Jarní povodeň zavinil sníh, říká zpráva

redakce DOM, čtk
22. 9. 2006 11:00
ON-LINE - Příčinou povodní, které začátkem dubna postihly sedm krajů Čech a Moravy, bylo enormní množství sněhu a srážky.
Pod vodou se ocitla v sobotu i část Roudnice nad Labem.
Pod vodou se ocitla v sobotu i část Roudnice nad Labem. | Foto: Filip Uzel

Uvádí to zpráva Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o příčině povodní, kterou ve středu předloží vládě ministr životního prostředí Petr Kalaš.

Autoři dokumentu porovnávali živelní pohromu s obdobně rozsáhlými jarními záplavami let 1940, 1941 a 1947. Došli k závěru, že riziko jarních záplav stoupá s tím, jak dlouho se drží v zimním období teploty pod bodem mrazu.

Při studenějších zimách jsou i v níže položených oblastech srážky sněhové a jeho zásoby tak postupně narůstají. Právě toho bylo Česko v uplynulé zimě svědkem. Rozhodující pro vznik povodně je pak rychlost oblevy a intenzita případných srážek.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NAJDETE ZDE  
     
Povodně způsobené táním sněhu jsou v Česku obvyklejší než letní povodně, jejichž příčinou jsou intenzivní deště.

Od roku 1827 postihlo Vltavu v Praze šest jarních sněhových povodní větších než dvacetiletá voda, podobně velké povodně byly v létě zaznamenány v tomto období pouze tři, a to včetně katastrofální povodně v srpnu roku 2002.

Výskyt velkých povodní byl podle studie v posledních deseti letech vyšší než po většinu 20. století.

Analýzy dlouhotrvajících řad průtoků a historických záznamů nicméně dokládají, že nahromadění povodní do relativně krátkého období není na území České republiky neobvyklým jevem. Důkazem jsou například tři povodně z let 1940 až 1947.

Dosavadní poznatky podle nich neumožňují mluvit o zvýšené četnosti povodní jako důsledku změn klimatu.

Škody, které velká voda způsobila začátkem dubna v sedmi krajích Česka, vyšplhaly k šesti miliardám.

Velká voda si vyžádala devět obětí, mezi utonulými byli i dva malí chlapci. Na krytí škod parlament uvolnil pět miliard korun z dividend firem ČEZ a Osinek a ze snížení základního kapitálu společnosti Osinek.

V jednotlivých krajích se škody lišily podle charakteru a využití krajiny. Ve většině postižených regionů velká voda poškodila silnice a kanalizace.

Na jihu Moravy, kde se Dyje a řeka Morava rozlily do polí, na povodně doplatili hlavně zemědělci. Pod vodou se tam ocitlo 16 000 hektarů polí.

PÁTEK 22.září

11:00 - Začíná rovnodennost

Zítra ráno nastává podzimní rovnodennost, což znamená, že den a noc mají stejnou délku.

Toto datum je někdy nazýváno začátkem astronomického podzimu.

V počasí u nás se ale žádná změna neprojeví, bude stále malá oblačnost beze srážek a teploty se též příliš nezmění.

ČTVRTEK 21.září

13:30 - Na Japonsko se žene další silný tajfun

Nový silný tajfun pojmenovaný Jagi, jehož větry dosahují rychlosti až 170 kilometrů v hodině, ohrožuje japonské ostrovy.

Podle meteorologů by mohl v neděli zasáhnout oblast hlavního města Tokia. Oznámila to dnes agentura AFP.

Bouře podle zdrojů z amerického námořnictva ještě nabere na síle a v pátek zřejmě přejde do kategorie supertajfunů - v nárazech jeho vichry dosáhnou rychlosti až 285 kilometrů v hodině a zvednou vlny do 12metrové výšky.

Jagi, tedy v japonštině Koza, je již 14. tajfun v nynější sezoně. Dnes bylo jeho oko lokalizováno v blízkosti malých japonských ostrůvků Hahadžima a Čičidžima asi 1000 kilometrů jihozápadně od Tokia. Pohybuje se na severovýchod téměř 30kilometrovou rychlostí.

O uplynulém víkendu Japonsko zasáhl tajfun Šanšan, který si na jihu souostroví vyžádal devět obětí na životech a přes 300 zraněných a jeden člověk je pohřešován. Nejméně 100.000 obyvatel muselo být evakuováno.

12:50 - Bouře Gordon zasáhla Španělsko

Tropická bouře Gordon, která ve středu v podstatě bez problémů přešla kolem Azorských ostrovů patřících k Portugalsku, zasáhla dnes časně ráno oblast Galicie v severozápadním cípu Španělska.

Její průchod už nebyl tak neškodný jako na Azorech a místní orgány hlásí určité materiální škody. Bouře Helene na opačné straně Atlantiku se dosud stále drží nad oceánem a míjí Bermudské ostrovy.

V Galicii zasáhl Gordon Mrtvé pobřeží (Costa da Morte) rychlostí větrů až 110 kilometrů v hodině. Přitom vyvracel stromy i s kořeny, strhával střechy domů, vytrhával reklamní billboardy, odnášel popelnice a ničil vedení vysokého napětí. Region se však na příchod bouře připravil, proto je celková úroveň škod zatím hodnocena umírněně.

Gordon byl původně klasifikován jako hurikán, postupně však ztratil na síle a zeslábl na tropickou bouři. Jeho větry v hlavní zóně dosahují rychlosti už "pouze" 60-75 kilometrů v hodině, jen v nárazech vyšplhají až na 130 kilometrů za hodinu. Právě nárazový okraj s touto rychlostí zasáhl Galicii.

Již v úterý byly uvedeny do pohotovosti příslušné úřady v pevninském Portugalsku a ve Španělsku. Regionální vláda ve španělské Galicii zrušila pro dnešek školní výuku a varovala občany, aby při průchodu bouře neopouštěli svá obydlí.

Gordon má podle meteorologů postupovat dále na severovýchod a v podobě silných dešťů a větru má zapůsobit také na jihovýchodě a východě Británie a v Irsku.

Bouře Helene na protější straně Atlantského oceánu, která se rovněž vytvořila jako hurikán a v uplynulých dnech sestoupila do nižší kategorie, se zatím chová podle předpovědí.

Dnes v časných ranních hodinách SELČ se nacházela asi 880 kilometrů jihovýchodně od Bermud a směřovala dále na sever dvacetikilometrovou rychlostí.

"Očekáváme, že Helene mine Bermudy ve vzdálenosti několika set kilometrů," oznámilo podle AP americké Centrum pro hurikány v Miami na Floridě.

"Nelze však zcela vyloučit, že oceánské vlivy mohou způsobit změnu trasy bouře, takže by svými výběžky mohla zasáhnout Bermudské ostrovy dnes navečer a v pátek," dodala odbornice centra Stacy Stewartová.

Sezóna hurikánů v Atlantiku začíná kalendářně 1. června a končí 30. listopadu. Září přitom tradičně bývá jedním z nejaktivnějších měsíců.

ÚTERÝ 19.září

14:00 - Výrazné srážky zasáhly v noci západ Čech

Během noci na úterý a úterního dopoledne spadlo v západních a jihozápadních Čechách od 5 do 40 mm srážek. Nejvyšší srážky byly naměřeny v Ústí nad Labem 39 mm, v Plzni 37 mm, v Teplicích 23 mm.

12:04 - Hurikán Helene nabírá na hrozivosti

Hurikán Helene nad Atlantickým oceánem se již dostal do třetí kategorie síly hurikánů a v příštích dnech pravděpodobně ještě zesílí.

Podle meteorologů by tento týden mohl ohrozit Bermudské ostrovy. Zároveň bylo vydáno varování pro Azorské ostrovy, k nimž se začíná přibližovat hurikán Gordon.

Centrum pro hurikány v Miami na Floridě zatím nesdělilo se stoprocentní jistotou, jestli Helene Bermudy zasáhne.

Nicméně předpokládá, že bouře, jejíž větry dosahují rychlosti přes 185 kilometrů v hodině, by se mohla k souostroví přiblížit ve čtvrtek v noci nebo v pátek.

Dnes v ranních hodinách SELČ bylo oko Helene asi 1500 kilometrů jihovýchodně od Bermud a pohybovalo se severozápadním směrem rychlostí asi 13 kilometrů v hodině.
Stále znamená potenciální hrozbu, i když se bouře poněkud stočila na západ. "Otázkou zůstává, jak daleko na západ poletí, než se znovu stočí k severu," upozornil Hugh Cobb z miamského centra.

Hurikán Gordon se dnes ráno dostal na vzdálenost asi 1000 kilometrů západně od azorského ostrova Terceira a pohybuje se východním směrem rychlostí zhruba 45 kilometrů v hodině.

Tento směr přes den udrží, pravděpodobně ještě zrychlí pohyb a k portugalským Azorům dorazí večer.

Úřady na ostrovech varovaly obyvatelstvo před blížícím se hurikánem, jehož větry nyní proudí rychlostí 170 kilometrů v hodině a nese s sebou mohutné lijáky. Kromě toho odborníci očekávají, že vlny dosáhnou až 12 metrů výšky.

Obyvatelé řídce obydlených ostrovů dostali pokyny, aby zabezpečili své domy, vyčistili odtokové roury a příkopy a zemědělská zvířata uzavřeli v přístřešcích.

Ve středu by měly zůstat uzavřené školy. Azory leží asi 1500 kilometrů západně od Portugalska a většina z jejich asi 2400 obyvatel žije ze zemědělství.

V průběhu středy by měl hurikán sice zeslábnout, ale jako tropická bouře by při srážce s teplými frontami mohl opět nabrat energii a zesílit.

Tvorba a aktivita hurikánů je v letošní sezoně poněkud mírnější, než odborníci předpovídali.

Podle amerického Národního úřadu pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA) to způsobuje klimatický jev El Niňo, který se vyvinul ve východním Tichomoří. El Niňo způsobuje oteplení vod ve východním Tichomoří a ovlivňuje i proudění vzduchu - posiluje větry a mění jejich rychlost, případně směry v různých výškách - nad Atlantikem, což narušuje vytváření tamních hurikánů.

V letošní sezoně tropických bouří (začíná vždy 1. června a končí 30. listopadu) vzniklo dosud osm bouří, ale jen z poloviny z nich se vyvinul hurikán. Loni bylo rekordních 28 tropických bouří, z nichž se 15 změnilo v hurikány.

PONDĚLÍ 18. září

14:00 - V září přijdou přízemní mrazy

Celé září tak bude srážkově podprůměrné a teplotně průměrné.

Od 1. do 10. září můžeme podle meteorologů očekávat oblačné počasí. Noční teploty 19 až 9 stupňů, nejnižší 9 až 3 stupně. Nejvyšší denní potom kolem 19 až 24 stupňů.

V polovině září bude polojasno až skoro jasno a spíše beze srážek. Noční teploty 12 až 6 stupňů, denní 17 až 23 stupňů. Místy se mohou objevit dokonce i přízemní mrazy.

Konec měsíce bude velmi podobný, a to polojasno až skoro jasno, spíše beze srážek, noční teploty 9 až 3 stupně, denní 14 až 20 stupňů.

13:30 - Tajfun Šanšan řádil v Japonsku, zabil deset lidí

Podle úřadů je také 310 lidí zraněno a jedna osoba je pohřešována.

Podle agentury AFP Šanšan směřuje k východním břehům Ruska, ale není vyloučeno ani to, že změní směr a ve středu ráno se vrátí nad japonské území, konkrétně nad ostrov Hokkaidó. Naproti tomu hurikány Gordon a Helene se stále pohybují nad Atlantickým oceánem, ale pevninu zatím neohrožují.

"Tajfun postupuje na sever, jeho nejprudší větry zřejmě zasáhnou oblasti Hokuriku a Hokkaidó v Japonském moři. Je možné, že výška vln v těchto oblastech se náhle zvedne," varovali místní meteorologové.

Šanšan, který dnes z kategorie tajfunů klesl zpět na tropickou bouři, si za víkend vyžádal devět mrtvých, jedna osoba je pohřešována a 310 lidí utrpělo zranění.

Většina obětí spadá na jihojaponský ostrov Kjúšú, na němž se muselo 12 000 obyvatel uchýlit do náhradních přístřeší. Živel zničil nebo poškodil stovku domů.

V západní prefektuře Jamaguči zůstalo na 25 000 domácností bez proudu.

Šanšan je doprovázena záplavovými lijáky; velké množství srážek dopadlo dnes na oblast hlavního města Tokia.

Kromě Japonců si tajfun vyžádal oběť také mezi posádkou trajektu z Malediv, který se, naštěstí prázdný, hodlal uchýlit do přístaviště Saiki v prefektuře Oita na ostrově Kjúšú. Silné vichry obrátily trajekt a v moři pak jeden muž z pětičlenné posádky našel smrt.

Síla větru rovněž převrátila v Nobeoce místní rychlovlak, v němž bylo 45 cestujících. Šest z nich utrpělo lehká zranění.

Bouře postihla i na 250 jihokorejských domácností v pobřežní části Korejského poloostrova, které se ocitly bez dodávek elektřiny. Jeden člověk byl zraněn.

Hurikán Helene nad Atlantským oceánem zesílil na třetí z pětistupňové škály, která poměřuje sílu hurikánů.

Jeho větry dnes nad ránem SELČ dosahovaly rychlosti kolem 185 kilometrů v hodině. Živel však podle meteorologů, které cituje agentura AP, neohrožuje pevninu.

Helene se kolem 05:00 SELČ nacházela asi 1480 kilometrů severovýchodně od Závětrných ostrovů a pohybovala se rychlostí zhruba 13 kilometrů v hodině směrem k severozápadu.

Sílí i hurikán Gordon, jehož střed se nacházel asi 2200 kilometrů západně od Azorských ostrovů. Rychlost jeho větrů dosahovala kolem 129 kilometrů v hodině.

05:38 - Helene zesílila na hurikán třetí kategorie

Hurikán Helene nad Atlantským oceánem zesílil na třetí z pětistupňové škály, která poměřuje sílu hurikánů.

Jeho větry dnes nad ránem SELČ dosahovaly rychlostí kolem 185 kilometrů v hodině. Hurikán však podle meteorologů, které cituje agentura AP, neohrožuje pevninu.

Helene se kolem 05:00 SELČ nacházela asi 1480 kilometrů severovýchodně od Závětrných ostrovů a pohybovala se rychlostí zhruba 130 kilometrů v hodině směrem k severozápadu.

Sílí i hurikán Gordon, jehož střed se nacházel asi 2200 kilometrů západně od Azorských ostrovů. Rychlost jeho větrů dosahovala kolem 129 kilometrů v hodině.
 
S nepřízní počasí se potýká i oblast Tichého oceánu. V minulých dnech si silný tajfun Šanšan na jihozápadě Japonska vyžádal podle nejnovější bilance už nejméně devět mrtvých a na více než 280 zraněných.

Jeho intenzita se nicméně snížila a stala se z něj tropická bouře, která nyní míří z pevniny nad otevřené moře.

STŘEDA 13.září

06:00 - Nad Atlantikem jsou dva hurikány

Tropická bouře Gordon, která se vytvořila nad Atlantickým oceánem, zesílila již na hurikán. Hurikán Florence míří nad chladné vody u kanadských břehů a zároveň se u břehů Afriky vytvořila další tropická níže.

Podle meteorologů z Národního centra pro hurikány v Miami na Floridě Gordonovy větry dosahují rychlosti 120 kilometrů v hodině, ale hurikán by měl zůstat nad otevřeným mořem a pevninu nezasáhne.

"Přesto by si lidé měli uvědomit, že jsme na vrcholu sezony hurikánů, takže by se podle toho měli zařídit a udělat si zásoby," varoval odborník na hurikány Jamie Rhome.

Dnes ráno se jeho oko nacházelo asi 900 kilometrů severo-severovýchodně od Závětrných ostrovů (v severovýchodní části Karibského moře) a pohybuje se k severu rychlostí asi 15 kilometrů za hodinu.

Národní centrum už přestalo vydávat varování v souvislosti s hurikánem Florence, který by měl dnes přeletět jihovýchodně od Newfoundlandu. Tento druhý hurikán sezony v pondělí vytloukl okna domů, strhával střechy a přerušil dodávky energie pro tisíce lidí na Bermudách. Pak se znovu přesunul nad Atlantik.

V úterý se u břehů Afriky vytvořila osmá tropická níže sezony s větry vanoucími 56kilometrovou rychlostí. Meteorologové očekávají, že zesílí na tropickou bouři, přičemž dalším jménem na seznamu je Helene.

Střed níže se nachází asi 300 kilometrů jižně od Kapverdských ostrovů a má rychlost přibližně 24 kilometry v hodině.

Sezona hurikánů v Atlantiku začíná 1. června a končí 30. listopadu. Miamské centrum předpovídá, že ta stávající bude mít sedm až devět hurikánů.

ÚTERÝ 12. září

15:00 - Plyn sice zlevnil. Topení uhlím a dřívím ale stále frčí

I když cena zemního plynu pro domácnosti od října klesne o 5,5 procenta, Češi kvůli obavám z další dlouhé a tuhé zimy nepřestávají investovat do nákupu kamen na tuhá paliva.

Topení uhlím v kombinaci se dřevem totiž podle prodejců přijde u rodinného domku asi na 15 000 korun za rok, plyn až na 40 000 korun.

Obchodníci již nyní prodávají více kamen než v loňském roce, který patřil mezi rekordní. Také zájem o nákup uhlí a palivového dříví je letos velký.

Ceny těchto paliv rostou a lidé musí na dodávky tuhých paliv často čekat i několik týdnů,
protože dříví a uhlí začíná být na tuzemském trhu nedostatek.

12:00 - Hurikán Florence minul Bermudy

Hurikán Florence, který se rychlostí 120 kilometrů za hodinu přehnal přes souostroví Bermudy, nezpůsobil žádné vážnější škody ani zranění.

V neděli večer bylo kvůli němu 18 000 domácností a obchodů bez elektrického proudu, už dnes má ale obnovit provoz mezinárodní letiště a také trajektová a autobusová doprava, která byla kvůli hrozícímu nebezpečí zastavena.

Dnes ráno už se hurikán pohyboval asi 585 kilometrů severozápadně od Bermud a posunoval se rychlostí 32 kilometrů v hodině.

Podle předpovědi počasí má postupně slábnout tak, jak se bude blížit ke kanadskému ostrovu Newfoundland, kam má dorazit v průběhu tohoto týdne.

Hurikán Florence má ve středním Atlantiku na svědomí vlny vysoké 5,2 metru. Ty mohou způsobit nepříjemnosti i na východním pobřeží Spojených států a Kanady, které hurikán minul ve vzdálenosti 1030 kilometrů.

07:00 - Budou španělské pláže zaplaveny až o 15 metrů?

Klimatické změny probíhající v současné době ohrožují pláže ve Španělsku, které by mohlo moře do roku 2050 zaplavit až o 15 metrů hlouběji do vnitrozemí.

Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracovala Kantábrijská univerzita v severovýchodním Španělsku.

"Hladina moře už 40 let stoupá ročně o 2,5 milimetru. Do roku 2050 tedy vystoupá nejméně o 12 centimetrů," řekl deníku El País ředitel výzkumu Raúl Medina.

Toto zvýšení hladiny, samo o sobě zdánlivě nijak dramatické, ale způsobí, že voda bude na plážích zasahovat hlouběji do pevniny o 15 metrů v Kantábrii, o deset metrů v Cádizském zálivu na jihozápadě země a o osm až deset metrů na španělském pobřeží Středozemního moře, uvádí zpráva, o níž informuje agentura AFP.

Odborníci proto doporučují nestavět žádné pevné stavby těsně u pobřeží a dodržovat striktně zákon o pobřeží, zakazující stavby do vzdálenosti 100 metrů od pobřežní čáry.

Zpráva univerzitních odborníků, která byla vypracována na objednávku španělského ministerstva životního prostředí, nedoporučuje dále těžit písek z mořského dna a uměle s ním regenerovat stávající pláže. Ty dosud zejména v městských aglomeracích ztrácejí schopnost regenerovat se přirozeným způsobem.

Podle autorů zprávy totiž zvyšování hladiny moře a jeho "ukusování" pláží tuto drahou činnost naprosto znehodnotí.

"Ekonomické důsledky ztráty části pláží jsou pro Španělsko nevyčíslitelné už jen proto, že turistika je s dosavadními 6000 kilometry pláží nejdůležitějším průmyslem země," podotýká El País.

Španělské ekologické organizace již řadu let bojují proti další zástavbě pobřeží, které turistický průmysl zdůvodňuje neustále se zvyšující poptávkou po "pláži a slunci".

00:45 - A je tu nová tropická bouře Gordon

Nad Atlantským oceánem se v pondělí zformovala nová tropická bouře, které meteorologové dali jméno Gordon. S odvoláním na experty amerického Národního centra pro hurikány o tom v noci na dnešek informovala agentura AP.

Gordon je sedmou pojmenovanou bouří letošní sezony v oblasti Atlantského oceánu. Střed bouře nyní nachází zhruba 680 kilometrů jihovýchodně od Společenských ostrovů.

V pondělí kolem 23:00 SELČ vítr dosahoval rychlosti kolem 72 kilometrů v hodině. Očekává se, že bouře bude směřovat k Bermudám.

Tyto ostrovy v pondělí těsně minul hurikán Florence, aniž by si tam ale vyžádal nějaké oběti či zraněné.

Ostrovy nicméně sužovaly lijáky, vlny a silný vítr, který prý v poryvu nad jedním z nich dosáhl až 180 kilometrů v hodině. Tisíce domů a obchodů také zaznamenaly výpadky elektrického proudu.

PONDĚLÍ 11. září

13:30 - Tropická bouře Shanshan sílí

V oblasti Filipínského moře v současné době postupuje dále k severu ( k jižním ostrovům Japonska) tropická bouře Shanshan. Ta by podle předpovědi měla v sobotu dosáhnout síly hurikánu 3.kategorie.

12:55 - Hurikán Florence míří k Bermudám

V 8:00 SELČ se jeho střed nacházel asi 125 kilometrů jihozápadně od hlavního ostrova a meteorologové předpokládají, že k jeho břehům dospěje dnes v odpoledních nebo podvečerních hodinách SELČ.

Podle nejnovějších předpovědí amerického Národního střediska pro hurikány, které uvedla agentura Reuters, Florence přímo na ostrově neudeří, ale měl by jej minout v těsné blízkosti jeho západního pobřeží.

Miamské středisko přesto vydalo varování před nárazovým deštěm a silným vlnobitím. V důsledku hurikánu zde může spadnout až 20 centimetrů srážek a vlny na rozbouřeném oceánu mohou dosahovat až 2,5 metru.

Rychlost jeho větrů se v současnosti pohybuje okolo 130 kilometrů za hodinu, což jej stále řadí do první, nejnižší kategorie hurikánů.

Odborníci ovšem předpokládají, že poté, co mine Bermudy, ještě nabere na síle a bude zařazen do kategorie dvě. Do ní se počítají hurikány, jejichž větry přesahují rychlost 154 kilometrů za hodinu. Ty už způsobují škody středního rozsahu.

Úřady i lidé na Bermudách dokončují poslední přípravy na jeho příchod. Vláda vyzvala všech 65 000 obyvatel, aby se dostatečně zásobili potravinami a vodou, zabezpečili své domy a z jejich okolí odklidili všechny volně stojící předměty, které by vichr mohl odnést a způsobit jimi škody.

V pohotovosti je také bermudská armáda. Ačkoli úřady doporučili všem, kteří měli možnost ostrov opustit, aby tak učinili, většina místních obyvatel zůstala.

Pokud se nijak výrazně nezmění dosavadní trasa pohybu Florence, floridské středisko nepočítá, že by hurikán ohrozil americké vnitrozemí. Specialisté z úřadu očekávají pouze silné přívalové vlny v některých částech východního pobřeží Spojených států a Kanady.

09:45 - Z tropické bouře Florence je hurikán

Tropická bouře Florence, která se zformovala v Atlantiku, v noci na dnešek znovu zesílila a přerostla již do kategorie hurikánů. Oznámilo to dnes americké Národní centrum pro hurikány v Miami na Floridě.

Pro zařazení do kategorie hurikánů musí vítr na obvodu bouře zesílit nejméně na 119 kilometrů v hodině. Tuto rychlost Florence dosáhla, když jí bylo během noci naměřeno 120 kilometrů za hodinu.

Meteorologové z miamského hurikánového centra kromě toho očekávají, že Florence bude příštích 24 hodin nadále sílit.

Centrum hurikánu se dnes k 8:00 SELČ nacházelo asi 580 kilometrů jižně od Bermud a pohybovalo se rychlostí asi 20 kilometrů za hodinu na severovýchod. Odborníci očekávají, že trasa jeho postupu se postupně změní přímo na sever.

Na Bermudách, které mají asi 65 000 obyvatel, již byly přípravy na příchod bouře prakticky dokončeny.

Lidé zajistili své domy a uklidili ze zahrad a dvorků všechny předměty, které by mohl vichr strhnout a způsobit jimi škody nebo i ohrozit životy. Postaráno je také o turisty.

"Všichni dostali příležitost ostrovy včas opustit. Ti, co tak neučinili, zde musejí bouři přečkat," řekla agentuře Reuters policejní komisařka Roseanda Youngová. Všichni dostali plánky krytů a nouzových úniků z hotelů.

Obyvatelé pobřežních oblastí kolem hlavního města souostroví Hamiltonu mají možnost využít veřejný kryt v budově jedné střední školy.

Bermudy jsou na tropické bouře i hurikány poměrně zvyklé. Mnohem více problémů než prudké vichry mohou nízkému souostroví způsobit spíše velké vlny, které bouře někdy vyvolají, a přívalové deště. Ty dokáží rozbít stavby a komunikace nebo smýt zeminu na jednom místě a nanést ji na jiné.

"Uklízel jsem tehdy svůj pozemek od nánosů skoro tři roky," vzpomíná na ničivé důsledky hurikánu Emily z roku 1987 třiapadesátiletý mechanik Paul Henderson.

08:50 - Afghánistánu hrozí kvůli suchu hladomor

Britská nevládní organizace Christian Aid dnes varovala, že milionu obyvatel Afghánistánu hrozí následkem dlouhotrvajícího sucha hladomor.

Příčinou hrozby je skutečnost, že na severu a na západě země byla většina sklizně zemědělských plodin zničena suchým počasím, píše agentura AFP.

Situaci zhoršují navíc probíhající boje mezi mezinárodními koaličními silami a jednotkami svrženého militantního islámského hnutí Taliban.

Studie, kterou organizace Christian Aid vypracovala v 66 afghánských vesnicích dokládá, že kvůli chybějícím dešťovým srážkám obvyklým pro období zimy a jara, přišli v některých oblastech zemědělci o naprosto veškerou úrodu.

Vyschla i většina vodních zdrojů v provinciích Herát na západě, Badghíz na severozápadě a Ghór v centrální části země.

V severoafghánské provinci Farjáb klesla sklizeň obilí na pouhou desetinu obvyklých výnosů stejně jako v Herátu, jen neznatelně příznivější je situace v Ghóru.

08:00 - Víkend přinesl přízemní mrazíky

Sobotní ranní teploty klesly na 8 až 4 stupně. ve 2 metrech nad zemí se ojediněle
vyskytly přízemní mrazíky, zejména na západě Čech.

Nejnižší přízemní teplota byla naměřena v Šindelové na Sokolovsku -5,8 stupně, dále na Churáňově -2,7 stupně, v Plzni-Bolevci -1,9 stupně, v Karlových Varech -1,5 stupně a v Chebu -1,4 stupně.

