Konec ledna připomínal spíše jaro, na řadě míst meteorologové naměřili 15 stupňů

ČTK ČTK
31. 1. 2020 17:00
Díky přílivu velmi teplého vzduchu od jihozápadu vystupovaly v pátek teploty v Česku většinou nad deset stupňů Celsia, místy ale přesáhly i 15 stupňů. Počasí tak odpovídalo spíše první dubnové dekádě než konci ledna, kdy se teploty obvykle pohybují kolem dvou stupňů. Teplotní rekordy pro poslední lednový den padly téměř na polovině dlouhodobě měřicích stanic a neodolal ani rekord v Klementinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nejvyšší teplotu meteorologové naměřili v Kopistech na Mostecku, kde bylo 15,5 stupně Celsia. O tři desetiny stupně nižší teplotu zaznamenali v Doksanech na Litoměřicku a 15,1 stupně bylo v Žatci. Rovných 15 stupňů měli v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav na svém webu Infomet.cz.

Teplotní rekordy pro 31. leden padly na 74 ze 155 stanic měřících alespoň 30 let a na třech stanicích měřících sto a více let. Nový rekord zaznamenali i v pražském Klementinu, kde bylo 14,5 stupně. Předchozí maximum z roku 2002 bylo o jeden stupeň nižší.

Neobvykle vysoké teploty by podle meteorologa Martina Tomáše měly v Česku být i v sobotu. "V neděli už rekordy asi odolají," dodal meteorolog.

Nejvyšší teploty naměřené 31. ledna 2020

Stanice: Maximum ve stupních Celsia:
Kopisty (Ústecký kraj) 15,5
Doksany (Ústecký kraj) 15,2
Žatec (Ústecký kraj) 15,1
Brandýs n. Labem - Stará Boleslav (Středočeský kraj) 15,0
Tuhaň (Středočeský kraj) 14,8
Dyjákovice (Jihomoravský kraj) 14,7
Kralupy nad Vltavou (Středočeský kraj) 14,6
Mrzky (Středočeský kraj) 14,5
Brod nad Dyjí (Jihomoravský kraj) 14,5
Praha, Klementinum 14,5

Zdroj: ČHMÚ

 

Právě se děje

před 38 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy