Letos neobvyklá věc. Déšť zvedl hladiny několika říček na povodňový stupeň

Domácí Domácí
15. 11. 2015 19:24
Na několika místech Česka se po vytrvalém dešti zvýšily hladiny řek na úroveň prvního povodňového stupně, tedy bdělosti. V Česku, které dlouho sužovala sucha, je to letos nevšední situace, podle meteorologů je to však jev poměrně běžný pro podobné počasí. Rozhodně nehrozí záplavy, protože voda by měla ještě před nedělní půlnocí začít opadávat.
Deštivé počasí
Deštivé počasí | Foto: Thinkstock

Praha - Celodenní déšť, který v neděli sužoval Česko, zvýšil hladinu některých řek v Jizerských horách na úroveň prvního stupně povodňové aktivity – bdělost. Podle meteorologů nicméně žádné záplavy nehrozí.

Na měrném profilu Janov - Harrachov na Mumlavě překročila voda 1. povodňový stupeň o pět centimetrů. Podobná situaci byla ve Špindlerově Mlýně, kde hladina vody na Labi stoupla na 169 centimetrů, tedy o 4 centimetry přesáhla stupeň bdělosti. V Jablonci na Jizeře pak stoupla nad hranici jen o jeden centimetr.

"Tato situace je obvyklá především pro malé toky, které se dokážou rychle naplnit. Při celodenních srážkách jako dnes terén nestíhá pojmout všechnu vodu, a naplňují se tak tyto malé říčky a potoky. Jakmile ta voda doteče do nějakého většího toku, tak tam už s hladinou nepohne," vysvětlil Aktuálně.cz Petr Dvořák z ČHMÚ.

Podle něj hladiny říček už za sebou mají kulminaci a před půlnocí by průtok měl začít klesat. Srážky by měly přes noc ustávat a v pondělí ráno může být i polojasno.

Po teplotně rekordních minulých dnech bude podle meteorologů nadprůměrně teplý i konec listopadu. Přijde také silný vítr. Až prosinec zřejmě přinese ochlazení.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 6 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy