Letos neobvyklá věc. Déšť zvedl hladiny několika říček na povodňový stupeň

Domácí Domácí
15. 11. 2015 19:24
Na několika místech Česka se po vytrvalém dešti zvýšily hladiny řek na úroveň prvního povodňového stupně, tedy bdělosti. V Česku, které dlouho sužovala sucha, je to letos nevšední situace, podle meteorologů je to však jev poměrně běžný pro podobné počasí. Rozhodně nehrozí záplavy, protože voda by měla ještě před nedělní půlnocí začít opadávat.
Deštivé počasí
Deštivé počasí | Foto: Thinkstock

Praha - Celodenní déšť, který v neděli sužoval Česko, zvýšil hladinu některých řek v Jizerských horách na úroveň prvního stupně povodňové aktivity – bdělost. Podle meteorologů nicméně žádné záplavy nehrozí.

Na měrném profilu Janov - Harrachov na Mumlavě překročila voda 1. povodňový stupeň o pět centimetrů. Podobná situaci byla ve Špindlerově Mlýně, kde hladina vody na Labi stoupla na 169 centimetrů, tedy o 4 centimetry přesáhla stupeň bdělosti. V Jablonci na Jizeře pak stoupla nad hranici jen o jeden centimetr.

"Tato situace je obvyklá především pro malé toky, které se dokážou rychle naplnit. Při celodenních srážkách jako dnes terén nestíhá pojmout všechnu vodu, a naplňují se tak tyto malé říčky a potoky. Jakmile ta voda doteče do nějakého většího toku, tak tam už s hladinou nepohne," vysvětlil Aktuálně.cz Petr Dvořák z ČHMÚ.

Podle něj hladiny říček už za sebou mají kulminaci a před půlnocí by průtok měl začít klesat. Srážky by měly přes noc ustávat a v pondělí ráno může být i polojasno.

Po teplotně rekordních minulých dnech bude podle meteorologů nadprůměrně teplý i konec listopadu. Přijde také silný vítr. Až prosinec zřejmě přinese ochlazení.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy