Letošní zima byla druhá nejteplejší od roku 1961, mimořádný byl hlavně únor

ČTK ČTK
9. 3. 2020 17:10
Letošní zima v Česku byla s průměrem 2,0 stupně Celsia druhá nejteplejší od začátku počítání průměrů v roce 1961. Teplejší bylo období od začátku prosince do konce února pouze v zimě 2006/2007, kdy se průměr dostal na 2,7 stupně. Mimořádně teplý byl letos především únor, informoval Český hydrometeorologický ústav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Ve srovnání s normálem z let 1981 až 2010 byla letošní zima teplejší o 3,3 stupně Celsia. Průměr teplot za prosinec 2019 a leden 2020 byl oproti normálu vyšší o 2,8, respektive 2,3 stupně. Únor s odchylkou plus 4,6 stupně Celsia hodnotí meteorologové dokonce jako mimořádně nadnormální.

Únor se průměrnou teplotou 3,7 stupně Celsia vyrovnal rekordnímu únoru 1966. S výjimkou jediného dne se teploty ve druhém měsíci letošního roku držely nad hodnotou dlouhodobého normálu. V sedmi dnech denní maxima dosáhla 15 a více stupňů.

Nejvyšší denní teplotu zimní sezony 2019/2020 zaznamenali meteorologové 16. února v Klatovech, a to 18,2 stupně. Naopak nejnižší teplotu naměřili 6. února, kdy bylo na šumavské Jezerní slati minus 19,9 stupně Celsia.

Co do množství srážek se zimní sezona 2019/2020 nevymykala obvyklým hodnotám. V Česku spadlo průměrně 134 milimetrů srážek, což představuje 102 procent dlouhodobého normálu. První dva měsíce zimní sezony přitom byly na srážky chudé. V lednu spadlo dokonce jen 43 procent srážek typických pro tento měsíc. "Následoval však srážkově silně nadnormální únor, kdy na území ČR spadlo 203 procent normálu," uvádí meteorologové.

Už v pátek oznámili, že letošní zima v pražském Klementinu byla druhá nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. S průměrnou teplotou 5,1 stupně Celsia se zařadila za rekordní zimu 2006/2007.

Mimořádně teplou zimní sezonu letos nezažilo pouze Česko. Odborníci z evropské služby Copernicus v pátek uvedli, že v Evropě byla uplynulá zima nejteplejší od počátku měření v roce 1981. Průměrná teplota překonala dosavadní rekord zimy z přelomu let 2015 a 2016 o téměř 1,4 stupně Celsia.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy