Přechod v Mikulově byl kvůli sněžení uzavřený. Na Moravě má napadnout 10 centimetrů

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 1. 2019 14:59
Vydatné noční sněžení způsobilo kalamitu v hromadné dopravě na jihu Moravy. Většina autobusových linek v kraji jezdila nepravidelně, zpoždění byla i víc než hodinová. Situace byla kritická hlavně na Znojemsku, Břeclavsku, Vyškovsku, dále na Brněnsku kolem Ivančic a Tišnova. Několik hodin byl uzavřený hraniční přechod v Mikulově. Policie eviduje desítky především drobnějších nehod. Situace se začala uklidňovat kolem poledne s ustávajícím sněžením.
S přívaly sněhu se potýkali řidiči a chodci ve Zlíně a v Brně. | Video: Aktuálně.cz, Zdeněk a Helena Hnátovi

V Brně vyjely do terénu všechny posypové vozy. Od prvních výjezdů ve 03:15 zhruba do 14:30 silničáři vyčistili podle provozního ředitele Brněnských komunikací Leoše Chasáka 3500 kilometrů silnic, jen v Brně spotřebovali 470 tun posypové soli. "Při dnešním sněžení napadlo v několika málo hodinách kolem 20 cm sněhu, což je jeden z největších spadů za poslední roky," upozornil Chasák.

"Policisté od rána evidují desítky dopravních nehod, povětšinou skončily bez vážnějších následků. Lidé si je i řeší sami prostřednictvím euroformulářů," řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Například u Rajhradu a Ivančic na Brněnsku i Uherčic na Břeclavsku skončila nad ránem auta v příkopu. U Velké nad Veličkou se srazila dvě osobní auta s nákladním vozem. Policie evidovala také řadu hlášení o nesjízdných komunikacích nebo o uvízlých kamionech, které blokovaly silnici například u Borkovan na Břeclavsku nebo v Hrušovanech nad Jevišovkou.

Silnici na Vídeň ucpaly kamiony, nevpouštějí je dál

Dočasně zavřený byl kvůli sněžení hraniční přechod v Mikulově na Břeclavsku, rakouská strana přestala do obce Drasenhofen pouštět kamiony, následně ani osobní vozy. "Komunikace ve směru na Drasenhofen je opět průjezdná," informovali policisté krátce po poledni.

Ve Zlínském kraji komplikovaly ráno provoz na silnicích ledovka a uvízlé kamiony. Šlo o silnici první třídy mezi Jasennou na Zlínsku a Liptálem na Vsetínsku, dále na hlavním tahu mezi Uherským Hradištěm a Starým Hrozenkovem nebo mezi Zádveřicemi-Rakovou a Horní Lhotou na Zlínsku. Silnici mezi Pozlovicemi a Petrůvkou na Zlínsku blokoval uvízlý autobus. Na dálnici D55 před Otrokovicemi na Zlínsku se kvůli špatným klimatickým podmínkám tvořily kolony.

Kvůli havarovanému kamionu, který se vzpříčil na vozovce, se chystají policisté dočasně uzavřít silnici II/150 z Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku do Valašského Meziříčí na Vsetínsku. "Omezení bude platit od Branek do Kunovic," řekl krajský policejní mluvčí Petr Jaroš.

Hustě sněží ráno také na Přerovsku. Kluzkou vozovku a sníh hlásí správci silnic i na dálnici D35 mezi 296. kilometrem až 376. kilometrem v sousedním Moravskoslezském kraji, ale i na D1 v tomto okrese a to mezi 272. až 250. kilometrem.

Všechny silnice, které byly v pondělí ráno v Pardubickém kraji uzavřené kvůli náledí, už jsou sjízdné. Doprava byla přerušena u Svitav ve směrech na Brno a Poličku a u Přelouče. V jednom směru byl uzavřen i tunel na silnici I/35 u Hřebče na Svitavsku. "Všechny úseky už lze s opatrností projet," uvedla policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti v řadě krajů. Ve Středočeském kraji padá déšť se sněhem, případně mrznoucí déšť. Ráno sněžilo nebo pršelo se sněhem také v Královéhradeckém, Jihočeském, Libereckém kraji a na Vysočině, může se tam tvořit náledí. Na Vysočině byl po ránu špatně sjízdný kopec v Brněnské ulici v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. V Libereckém kraji je pro nákladní vozy nad šest tun nadále uzavřená silnice III. třídy přes Oldřichovské sedlo mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku. Silnice se v zimě nesolí, řidiči kamionů musí k cestě do Raspenavy a Hejnic využít silnici 13, která se udržuje chemicky.

Český hydrometeorologický ústav v pondělí ráno upozorňoval na sněžení na Moravě a ve Slezsku. Během dopoledne tam může napadnout sedm až deset centimetrů sněhu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy