji zase téměř na tři hodiny zcela přerušily provoz na železniční trati mezi Jestřebím a Srním u České Lípy.

V Praze pád stromu při bouřce zastavil před 16:30 provoz tramvají v ulici Mariánské hradby u Pražského hradu, tramvajové linky 5, 12, 18 a 22 musely být odkloněny. Z bezpečnostních důvodů byla kvůli většímu množství vody na trati Kyselova - Střelničná v pražských Kobylisích odkloněna i tramvajová linka číslo deset, místo objíždí také autobusy MHD. ČTK to řekl mluvčího dopravního podniku Jiří Štábl. Kvůli bouřce byl zastaven rovněž provoz přívozu P7 mezi Holešovicemi, Štvanicí a Karlínem.

Hasiči v Praze museli před 17:00 zasahovat kvůli bouřce asi patnáctkrát, většinou odčerpávali vodu ze zatopených výjezdů a garáží. V železničním podjezdu v ulici Nad Vinným potokem dokonce kvůli dešti uvízla dvě auta, řekla ČTK mluvčí Pavlína Adamcová.

Velmi silné bouřky, téměř bez pohybu, zasáhly vpodvečer Jesenicko. Na stanici Javorník spadlo za 40 minut 48 milimetrů srážek a bouřky stále pokračovaly. Podle radarových odhadů může v regionu během nejbližších dvou hodin v přívalových deštích spadnout až 60 milimetrů vody. Bouřky mohou být ojediněle doprovázeny kroupami, varovali meteorologové.

Meteorologové již v neděli varovali, že se budou až do úterního večera vyskytovat bouřky na celém území Česka. Nadále tak až do 22:00 platí pro celé území ČR výstraha před velmi silnými bouřkami a přívalovými dešti. Poté by měly bouřky pomalu utichat, objeví se však znovu zítra, kdy bude ve večerních hodinách přes Česko přecházet studená fronta, která je může způsobit, dodal Dvořák.

ČHMÚ také upozorňuje, že přívalové deště mohou rozvodnit menší toky i jindy suchá koryta, způsobit silný odtok vody ze svahů a zatopit podjezdy či jiná níže položená místa. Aktuální postup bouřek mohou lidé sledovat třeba na webu ústavu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy