Ideální podmínky pro lyžaře. Sněhu je dost v Krkonoších, na Šumavě i ve středních Čechách

ČTK ČTK
21. 1. 2016 17:26
Sněžení v uplynulých dnech potěšilo vlekaře i lyžaře, na sjezdovkách leží místy až metr sněhu. Podle provozovatelů skiareálů jsou podmínky pro lyžování v současnosti ideální. Fronty u vleků se tak v některých střediscích tvoří již nejen o víkendu, ale také ve všední dny.
Lyžování v Hochfichtu na česko-rakouském pomezí.
Lyžování v Hochfichtu na česko-rakouském pomezí. | Foto: Hochficht.at

Praha - Sněžení během posledních dnů působilo komplikace na silnicích, lyžaře ale potěšil až metr sněhu, který napadl na horách. Podmínky pro lyžování jsou nyní ideální.

V pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou v Krkonoších je k dispozici přes 37 kilometrů sjezdovek až s 50 centimetry sněhu a 70 kilometrů tratí pro běžkaře. Zájem o lyžování je tak podle vlekařů slušný i ve všední dny. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je také až půl metru sněhu a otevřeno je asi 22 kilometrů sjezdovek. V Rokytnici nad Jizerou se dá zatím lyžovat na téměř osmi kilometrech.

Na sjezdovkách v Říčkách v Orlických horách leží dokonce až 100 centimetrů sněhu. Kvůli mezinárodním lyžařským závodům mládeže Skiinterkriterium ale bude o víkendu uzavřena černá sjezdovka. Veřejnost bude mít k dispozici modrou a červenou. V areálu v Rejdicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš je až 70 centimetrů sněhu, byla otevřena crossová trať a staví se snowpark.

Zlepšují se také podmínky na Ještědu v Liberci, od pátku budou otevřené všechny sjezdovky na severní straně.

Lyžuje se na Lipně i na Šumavě

Šumavský skiareál Lipno připravuje díky sněhové nadílce na víkend otevření další sjezdovky. Sněhu je až 60 centimetrů, jeho dostatek umožňuje i úpravu stop pro běžkaře. Jedou všechny lanovky a vleky v Hochfichtu na česko-rakouském pomezí, ale kvůli mrazům ukončil dopravu převoz mezi Horní Planou a Bližní Lhotou, takže lidé musejí objíždět lipenskou přehradu.

Středisko Ski&Bike Špičák také nabízí až 60 centimetrů prašanu, tratě podle vlekařů vydrží celý den bez nerovností. Ve snowparku na Lubáku se již podařilo vybudovat všechny prvky - skokové sekce, překážky či zábradlí. Na hřebenech Šumavy v okolí Prášil je až 120 centimetrů sněhu a upravují se okruhy pro běžkaře.

Krušnohorská Bublava nabízí téměř půl metru sněhu, od pátku bude podle vlekařů v provozu celé středisko. Na Klínovci se na pátek připravuje sjezdovka Jáchymovská a chystá se večerní lyžování. Pro běžkaře je připraveno přes 30 kilometrů tras.

Výborné jsou podmínky podle vlekařů i na sjezdovkách areálů Novako a Neklid na Božím Daru. V Zadní Telnici jsou otevřené všechny sjezdovky s výjimkou Slalomáku, v Klínech jsou v provozu asi tři čtvrtiny areálu a Bouřňák, kde leží až 50 centimetrů sněhu, spustil všechny vleky.

Ve středních Čechách je sněhu dost

Ve středních Čechách je až 90 centimetrů na Šibeničním vrchu nedaleko Mnichovic u Prahy. Na Vysočině je otevřeno celkem 16 sjezdovek, v této zimě nejvíc, a na Šacberku u Jihlavy je přes metr sněhu. Také v Jeseníkách přibylo sněhu, na Ovčárně ho ale stále není dost, aby se mohly pustit všechny vleky. Zatím jezdí vlek B. Upravena je běžecká stopa na Červenohorské sedlo, spokojení jsou také vlekaři v Karlově a Malé Morávce.

V Beskydech v areálu Ski Bílá zatím nefunguje snowpark, na víkend už ale pojedou všechny sjezdovky. V Mostech u Jablunkova budou v provozu tři vleky na dvou sjezdovkách. Sněhu je v obou areálech až půl metru. Ve středisku Razula spustí v pátek i večerní lyžování a bude upraveno 19 kilometrů běžeckých stop. V provozu tam není jen sjezdovka u hotelu Galik.

Běžecké trasy chystají na víkend i Pustevny. Na Kohútce v Javorníkách je v provozu asi 70 procent areálu. Lyžuje se i na svahu nedaleko centra Zlína, kde je až 70 centimetrů technického sněhu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy