Hladiny řek postupně opadají, na druhý povodňový stupeň klesla Tichá Orlice

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2020 17:01
Pondělní vydatné deště zvedly hladiny řek hlavně na východě Čech. Na několika místech platil v noci na úterý třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu už ohrožení nikde nehrozí. Na několika místech platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Na tu už klesla i Tichá Orlice, na které meteorologové hlásili třetí stupeň ještě kolem 15. hodiny.
Foto ze zásahu hasičů po víkendových deštích na řece Lupenici v Královéhradeckém kraji
Foto ze zásahu hasičů po víkendových deštích na řece Lupenici v Královéhradeckém kraji | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku se v úterý před polednem dostala na třetí povodňový stupeň, kolem 15:00 klesla na druhý. Orlice v Týništi nad Orlicí klesla na druhý povodňový stupeň dopoledne, na které se při setrvalém stavu držela i odpoledne. Hladina Kněžné v Rychnově nad Kněžnou v 15:00 klesla pod hranici prvního povodňového stupně, vyplývá z dat Povodí Labe. Hladiny řek zvedly silné deště v noci na pondělí a v pondělí, v noci na úterý už nepršelo.

Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali především na Rychnovsku, kde čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a rozváželi pytle s pískem. První povodňový stupeň při trvalém poklesu dopoledne zůstával na Kněžné v Rychnově nad Kněžnou.

Odhadované škody na obecním majetku na Rychnovsku po pondělních záplavách budou v milionech korun. Na krajském majetku voda poničila silnici mezi Borohrádkem a Čermnou nad Orlicí, řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Škody však podle něj nebudou tak velké jako při záplavách 18. června. Tehdy na Rychnovsku voda z přívalových dešťů na obecním majetku způsobila škody asi za 17 milionů korun.

V Pardubickém kraji voda v pondělí zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok, silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Novohradka v Luži se ale již z nejvyššího třetího stupně vrátila k obvyklému stavu.

Pohotovost už není ani na Svratce, jejíž hladina v úterý dopoledne klesla z druhého na první povodňový stupeň i v Dalečíně na Žďársku. Voda z pondělních dešťů opadává i v jiných tocích v Kraji Vysočina. První povodňový stupeň, bdělost, platil kolem úterního poledne včetně Dalečína na deseti měřicích stanicích. Na Vysočině měli hasiči v pondělí 50 výjezdů, v úterý ale už pouze odstraňovali strom ze silnice v Budkově u Moravských Budějovic.

Některé toky v Jihomoravském kraji jsou po pondělních vydatných deštích na prvním povodňovém stupni, tedy stavu bdělosti. V kraji už neprší, voda ale ještě odtéká, zvedají se kvůli tomu i některé hladiny v dolních částech řek. Ve 22:00 klesla na první povodňový stupeň Křetínka na Blanensku a dále klesá. Na odtoku z boskovické přehrady byla na prvním stupni povodňové aktivity Bělá.

První stupeň platí od pondělního odpoledne stále i na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku a v Brně-Poříčí. Na první stupeň povodňové aktivity se dnes dostala rovněž Svitava v Bílovicích, Jihlava v Ivančicích, také Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné.

Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomoucký kraj. Hladiny řek a menších toků, které se rozvodnily po pondělním vydatném dešti, už ale postupně klesají. Druhý stupeň platí stále na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, tam už se však výška hladiny blíží k rozhraní prvního stupně. Pomalu klesá i Romže v Polkovicích, kde také stále ještě platí pohotovost. První povodňový stupeň platí dosud na třech místech v kraji.

Deště zaměstnaly i hasiče, kteří měli stovky výjezdů. Museli především čerpat vodu a odstraňovat popadané stromy. V Moravičanech museli v noci evakuovat 14 dětí z myslivecké chaty. I tam už ale voda opadla téměř na první stupeň. V Renotách u Uničova pak laguna ohrožovala rodinné domy. Výstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat. Vodní koryto hasiči čistili za využití těžké techniky.

Na mnoha dalších místech ve východní části republiky jsou toky stále na prvním povodňovém stupni, tedy takzvané bdělosti. Týká se to například Sázavy, Svratky, Oslavy, Chrudimky, Opavy, Bělé nebo Sázavy.

Podle předpovědi má být v úterý v Česku jasno až polojasno, teplotní maxima okolo 25 stupňů Celsia. Přeháňky by se měly ojediněle objevit až ve středu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Další zprávy