Letní počasí vydrží do pátku, o víkendu dorazí bouřky

ČTK ČTK
21. 5. 2014 11:42
Bouřky s sebou přinesou nižší teploty a silný vítr. V těchto dnech by se zároveň lidé měli chránit před sluncem, protože ozonová vrstva nad Českem je oslabena.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Aktuální letní teploty atakující hranici třiceti stupňů Celsia v České republice vydrží kromě středy ještě ve čtvrtek a částečně až do pátku.

O víkendu meteorologové vedle mírného ochlazení očekávají rovněž bouřky, řekl to Martin Tomáš z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Teploty přes tropických třicet stupňů Celsia očekáváme ve čtvrtek na západě Čech a v pátek ještě na Moravě," uvedl Tomáš. O víkendu se bude nad českým územím vlnit studená fronta, která přinese pokles teplot zhruba na 25 stupňů.

"Víkend bude deštivější. Mohou navíc přijít silné bouřky, v nichž může spadnout až 50 milimetrů srážek," varoval meteorolog.

Vlna bouřek bude postupovat od jihozápadu až západu a už v průběhu pátku může zasáhnout Čechy. Večer a v první polovině noci na sobotu se bouřky dostanou i na Moravu a do Slezska, uvedl ČHMÚ.

Bude při nich přechodně zesilovat vítr, který může v nárazech dosahovat rychlosti až dvacet metrů za sekundu (72 kilometrů za hodinu).

Nad Českem je nižší vrstva ozonu

Podmínky vhodné pro bouřkovou činnost budou přetrvávat i v sobotu a v neděli. "V bouřkách lze očekávat ojediněle přívalové srážky s úhrny kolem 40 milimetrů, kroupy a nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu," předpovídají meteorologové.

Lidé by se v těchto dnech měli pečlivě chránit před sluncem. Ozonová vrstva nad Českou republikou je totiž zeslabena zhruba o deset až 18 procent, což je podle meteorologů výrazně až extrémně podprůměrný stav. Za jasného počasí to přinese zvýšení množství škodlivého UV záření o 20 až 30 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy