Konec ledna připomínal spíše jaro, na řadě míst meteorologové naměřili 15 stupňů

ČTK ČTK
31. 1. 2020 17:00
Díky přílivu velmi teplého vzduchu od jihozápadu vystupovaly v pátek teploty v Česku většinou nad deset stupňů Celsia, místy ale přesáhly i 15 stupňů. Počasí tak odpovídalo spíše první dubnové dekádě než konci ledna, kdy se teploty obvykle pohybují kolem dvou stupňů. Teplotní rekordy pro poslední lednový den padly téměř na polovině dlouhodobě měřicích stanic a neodolal ani rekord v Klementinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Kopistech na Mostecku, kde bylo 15,5 stupně Celsia. O tři desetiny stupně nižší teplotu zaznamenali v Doksanech na Litoměřicku a 15,1 stupně bylo v Žatci. Rovných 15 stupňů měli v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav na svém webu Infomet.cz.

Teplotní rekordy pro 31. leden padly na 74 ze 155 stanic měřících alespoň 30 let a na třech stanicích měřících sto a více let. Nový rekord zaznamenali i v pražském Klementinu, kde bylo 14,5 stupně. Předchozí maximum z roku 2002 bylo o jeden stupeň nižší.

Neobvykle vysoké teploty by podle meteorologa Martina Tomáše měly v Česku být i v sobotu. "V neděli už rekordy asi odolají," dodal meteorolog.

Nejvyšší teploty naměřené 31. ledna 2020

Stanice: Maximum ve stupních Celsia:
Kopisty (Ústecký kraj) 15,5
Doksany (Ústecký kraj) 15,2
Žatec (Ústecký kraj) 15,1
Brandýs n. Labem - Stará Boleslav (Středočeský kraj) 15,0
Tuhaň (Středočeský kraj) 14,8
Dyjákovice (Jihomoravský kraj) 14,7
Kralupy nad Vltavou (Středočeský kraj) 14,6
Mrzky (Středočeský kraj) 14,5
Brod nad Dyjí (Jihomoravský kraj) 14,5
Praha, Klementinum 14,5

Zdroj: ČHMÚ

 

Právě se děje

před 2 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Görgesová končí s tenisem

Německá tenistka Julia Görgesová se rozhodla ukončit v jednatřiceti letech kariéru. Semifinalistka Wimbledonu z roku 2018, jež letos naposledy hrála na Roland Garros, to oznámila na sociálních sítích.

"Vždycky jsem věděla, že to poznám, až přijde ten pravý čas se s tebou rozloučit - a ta chvíle je tady," napsala ve vzkazu, který adresovala tenisu. "Moc děkuju za všechno, cos mi dal, navždycky budeš v mém srdci," vyznala se.

Görgesová během kariéry získala na okruhu WTA sedm turnajových titulů, nejcennější slavila v roce 2011 ve Stuttgartu. Z trofeje se naposledy radovala vloni v Aucklandu. Ve světovém žebříčku bylo jejím maximem deváté místo.

Další zprávy