Na Česko se ženou další silné bouřky. V sobotu hasiči vyjížděli ke stovkám případů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 14. 6. 2020 12:45
Hasiči vyjeli během sobotního odpoledne a večera, kdy Česko zasáhly silné bouřky doprovázené přívalovými dešti s kroupami, k 600 případům. Běžný denní průměr všech zásahů hasičů je přitom 328. Nejvíce práce měli ve Zlínském, Jihomoravském, Pardubickém a Středočeském kraji a v hlavním městě. Podle meteorologů budou v neděli bouřky v Česku intenzivnější než v sobotu.
Ve Zlínském kraji zasáhly 13. června 2020 silné bouřky s přívalovým deštěm. Na snímku hasiči v Otrokovicích čerpají vodu ze zatopeného sklepu.
Ve Zlínském kraji zasáhly 13. června 2020 silné bouřky s přívalovým deštěm. Na snímku hasiči v Otrokovicích čerpají vodu ze zatopeného sklepu. | Foto: ČTK

Největší nárůst událostí způsobených bouřkou hasiči zaznamenali mezi 17:00 a 19:00, kdy počet stoupl ze 150 téměř na 400. Po půlnoci se již situace uklidnila, uvedla v neděli mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. 

Meteorologové v neděli očekávají intenzivnější bouřky než v sobotu a teploty mezi 22 a 26 stupni Celsia. "V opakovaných bouřkách může napršet v součtu i přes 80 milimetrů," uvedli.

Dodali ale, že předpověď srážkových úhrnů v bouřkách je velmi nejistá, a lokace intenzivních srážek se tak může ve výsledku trochu lišit. 

Zejména na Vysočině a jižní Moravě může v bouřkách napršet až 100 litrů vody na metr čtvereční. Hydrometeorologický ústav aktualizoval svou výstrahu, nově je s extrémním stupněm nebezpečí a platí mimo jiné v okolí Vlašimi na Benešovsku. Hasiči proto nechtějí nechat nic náhodě. "Máme posílené operační středisko a očekáváme větší množství zásahů. Uvidíme, jak ta prognóza vyjde," uvedl mluvčí krajských hasičů Jaroslav Gabriel.

V sobotu hasiči nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů, domů nebo garáží a odstraňovali popadané stromy. 

Stromy padaly na silnice a elektrická vedení. Ve Skalici u České Lípy spadl vzrostlý smrk na kostel sv. Anny. Na Třebíčsku se vyvrácený strom opřel o jiný a hrozilo, že spadne na silnici. Hasiči místo zajistili a strom odstraní za denního světla. Z preventivních důvodů evakuovali 11 lidí ze dvou domů, které jsou případným pádem stromu ohroženy. Evakuovaní mají zajištěno náhradní ubytování. Ve Zlínském kraji podle Studené pomáhali i hasiči ze slovenského Trenčína, bagrem odstraňovali nánosy bahna a vyprošťovali zapadlá auta.

Hasiči navíc nadále odstraňují v Olomouckém kraji následky přívalových dešťů z minulého víkendu. Odčerpávají vodu ze zatopených domů a odstraňují překážky v korytech potoků.

Jihomoravští hasiči měli od sobotního podvečera do nedělního rána kvůli počasí skoro 90 výjezdů, řekl v neděli mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. "Nejčastěji jsme odstraňovali popadané stromy," uvedl. Hasiči řešili i strom spadlý na auto. Nejvíce zásahů v počtu bezmála 30 bylo na Brněnsku a také v Brně, 12 událostí bylo na Vyškovsku. "Neevidujeme žádné zranění," poznamenal Mikoška.

Sobotní bouřky byly na některých místech velmi silné, podle údajů meteorologů na Facebooku krátkodobé úhrny srážek dosáhly 40 milimetrů, tedy 40 litrů vody na metr čtvereční. Týkalo se to zejména okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také Zlínského kraje, odkud bouřky postupovaly k severozápadu. Vysoké srážkové úhrny ale byly zaznamenány i v Praze Libuši, kde přešlo více bouřek za sebou.

Nejvyšší úhrn za 24 hodin meteorologové naměřili v Kořenově v Jizerských horách, a to 52,7 litru vody na metr čtvereční. "Je ale pravděpodobné, že v okolí Borovnice na horním toku Svratky byly úhrny i vyšší, na tomto místě také vystoupila hladina Svratky přechodně i na třetí stupeň povodňové aktivity," uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Video: Přívaly vody nekončí: Přijde vzduch, ve kterém rády bublají bouřky, varuje Daňhelka

Extrémní srážky se trefily do povodí, bouřky se seřadily jedna za druhou, navíc narážely na návětří Jeseníků, vysvětluje hydrolog pondělní povodně. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy