Loni bylo nejtepleji od roku 1775. Pršelo minimálně, řeky vysychaly

ČTK ČTK
13. 1. 2016 16:21
Loňský rok byl spolu s předloňským nejteplejším od roku 1775, kdy se začaly poprvé sledovat statistické průměry. Průměrná teplota byla 9,4 °C, což je o celé dva stupně více než dlouhodobý průměr. Největší vedra panovala v srpnu, průměrná teplota dosáhla 21° C. Celý rok pokračovaly také problémy se suchem. Průtok Labe v Děčíně se dotkl historického minima od dob vybudování vltavské kaskády, která průtok výrazně zlepšila vypouštěním akumulované vody.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: František Havlát

Praha - Rok 2015 byl v Česku společně s rokem předchozím nejteplejší od roku 1775, kdy se začaly průměry sledovat. Na svém informačním webu to ve středu uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Průměrná teplota byla 9,4 stupně Celsia. Naopak silně podprůměrné bylo množství srážek.

Loňský rok byl teplotně rovné dva stupně nad dlouhodobým průměrem z let 1961 až 1990. Největší výkyv přinesl srpen, kdy byla průměrná teplota 5,1 stupně nad normálem. S teplotním průměrem 21,3 stupně byl druhý prázdninový měsíc nejteplejším srpnem od roku 1961. Chladnější než obvykle byl pouze říjen, který měl průměrnou teplotu desetinu stupně pod běžnými hodnotami pro toto období. Jednalo se tak o měsíc teplotně normální.

Roční srážkový úhrn 531 milimetrů řadí rok 2015 k těm srážkově silně podnormálním, je to o pětinu méně než dlouhodobý průměr. Chudý na srážky byl zejména únor, kdy spadlo v průměru jen 12 milimetrů. To byla pouze třetina dlouhodobých hodnot. Deficit se zmírňoval hlavně v listopadu, kdy byly srážky v Česku na 1,5 násobku průměru.

Letošní sucho, které se projevilo na vodních tocích, je možné podle meteorologů předběžně přirovnat k hydrologickému suchu v letech 1904 a 1947. "Pokud jde o průtok Labe v Děčíně, vyskytl se v roce 2015 nejmenší průtok od vybudování nádrží vltavské kaskády, která minima významně nadlepšovala vypouštěním akumulované vody," doplnili meteorologové. Po oteplení a odtávání sněhové pokrývky byly ale v lednu a prosinci někde dosaženy třetí stupně povodňové aktivity.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro díky domácí výhře 3:0 nad Lichtenštejnskem. Dva góly dal nejlepší střelec výběru Teemu Pukki.

před 26 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy