Když důvod "klimatická změna" nestačí. Co přesně způsobuje úmorná vedra?

pru mk jzu pru, mk, jzu
18. 8. 2022 6:55
Vlna veder v Evropě vzniká tehdy, když se sem dostane horký africký vzduch, což souvisí s určitým postavením tlakových níží a výší, vysvětluje pro Aktuálně.cz Ondráš Přibyla, zakladatel projektu Fakta o klimatu. Experti podle něj v poslední době ale pozorují, že se zmíněný jev děje mnohem častěji a vzduch ze Sahary je zároveň mnohem teplejší. "A to je právě jeden z projevů klimatické změny," říká.
Fyzik Ondráš Přibyla o vlnách veder v Evropě | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Přibyla, který vede projekt Fakta o klimatu, zdůrazňuje, že globální oteplování bude pokračovat tak dlouho, dokud bude v atmosféře zvýšená koncentrace skleníkových plynů kvůli spalování fosilních paliv.

"Směřujeme ke světu, kdy se intenzita a frekvence vln veder a dalších extrémních jevů bude ještě zvyšovat," uvádí v rozhovoru fyzik. "Jsem teď nositelem špatné zprávy, ale zároveň tohle je to, co vidíme v datech a vychází nám z klimatických modelů," dodává.

Zároveň také podotýká, že k projevům klimatické změny se řadí nejen častější požáry či delší sucha, ale s tím i související problémy v hospodářství jako například nižší úroda.

"Na celém světě je tak zasažena potravinová bezpečnost," uvádí Přibyla. "Jedná se zkrátka o kaskádu jevů, které začínají u klimatu a projevují se v hospodářství, ekonomice a v tom, jakým způsobem jsme schopni žít jako společnost," dodává.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde odborník také uvádí, jaké další projevy klimatické změny lze v Česku pozorovat.

 

Právě se děje

Další zprávy