V neděli udeří na českých horách životu nebezpečná vichřice. Hasiči i energetici jsou v pohotovosti

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 27. 10. 2017 19:37
V neděli bude v Česku foukat extrémně silný vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 100 km/h, na horách udeří vichřice o rychlosti 160 km/h. "Lze očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení životů," varují meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Na situaci se připravují energetici i hasiči.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V neděli zasáhne celé Česko extrémně silný vítr. V nárazech bude dosahovat rychlosti kolem 100 kilometrů za hodinu, na horách ale udeří vichřice o rychlosti až 160 km/h. Vítr by mohl podle meteorologů ohrozit lidské životy a způsobit škody na velkém území. Jeho sílu označili jako extrémně nebezpečnou.

Vítr začne foukat v noci ze soboty na neděli. Největší síly dosáhne v neděli kolem poledne a odpoledne, zeslábnout by měl večer. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu.

"Nad Českem bude přecházet jižní okraj tlakové níže a budou velké rozdíly tlaku, přičemž na severu bude nízký tlak a na jihu vysoký," vysvětlil meteorolog ČHMÚ Petr Dvořák, jak silný vítr vzniká. Odborník také poznamenal, že silný vítr je typický právě pro chladnější polovinu roku.

Na důsledky silného větru se už připravují energetici a hasiči. Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila pro své zaměstnance a dodavatele pohotovost, sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. V pohotovosti jsou i všechny stanice hasičů v zemi včetně záchranných útvarů v Hlučíně, Jihlavě a Zbirohu, uvedla mluvčí Nicole Zaoralová.

Meteorologové očekávají také sníh, a to v místech nad 600 metrů. "Na horách bude mlha, silný vítr a bude padat i sníh, takže se budou vytvářet jazyky," varoval meteorolog turisty před túrami do hor. Slabá vrstva sněhu na horách napadla už během pátku. "Absolutně nedoporučuji výlety na hory," dodal.

Podle ČHMÚ lze kvůli silnému větru očekávat materiální škody na velkém území, omezení v dopravě, výpadky dodávek elektrického proudu, polomy v lesích i ohrožení lidských životů. Lidé by měli omezit pohyb venku a jízdy autem.

Po neděli by se ale vítr měl zklidnit. Příjemných teplot se ale už nedočkáme. "Ochlazení už je nyní významnější a babí léto se nevrátí," řekl meteorolog s tím, že v nížinách sice sníh příští týden padat nebude, ale teploty po ránu budou klesat až ke dvou stupňům nad bod mrazu.

Na 12stupňové řadě rychlostí větru je 50 kilometrů za hodinu sedmým stupněm, jde už o vichr. Stupnici uzavírá orkán, kdy vítr proudí rychlostí přes 118 kilometrů za hodinu.

Orkán se přes Česko přehnal před deseti lety, v noci z 18. na 19. ledna 2007. Pojmenován byl Kyrill a vyžádal si čtyři lidské oběti a miliardové škody v lesích, dopravě a energetice. Na většině území ČR vítr tehdy dosáhl či překročil 70 kilometrů v hodině, zhruba na třetině území měl v nárazech sílu 110 a na desetině území dokonce 145 kilometrů v hodině.

Vytáhneme o víkendu péřovky nebo deštníky? Podívejte se na počasí | Video: Dagmar Honsová, Meteopress
 

Právě se děje

před 19 minutami

Papež František zvažuje, že na podzim navštíví Slovensko

Papež František v pondělí řekl, že v září při cestě do Maďarska zvažuje i návštěvu na Slovensku. Prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že zprávu přijala s radostí.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy