Letošní listopad patřil k nejteplejším v historii měření, napršelo během pěti dní

ČTK ČTK
5. 12. 2015 13:33
Letošní listopad se podle meteorologů zařadil mezi nejteplejší v historii přístrojového měření v českých zemích, tedy zhruba od poloviny 18. století. V uplynulém měsíci byla průměrná teplota o tři až 3,5 stupně vyšší, než je dlouhodobý průměr. Listopad 2015 se tak zařadil na třetí až čtvrté místo v historickém řebříčku spolu s rokem 2014.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Letošní listopad se podle meteorologů zařadil mezi nejteplejší v historii přístrojového měření v českých zemích, tedy zhruba od poloviny 18. století. V uplynulém měsíci byla průměrná teplota o tři až 3,5 stupně vyšší, než je dlouhodobý průměr. Listopad 2015 se tak zařadil na třetí až čtvrté místo v historickém řebříčku spolu s rokem 2014, uvedl meteorolog Stanislav Racko na webu  Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Pravidelná meteorologická měření na pražské klementinské hvězdárně byla zahájena v roce 1752. Nebyla to však první přístrojová měření v českých zemích. Éra instrumentálního pozorování začala o čtyřicet až padesát let dříve, uvádí na svých stránkách ČHMÚ. Často se však nejednalo o systematická pozorování a záznamy o nich se dochovaly pouze v soukromé korespondenci, v kalendářích či farních kronikách. Rovněž samotná klementinská měření teploty a tlaku vzduchu jsou do roku 1774 značně neúplná. Za počátek klementinské řady se považuje rok 1775.

Nejteplejším dnem byl 10. listopad a nejchladnějším 24. listopad. Hlavně v první polovině listopadu se teploměr často vyšplhal přes dvacet stupňů. Po dlouhém období sucha i dost pršelo. "Z hlediska celkového úhrnu srážek spadlo v celorepublikovém průměru kolem 170 procent dlouhodobého průměru, takže listopad 2015 se zařadil mezi srážkově nadnormální měsíce," uvedl Racko.

Zajímavý je podle něj fakt, že tři čtvrtiny všech srážek spadly v průběhu pouhých pěti dnů, a to: 15., 19., 20., 29. a 30. listopadu. Zatím meteorologové vycházejí z předběžných údajů, podrobnější klimatologické zhodnocení letošního listopadu zveřejní v nejbližších dnech.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Výkonný výbor FAČR kvůli koronaviru znovu odložil valnou hromadu

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR rozhodl o dalším odložení valné hromady, která se měla uskutečnit 18. června v Olomouci. Důvodem jsou přetrvávající opatření proti šíření nového typu koronaviru, která komplikují organizaci. O novém termínu zatím nerozhodl. Původně se měla valná hromada konat 29. května.

Další zprávy