Zima je zpět. Česko zasáhl silný vítr, přes deset tisíc domácností je bez proudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2020 12:50
Do Česka se po několika mimořádně teplých dnech vrátila zima. Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin asi 20 centimetrů sněhu. Podle meteorologů se sníh může objevit i v nižších polohách. Kvůli silnému větru je nyní v Česku bez dodávek elektřiny přes 10 000 domácností. V distribuční síti společnosti E.ON jde o 6800 míst, u ČEZ o 3800. Největší potíže hlásí jižní Morava.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Twitter Hasiči Praha

Ústav varoval před silným větrem, který zasáhne Česko také ve středu, sněhovými jazyky a zvýšením hladiny řek. 

V distribuční síti E.ON se dopoledne bez dodávek proudu ocitlo 14 500 domácností. Po poledni se počet snížil o polovinu na 6800, uvedla Slavíková. Potíže přetrvávají zejména na jihu Moravy. "Na jižní Moravě řešíme 12 poruch na vedení vysokého napětí, omezeno je v tuto chvíli asi 2500 domácností, z toho 1300 je v okolí obce Velká nad Veličkou na Hodonínsku," upřesnila.

Dopoledne byly problémy zejména na Břeclavsku. Na Vysočině přetrvávají problémy na Žďársku, kde zbývá připojit 200 domácností. V jižních Čechách je po poledni bez elektřiny 750 domácností, problémy jsou u Borovan na Českobudějovicku

Silný vítr dorazil do Čech po páté ráno a začal vyvracet stromy a lámat větve, které poškodily elektrická vedení na mnoha místech v jižních Čechách. E.ON tam v časných ranních hodinách v jednu chvíli zaznamenal 7000 domácností bez proudu. Vítr postupně přechází na východ.

ČEZ eviduje po poledni 3800 domácností bez dodávek elektřiny, dopoledne to bylo 2000 míst. Bez dodávek byly podle Holingerové domácnosti na Klatovsku, Chrudimsku a Havlíčkobrodsku. ČEZ po výstraze meteorologů navýšil počty pracovníků na dispečinku a v call-centru. Lidé mohou volat na bezplatnou linku 800 850 860 nebo hlásit poruchy prostřednictvím webového portálu www.bezstavy.cz.

Na horách buďte ostražití, radí meteorologové

Podle předpovědi meteorologů zasáhne silný vítr v úterý Moravu, Vysočinu, jižní Čechy a část Plzeňského, Středočeského a Pardubického kraje. V nárazech překročí rychlost 65 kilometrů v hodině, může lámat stromy a větve a komplikovat dopravu. Lidé by měli zabezpečit okna i volně uložené předměty. Návštěvníci hor by měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, upozornili meteorologové.

Sněžit by mělo v polohách nad 400 metrů. "V polohách nad 600 metrů nad mořem se budou zejména na severovýchodě území místy tvořit sněhové jazyky," uvedl Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

Mokrý sníh může poškodit stromy či dráty elektrického vedení, problémy mohou nastat v dopravě. Řidiči by měli jezdit opatrně a nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor vzít i zimní řetězy a na horách dodržovat pokyny Horské služby. V oblastech, kde se objeví sněhové jazyky, mohou být některé silnice nesjízdné.

V úterý odpoledne navíc ústav varoval také před zvýšením hladiny toků v povodí řeky Moravy v části Jihomoravského a Zlínského kraje. Meteorologové nevylučují, že hladiny mohou krátkodobě dosáhnout i druhého ze tří stupňů povodňové aktivity, tedy povodňové pohotovosti. Voda se zřejmě nevylije ze břehů, ale může například ohrozit stabilitu stromů v podmáčené půdě. Výstraha před nárůstem hladin platí do středečních 12:00.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soud EU pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, píše server

Žaloba, kterou Česko podalo na Evropskou komisi kvůli zablokované dotaci pro holding Agrofert se zatím odkládá. Napsal to server iRozhlas s odkazem na ministerstvo zahraničí. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," sdělila serveru mluvčí resortu Zuzana Štíchová.

Zhruba 800 tisíc korun Brusel zatím odmítá proplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Zdroj: Domácí
Další zprávy