I v neděli ráno se ojediněle vyskytly přízemní mrazíky a byly opět převážně v západní polovině Čech. Teploty už ale nebyly tak nízké jako v sobotu.
 
Na stanici Šindelová opět klesla při zemi rtuť teploměru na -3,8 stupně, v Plzni-Bolevci na -1,7 stupně, v Konstantinových Lázních na -1,6 stupně, v Karlových Varech na -0,9 stupně.

V dalších dnech se bude pozvolna oteplovat a noční teploty už by neměly klesat tak nízko.

PÁTEK 8. září

14:00 - Vzácné tornádo se objevilo u Manila Bay

Při vzácných příležitostech se u Manila Bay objevují tornáda. Jejich vzácnost spočívá v tom, že trvají jen několik minut, nikdy však podle loďařů nezasáhnou pobřeží.

09:47 - Bahno zabíjelo

Lavina bahna způsobená silnými dešti pohřbila mnoho aut na cestě blízko města Xicotepec de Juarez v Mexiku. Nejméně čtyři lidé zemřeli, po dalších obětech se stále pátrá.

ČTVRTEK 7. září

10:13 - Sydney v písečné bouři

Písečná bouře a silný vítr zasáhly australské Sydney.

Bouře ještě zesílila vítr a rekordní záplava deště zasáhla město během noci a zanechala za sebou jednoho mrtvého a složitou situaci v dopravě.

09:12 - Počasí vodákům přeje

Počasí vodákům i na začátku září zatím přeje. Ve většině velkých řek je vody dostatek. Splavné jsou i některé úseky menších toků.

"Všichni, kdo mají rádi klidnou řeku bez fronty na jez a na místo pro stan, najdou dostatek vody na většině velkých toků," uvedl Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Průtoky na Berounce, Vltavě i dalších velkých řekách se pohybují stále nad deset metrů krychlových za sekundu.

Peřeje Stvořidla na Sázavě sjet nejde, dostatek vody ale stále je v peřejích pod Krhanicemi. Splavná je i Ohře v kamenitých místech peřeje Hubertus nebo ve Svatošských skalách. Otava na horním toku vodu nemá, ale od Sušice je splavná bez problémů.

Z menších toků se lze vypravit na některé části Ploučnice či Radbuzy, krátké úseky na středním Labi, Metuji, Úpě, ale i na dolních tocích Orlic.

Morava je splavná od Rudy nad Moravou, Opava či Odra jen na dolním toku. Krátké splavné úseky se najdou i na Dyji a Bečvě, uvedl Jančar.

STŘEDA 6. září

11:10 - Stane se s bouře Florence hurikánem?

Nad Atlantským oceánem se v úterý zformovala šestá pojmenovaná tropická bouře letošní sezony v této oblasti.

Agentura AP dnes napsala, že meteorologové tvrdí, že bouře pojmenovaná Florence pravděpodobně zesílí na hurikán; stát by se tak mohlo před víkendem.

Větry, které Florence doprovázejí, dosahují rychlosti více než 72 kilometrů v hodině, tedy zhruba o deset kilometrů v hodině víc, než je minimální hranice tropické bouře. Aby byla zařazena do kategorie hurikánů, musely by větry zesílit na 119 kilometrů v hodině.

Podle meteorologa amerického Národního centra pro hurikány Marka Willise může bouře dosáhnout prvního z pěti stupňů intenzity hurikánů v pátek ráno.

V 05:00 SELČ se střed bouře nacházel asi 3350 kilometrů jihovýchodně od Miami na Floridě a pohyboval se rychlostí kolem 19 kilometrů v hodině k severozápadu. Větry o síle tropické bouře meteorologové zaznamenali více než 230 kilometrů od středu.

Florence postupuje zhruba trasou, kterou v minulých týdnech postupovala bouře Ernesto, která se na chvíli stala i prvním hurikánem sezony. Poté zeslábla a zasáhla Floridu a Severní Karolínu a další americké státy a vyžádala si smrt nejméně devíti lidí.

ÚTERÝ 5. září

02:21 - USA: Požár a záplavy

Nepřízeň počasí působí i v těchto dnech značné škody na několika místech Spojených států.
Zatímco ve státě Montana zuří už dva týdny mimořádně rozsáhlý požár, v Texasu a Novém Mexiku způsobily okrajové části hurikánu John lijáky a záplavy.

Požár, který v Montaně zapálil blesk už 22. srpna, se mezitím rozšířil na plochu 725 čtverečních kilometrů.

Pod kontrolu se jej podařilo dostat jen na 20 procentech této plochy. Evakuováno již bylo 265 domů a farmáři ženou do bezpečí početná stáda dobytka. Horké a větrné počasí však pomáhá dalšímu šíření ohně.

Naopak na jihozápadě USA způsobily lijáky rozsáhlé záplavy v Texasu a Novém Mexiku. Na některých místech spadlo až 50 centimetrů vody a zaplavilo mnoho silnic.

Pod vodou se ocitla i dálnice v El Pasu a bahno na místním letišti způsobilo menší nehodu dopravního letadla. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti na životech.

V obvykle suchém jižním Novém Mexiku jsou záplavy zcela výjimečné, déšť se tentokrát dostal i do pouštních oblastí jižní Kalifornie.

PÁTEK 1.září

15:30 - Povodeň: Poničená silnice v Harrachově bude opravena letos

Ještě do zimy chce liberecké Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravit zřícenou část silnice I/14 v Harrachově na Semilsku.

Frekventovanou komunikaci k přechodu do Polska poškodila na počátku srpna velká voda, která strhla pětimetrovou opěrnou zeď v délce zhruba 60 metrů.

Silnice je nyní v těchto místech zúžená, provoz v obou směrech je ale zachován. Oprava silnice přijde zhruba na sedm milionů korun, řekl ředitel libereckého závodu ŘSD Josef Jeníček.

14:40 - Tajfun Ioke se blíží k Japonsku

Mohutný tajfun Ioke, který vznikl v Tichém oceánu a doprovází jej vichr o síle dosahující 194 kilometrů v hodině, míří k Asii a počátkem příštího týdne by se mohl přehnat kolem odlehlých ostrovů na jihu Japonska.

Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na japonské meteorology.

Tropická cyklona Ioke, která se zformovala minulý týden nedaleko Havajského souostroví, nyní postupuje ze severozápadu rychlostí 18,5 kilometru v hodině.

Podle předpovědí japonských meteorologů by tajfun neměl zasáhnout žádnou obydlenou zónu až do 4. září. Mohl by ale projít blízko japonských ostrovů Hahadžima a Čičidžima, které leží asi 1000 kilometrů jižně od Tokia.

Ioke je 12. tajfunem této sezony v oblasti Pacifiku a podle AFP nejsilnějším za posledních 12 let.

10:30 - John řádí v Mexiku, Ernesto v Karolíně

Tropická bouře Ernesto zasáhla ve čtvrtek Severní Karolínu téměř silou hurikánu a způsobila záplavy některých pobřežních částí jak v tomto americkém státu, tak v sousední Jižní Karolíně.

Podle agentury Reuters si však zatím nevyžádala žádné oběti. Na druhé straně kontinentu hurikán John sužuje turistické oblasti mexického Tichomoří.

Národní centrum pro hurikány v Miami na Floridě sdělilo, že střed Ernesta zasáhl Long Beach s vichry proudícími rychlostí 113 kilometrů v hodině, tedy jen o několik kilometrů pomalejšími, než činí první, nejnižší stupeň pro hurikány.

V oblasti severokarolínského Wilmingtonu silné lijáky způsobily záplavy a vynutily si uzavření silničních a dálničních komunikací, na něž dopadlo 25 centimetrů srážek. U hranice s Jižní Karolínou spadlo na 30 centimetrů.

Kromě jižních a centrálních částí hlavního dálničního tahu podél východního pobřeží USA se ocitly pod vodou také některé vedlejší silnice. Uzavřeny byly přístavy ve Wilmingtonu a Morehead City.

V obou Karolínách byla uvedena do pohotovosti národní garda. V Severní Karolíně jsou připraveny zasáhnout také záchranářské týmy, a to v centrální a jižní části státu. V pohotovosti jsou i vrtulníky.

Meteorologové předpokládají, že Ernesto si udrží sílu tropické bouře až do dnešního odpoledne.

Zatím se stále přesunuje na sever přes východní část Severní Karolíny rychlostí 25 kilometrů v hodině; jeho větry doshují rychlosti 104 kilometrů v hodině. V příštích 24 hodinách by se měl postup bouře zpomalit.

08:50 - Hladina Moravy pomalu klesá

Hladina řeky Moravy na Šumpersku, které ve čtvrtek postihly vydatné deště, již pomalu klesá. V Olomouckém kraji platí již pouze první povodňový stupeň u obce Vlaské na Šumpersku.

Podle vodohospodářů voda z rozvodněných toků nyní dotéká do Moravičan a Olomouce. Větší zvýšení hladiny řeky to však nezpůsobí.

"V současné době máme první stupeň pouze na řece Moravě v profilu Vlaské a na řece Bystřici v Beskydech, která je přítokem vsetínské Bečvy.

Na všech přítocích v horských oblastech, kde byly dosaženy první nebo druhé stupně, je výrazný pokles," řekl dnes ČTK Antonín Kurfürst z olomouckého závodu Povodí Moravy.

JAKÉ BYLO POČASÍ V SRPNU - PODÍVEJTE SE ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy