Konec ledna připomínal spíše jaro, na řadě míst meteorologové naměřili 15 stupňů

ČTK ČTK
31. 1. 2020 17:00
Díky přílivu velmi teplého vzduchu od jihozápadu vystupovaly v pátek teploty v Česku většinou nad deset stupňů Celsia, místy ale přesáhly i 15 stupňů. Počasí tak odpovídalo spíše první dubnové dekádě než konci ledna, kdy se teploty obvykle pohybují kolem dvou stupňů. Teplotní rekordy pro poslední lednový den padly téměř na polovině dlouhodobě měřicích stanic a neodolal ani rekord v Klementinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Kopistech na Mostecku, kde bylo 15,5 stupně Celsia. O tři desetiny stupně nižší teplotu zaznamenali v Doksanech na Litoměřicku a 15,1 stupně bylo v Žatci. Rovných 15 stupňů měli v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav na svém webu Infomet.cz.

Teplotní rekordy pro 31. leden padly na 74 ze 155 stanic měřících alespoň 30 let a na třech stanicích měřících sto a více let. Nový rekord zaznamenali i v pražském Klementinu, kde bylo 14,5 stupně. Předchozí maximum z roku 2002 bylo o jeden stupeň nižší.

Neobvykle vysoké teploty by podle meteorologa Martina Tomáše měly v Česku být i v sobotu. "V neděli už rekordy asi odolají," dodal meteorolog.

Nejvyšší teploty naměřené 31. ledna 2020

Stanice: Maximum ve stupních Celsia:
Kopisty (Ústecký kraj) 15,5
Doksany (Ústecký kraj) 15,2
Žatec (Ústecký kraj) 15,1
Brandýs n. Labem - Stará Boleslav (Středočeský kraj) 15,0
Tuhaň (Středočeský kraj) 14,8
Dyjákovice (Jihomoravský kraj) 14,7
Kralupy nad Vltavou (Středočeský kraj) 14,6
Mrzky (Středočeský kraj) 14,5
Brod nad Dyjí (Jihomoravský kraj) 14,5
Praha, Klementinum 14,5

Zdroj: ČHMÚ

 

Právě se děje

před 48 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy