Bouřka zaskočila Prahu, voda se dostala i do obchodního centra. Pršet bude také v dalších dnech

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2016 23:55
V úterý odpoledne se do Česka vrátily bouřky. Náhlé průtrže mračen dočasně omezily dopravu i běžné dění v Praze. Některé ulice a tunely skončily zatopené, nečekanou nadílku vody nezvládly i některé budovy, do kterých nateklo. Vydatně už ráno pršelo především na jihu Čech, kde meteorologové vyhlásili varování před extrémním množstvím srážek.
Bouřka na Andělu.
Bouřka na Andělu. | Foto: Marek Pros

Praha - Česko v úterý zasáhly silné bouřky. Varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do úterní půlnoci pro všechny kraje s výjimkou Plzeňského a Karlovarského. V Plzeňském a Jihočeském kraji očekávají meteorologové až do středeční půlnoci vydatný déšť.

Silný déšť komplikoval dopravu i v Praze. Voda pronikla do několika budov, nejhorší byla situace na Smíchově, kde nápor deště pocítilo tamější obchodní centrum, podobným problémům čelil například areál Anděl Media Centre.

Přívaly vody podle twitterového účtu Doprava v Praze nezvládl Zlíchovský tunel, který byl až do osmnácti hodin uzavřený. Neprůjezdný byl v podvečer i tunel Mrázovka a nejezdily některé linky tramvají. Ve Strahovském tunelu se tvořily kolony, policie zvažovala i zavření tunelu Blanka.

V Břežanském údolí mělo dojít k několika menším sesuvům půdy, uvedl server iDnes.cz.

Na většině území Čech s výjimkou Plzeňského a Karlovarského kraje platí do úterní půlnoci výstraha před silnými bouřkami. Ty mohou být ojediněle intenzivní s přívalovými srážkami, kroupami a nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu, tedy 72 kilometrů v hodině. "Silné bouřky se mohou vyskytnout i v dalších dnech, pravděpodobně až do konce týdne," upozorňují meteorologové.

"Během úterý a středy očekáváme na jihu a jihozápadě Čech místy 60 až 80 milimetrů, ojediněle až 90 milimetrů srážek," uvádí zpráva ČHMÚ. Vydatné deště mohou zvednout hladiny některých potoků a řek až na úroveň povodňových stupňů. Riziko hrozí především na menších a středních tocích v povodí Otavy, Blanice, Vltavy po České Budějovice a Malše.

Během šesti hodin v úterý v podvečer naměřili meteorologové v jižních Čechách nejintenzivnější déšť v Netřebicích na Českokrumlovsku, kde spadlo 62 milimetrů srážek. Představuje to 62 litrů vody na metr čtvereční, uvádí ČHMÚ. Srážkové pásmo se podle něj nyní posunuje dále k západu a zvolna slábne.

Dva toky zde také dosáhly prvního povodňového stupně, a sice Blanice a Polečnice. ČHMÚ zde proto vyhlásil povodňovou bdělost. Během večera či noci by mohly stoupnout i hladiny dalších jihočeských řek. Hasiči zatím po bouřkách vyjížděli k čištění ucpaných kanalizací a propustků. V Malontech na Českokrumlovsku také padaly kroupy o velikosti holubích vajec, ty rozbily tašky u několika domů a zabily několik čápů.

Déšť zanechal následky také na toku Vltavy nad Českým Krumlovem, kde se podle údajů Povodí Vltavy od půlnoci zvedla hladina na dvojnásobek a průtok se téměř zpětinásobil. Hladina se zvedla také na Malši, nedosáhla ale povodňového stupně.

Bouřka zkomplikovala provoz na železnici, vyvrátila strom, který pak spadl na trať mezi Rybníkem a Lipnem nad Vltavou, České dráhy tam nasadily náhradní autobusovou dopravu. "K pádu stromu došlo k vlivem silné bouře," uvedla tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Výstraha nyní platí také pro Moravskoslezský kraj, velké množství srážek - až 120 milimetrů - spadlo na Frýdecko-Místecku a Bruntálsku. Moravskoslezští hasiči od dnešních 18:00 vyjížděli k více než 60 zásahům kvůli bouřkám. Šlo o čerpání vody z nejrůznějších míst a čištění kanalizace. Nejvíce zásahů měli v Kopřivnici na Novojičínsku.

Na menších tocích prudce stoupají hladiny a níže položená místa se zaplavují, uvedl ČHMÚ. Meteorologové nevylučují ani sesuvy půdy. Meteorologové ve výstraze doporučili, aby lidé před bouřkami zajistili okna a dveře a vzhledem k očekávanému nárazovému větru také odstranili nebo upevnili volně položené předměty – například zahradní nábytek nebo slunečníky. Počasí v Česku ovlivňuje podle meteorologů rozsáhlá oblast nižšího tlaku vzduchu.

Podle meteorologů se budou silné bouřky vyskytovat i v dalších dnech, pravděpodobně až do konce týdne. "Minimálně do pátku lze očekávat na většině území přeháňky a místy bouřky, které mohou být ojediněle intenzivní," informoval ČHMÚ.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy