Letos neobvyklá věc. Déšť zvedl hladiny několika říček na povodňový stupeň

Domácí Domácí
15. 11. 2015 19:24
Na několika místech Česka se po vytrvalém dešti zvýšily hladiny řek na úroveň prvního povodňového stupně, tedy bdělosti. V Česku, které dlouho sužovala sucha, je to letos nevšední situace, podle meteorologů je to však jev poměrně běžný pro podobné počasí. Rozhodně nehrozí záplavy, protože voda by měla ještě před nedělní půlnocí začít opadávat.
Deštivé počasí
Deštivé počasí | Foto: Thinkstock

Praha - Celodenní déšť, který v neděli sužoval Česko, zvýšil hladinu některých řek v Jizerských horách na úroveň prvního stupně povodňové aktivity – bdělost. Podle meteorologů nicméně žádné záplavy nehrozí.

Na měrném profilu Janov - Harrachov na Mumlavě překročila voda 1. povodňový stupeň o pět centimetrů. Podobná situaci byla ve Špindlerově Mlýně, kde hladina vody na Labi stoupla na 169 centimetrů, tedy o 4 centimetry přesáhla stupeň bdělosti. V Jablonci na Jizeře pak stoupla nad hranici jen o jeden centimetr.

"Tato situace je obvyklá především pro malé toky, které se dokážou rychle naplnit. Při celodenních srážkách jako dnes terén nestíhá pojmout všechnu vodu, a naplňují se tak tyto malé říčky a potoky. Jakmile ta voda doteče do nějakého většího toku, tak tam už s hladinou nepohne," vysvětlil Aktuálně.cz Petr Dvořák z ČHMÚ.

Podle něj hladiny říček už za sebou mají kulminaci a před půlnocí by průtok měl začít klesat. Srážky by měly přes noc ustávat a v pondělí ráno může být i polojasno.

Po teplotně rekordních minulých dnech bude podle meteorologů nadprůměrně teplý i konec listopadu. Přijde také silný vítr. Až prosinec zřejmě přinese ochlazení.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy