Příští týden bude až třicet stupňů. Teplotně nadprůměrné počasí potrvá do října

ČTK ČTK
10. 9. 2016 15:54
Česko čeká i v nadcházejících dnech slunečné počasí beze srážek. Do čtvrtka by denní teploty měly dosahovat tropické třicítky. Mírné ochlazení, srážky a místy dokonce i bouřky přinese podle meteorologů až příští víkend. Z měsíčního výhledu ČHMÚ dále vyplývá, že teplotně nadprůměrná bude i druhá polovina září a začátek října. V souvislosti se suchem, které počasí přinese, meteorologové rovněž upozorňují na zvýšené nebezpečí požárů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Velmi teplé slunečné počasí prakticky beze srážek bude pokračovat i v nadcházejících dnech. Teploty se budou do čtvrtka pohybovat kolem tropické třicítky. Teprve v pátek se dá čekat změna počasí, která přinese mírné ochlazení a výraznější přeháňky či bouřky.

Přesto i ve druhé polovině září a začátkem října mají vydržet nadprůměrné teploty, zato pršet bude podle všeho méně, než bývá v tuto roční dobu obvyklé. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"V souvislosti s tímto charakterem počasí bude pokračovat deficit vláhy a zpočátku i riziko vzniku požárů," upozornili meteorologové na pokračující sucho.

Od pondělí do čtvrtka se rtuť teploměru vyšplhá ke 30 stupňům Celsia, v pátek se může ochladit na 24 stupňů.

V dalších dvou týdnech, tedy od 19. září do 2. října, budou sice teploty klesat, avšak průměrné denní teploty pravděpodobně zůstanou nadprůměrné.

Od 3. do 9. října lze čekat průměrné či lehce nadprůměrné teploty, uvedl ČHMÚ.

Nadcházející týdny nelze čekat výraznější srážky. "Podle dnešních modelových výstupů atmosféry se prvních srážek můžeme dočkat během pátku nebo až v sobotu. Do té doby se půda a příroda bude vysušovat," konstatoval meteorolog Jaroslav Rosa na informačním webu ČHMÚ.

Meteorologové tedy zřejmě v dalších dnech rozšíří své varování před požáry, které zatím platí od pátku do odvolání pro Královéhradecký, Pardubický a Středočeský kraj a pro Prahu.

Pravidelně se opakující několikadenní slunečné a teplé období ve dnech kolem 7. září nazývají meteorologové mariánské léto, které nyní střídá takzvané ludmilsko-matoušské pozdní léto. Je charakteristické výraznými teplotními výkyvy.

"Po jeho uplynutí teprve nastupuje nejznámější období časného podzimu - babí léto," uvedl Rosa. Babí léto je z hlediska časové posloupnosti záležitostí až první části podzimu, tedy až po podzimní rovnodennosti, i když lidé jej často zaměňují s létem mariánským.

 

Právě se děje

Další zprávy