Ideální podmínky pro lyžaře. Sněhu je dost v Krkonoších, na Šumavě i ve středních Čechách

ČTK ČTK
21. 1. 2016 17:26
Sněžení v uplynulých dnech potěšilo vlekaře i lyžaře, na sjezdovkách leží místy až metr sněhu. Podle provozovatelů skiareálů jsou podmínky pro lyžování v současnosti ideální. Fronty u vleků se tak v některých střediscích tvoří již nejen o víkendu, ale také ve všední dny.
Lyžování v Hochfichtu na česko-rakouském pomezí.
Lyžování v Hochfichtu na česko-rakouském pomezí. | Foto: Hochficht.at

Praha - Sněžení během posledních dnů působilo komplikace na silnicích, lyžaře ale potěšil až metr sněhu, který napadl na horách. Podmínky pro lyžování jsou nyní ideální.

V pěti střediscích SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou v Krkonoších je k dispozici přes 37 kilometrů sjezdovek až s 50 centimetry sněhu a 70 kilometrů tratí pro běžkaře. Zájem o lyžování je tak podle vlekařů slušný i ve všední dny. V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn je také až půl metru sněhu a otevřeno je asi 22 kilometrů sjezdovek. V Rokytnici nad Jizerou se dá zatím lyžovat na téměř osmi kilometrech.

Na sjezdovkách v Říčkách v Orlických horách leží dokonce až 100 centimetrů sněhu. Kvůli mezinárodním lyžařským závodům mládeže Skiinterkriterium ale bude o víkendu uzavřena černá sjezdovka. Veřejnost bude mít k dispozici modrou a červenou. V areálu v Rejdicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš je až 70 centimetrů sněhu, byla otevřena crossová trať a staví se snowpark.

Zlepšují se také podmínky na Ještědu v Liberci, od pátku budou otevřené všechny sjezdovky na severní straně.

Lyžuje se na Lipně i na Šumavě

Šumavský skiareál Lipno připravuje díky sněhové nadílce na víkend otevření další sjezdovky. Sněhu je až 60 centimetrů, jeho dostatek umožňuje i úpravu stop pro běžkaře. Jedou všechny lanovky a vleky v Hochfichtu na česko-rakouském pomezí, ale kvůli mrazům ukončil dopravu převoz mezi Horní Planou a Bližní Lhotou, takže lidé musejí objíždět lipenskou přehradu.

Středisko Ski&Bike Špičák také nabízí až 60 centimetrů prašanu, tratě podle vlekařů vydrží celý den bez nerovností. Ve snowparku na Lubáku se již podařilo vybudovat všechny prvky - skokové sekce, překážky či zábradlí. Na hřebenech Šumavy v okolí Prášil je až 120 centimetrů sněhu a upravují se okruhy pro běžkaře.

Krušnohorská Bublava nabízí téměř půl metru sněhu, od pátku bude podle vlekařů v provozu celé středisko. Na Klínovci se na pátek připravuje sjezdovka Jáchymovská a chystá se večerní lyžování. Pro běžkaře je připraveno přes 30 kilometrů tras.

Výborné jsou podmínky podle vlekařů i na sjezdovkách areálů Novako a Neklid na Božím Daru. V Zadní Telnici jsou otevřené všechny sjezdovky s výjimkou Slalomáku, v Klínech jsou v provozu asi tři čtvrtiny areálu a Bouřňák, kde leží až 50 centimetrů sněhu, spustil všechny vleky.

Ve středních Čechách je sněhu dost

Ve středních Čechách je až 90 centimetrů na Šibeničním vrchu nedaleko Mnichovic u Prahy. Na Vysočině je otevřeno celkem 16 sjezdovek, v této zimě nejvíc, a na Šacberku u Jihlavy je přes metr sněhu. Také v Jeseníkách přibylo sněhu, na Ovčárně ho ale stále není dost, aby se mohly pustit všechny vleky. Zatím jezdí vlek B. Upravena je běžecká stopa na Červenohorské sedlo, spokojení jsou také vlekaři v Karlově a Malé Morávce.

V Beskydech v areálu Ski Bílá zatím nefunguje snowpark, na víkend už ale pojedou všechny sjezdovky. V Mostech u Jablunkova budou v provozu tři vleky na dvou sjezdovkách. Sněhu je v obou areálech až půl metru. Ve středisku Razula spustí v pátek i večerní lyžování a bude upraveno 19 kilometrů běžeckých stop. V provozu tam není jen sjezdovka u hotelu Galik.

Běžecké trasy chystají na víkend i Pustevny. Na Kohútce v Javorníkách je v provozu asi 70 procent areálu. Lyžuje se i na svahu nedaleko centra Zlína, kde je až 70 centimetrů technického sněhu.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 37 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy