Začátek letních prázdnin bude chladný, příliš ale nezmokneme

ČTK ČTK
20. 6. 2015 15:31
Nadcházející týdny budou oproti předešlým létům teplotně i srážkově podprůměrné, uvádí měsíční předpověď počasí.
Foto: Isifa / Thinkstock

Praha - Závěr školního roku a první tři týdny letních prázdnin budou podle meteorologů ve znamení lehce podprůměrných teplot. Pršet by mělo méně, než bývá v období od 22. června do 19. července obvyklé.

Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Zatímco první a druhý červnový týden byly teplotně nadprůměrné a třetí červnový týden teplotně podprůměrný, budeme se postupně dostávat do převážně průměrných teplot," řekl ČTK meteorolog František Šopko.

Koncem června se budou teploty pohybovat do 18 stupňů

V nadcházejícím týdnu od 22. do 28. června se budou teploty pohybovat pod dlouhodobým průměrem v tomto období, který činí rovných 18 stupňů.

"Další tři týdny, to znamená v období 29. června do 19. července, předpokládáme nejpravděpodobněji teplotně průměrné. Lze však očekávat přechodné výkyvy do podprůměrných i nadprůměrných teplot," uvedl Šopko.

Prognóza předpokládá, že srážkově budou nadcházející čtyři týdny slabě podprůměrné. Dlouhodobý průměr srážek v tomto období roku dosahuje 81 milimetrů.

Dosud nejtepleji bylo od 22. června do 19. července před pěti lety, kdy se průměrná teplota dostala na 21,4 stupně Celsia. Naopak nejchladněji bylo v roce 1978, v průměru 13,9 stupně.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy