V neděli udeří na českých horách životu nebezpečná vichřice. Hasiči i energetici jsou v pohotovosti

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 10. 2017 19:37
V neděli bude v Česku foukat extrémně silný vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 100 km/h, na horách udeří vichřice o rychlosti 160 km/h. "Lze očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení životů," varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Na situaci se připravují energetici i hasiči.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V neděli zasáhne celé Česko extrémně silný vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu, na horách ale udeří vichřice o rychlosti až 160 km/h. Vítr by mohl podle meteorologů ohrozit lidské životy a způsobit škody na velkém území. Jeho sílu označili jako extrémně nebezpečnou.

Vítr začne foukat v noci ze soboty na neděli. Největší síly dosáhne v neděli kolem poledne a odpoledne, zeslábnout by měl večer. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu.

"Nad Českem bude přecházet jižní okraj tlakové níže a budou velké rozdíly tlaku, přičemž na severu bude nízký tlak a na jihu vysoký," vysvětlil meteorolog ČHMÚ Petr Dvořák, jak silný vítr vzniká. Odborník také poznamenal, že silný vítr je typický právě pro chladnější polovinu roku.

Na důsledky silného větru se už připravují energetici a hasiči. Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila pro své zaměstnance a dodavatele pohotovost, sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. V pohotovosti jsou i všechny stanice hasičů v zemi včetně záchranných útvarů v Hlučíně, Jihlavě a Zbirohu, uvedla mluvčí Nicole Zaoralová.

Meteorologové očekávají také sníh, a to v místech nad 600 metrů. "Na horách bude mlha, silný vítr a bude padat i sníh, takže se budou vytvářet jazyky," varoval meteorolog turisty před túrami do hor. Slabá vrstva sněhu na horách napadla už během pátku. "Absolutně nedoporučuji výlety na hory," dodal.

Podle ČHMÚ lze kvůli silnému větru očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky dodávek elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení lidských životů. Lidé by měli omezit pohyb venku a jízdy autem.

Po neděli by se ale vítr měl zklidnit. Příjemných teplot se ale už nedočkáme. "Ochlazení už je nyní významnější a babí léto se nevrátí," řekl meteorolog s tím, že v nížinách sice sníh příští týden padat nebude, ale teploty po ránu budou klesat až ke dvou stupňům nad bod mrazu.

Na 12stupňové řadě rychlostí větru je 50 kilometrů za hodinu sedmým stupněm, jde už o vichr. Stupnici uzavírá orkán, kdy vítr proudí rychlostí přes 118 kilometrů za hodinu.

Orkán se přes Česko přehnal před deseti lety, v noci z 18. na 19. ledna 2007. Pojmenován byl Kyrill a vyžádal si čtyři lidské oběti a miliardové škody v lesích, dopravě a energetice. Na většině území ČR vítr tehdy dosáhl či překročil 70 kilometrů v hodině, zhruba na třetině území měl v nárazech sílu 110 a na desetině území dokonce 145 kilometrů v hodině.

Vytáhneme o víkendu péřovky nebo deštníky? Podívejte se na počasí | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

TOP 09 podala podnět vrchnímu státnímu zastupitelství. Chce, aby prošetřilo dotace pro Agrofert

TOP 09 v úterý podala podnět Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze, aby prošetřilo, zda při poskytování dotací firmě Agrofert není páchán trestný čin. Opoziční strana to uvedla v tiskové zprávě. Ve svém podání kritizuje oznámení Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), že začne proplácet dotace schválené Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy premiér Andrej Babiš (ANO) vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem. Trestní oznámení kvůli vyplácení dotací podali už před týdnem opoziční Piráti.

TOP 09 kritizuje také dopis tajemníka ministerstva zemědělství Jana Sixty, o kterém informovala média. Tajemník v něm úřadům a firmám spadajícím pod ministerstvo píše, že Agrofert se může účastnit soutěží o veřejné peníze. "Státní úředníci a orgány musí vždy hájit primárně zájmy státu a jeho občanů, a ne zájmy jednoho soukromého holdingu," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy