Ledoví muži přinesou déšť, napršet může až 90 milimetrů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
12. 5. 2014 12:19
Obloha bude tento týden většinou zatažená, koncem pracovního týdne se ochladí a srážky budou intenzivnější.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác letos pranostiky nenaplní, a ranních mrazů se tak bát nemusíme. "Zmrzlíci" ovšem i tak přinesou do Česka mírné ochlazení a především déšť, který může být zejména v druhé polovině týdne intenzivní.

Na východě republiky tak může spadnout až 90 milimetrů srážek. Nejvíc naprší v Beskydech a ve Slezsku. Počasí ve zbytku Čech přitom bude téměř beze srážek. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zda by vytrvalý déšť mohl způsobit povodně, zatím meteorologové nechtějí předjímat.

"V oblasti Slezska, Beskyd a východní Moravy může za období od středy do soboty napršet 70 až 90 milimetrů. Na ostatním území Moravy a v Novohradských horách předpokládáme 72hodinové srážkové úhrny od 10 do 30 milimetrů. V Čechách, zejména v západní polovině, budou 72hodinové srážkové úhrny od nuly do deseti milimetrů," uvedl Jaroslav Rosa z ČHMÚ.

Počasí ovlivní tlaková níže nad Balkánem. Meteorologové budou postupně zpřesňovat předpovědi, zhruba ve středu by mohli vědět, zda může deštivé počasí rozvodnit toky.

V posledních letech se v Česku opakují jarní záplavy, loni v červnu zasáhly většinu Čech.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy