Předpovědět tornádo lze těžko. Když ho zachytíme, je už pozdě, říká meteorolog Žák

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 7. 7. 2021 16:42
Další tornáda v Česku nelze vyloučit, ale jejich pravděpodobnost je "velmi, velmi malá". I to zaznělo v on-line chatu meteorologa Michala Žáka se čtenáři Aktuálně.cz. Odborníka na počasí z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a z Českého hydrometeorologického ústavu zná široká veřejnost především jako moderátora předpovědi počasí na České televizi.
On-line rozhovor s meteorologem Michalem Žákem
Rozhovor skončil
Michal Žák odpovídal ve středu 7. 7. od 12:30.
Přečíst si rozhovor

Na Břeclavsku a Hodonínsku se tornádo, navíc v nebývalé intenzitě, vyskytlo podle meteorologa Michala Žáka proto, že v atmosféře panovaly mimořádně vhodné podmínky pro vznik supercely s tornádem. Tedy například mohutný bouřkový oblak s rotací kolem vertikální osy. Důležitá je dle jeho slov i vlhkost ve vzduchu, velký rozdíl teploty mezi nízkými a horními vrstvami atmosféry a také rozložení větru. Na jižní Moravě napomohl i rovinatý terén, v horských oblastech to má tornádo podstatně složitější a vzniká mnohem vzácněji než v nížině.

Mgr. Michal Žák, Ph.D.
Autor fotografie: Česká televize

Mgr. Michal Žák, Ph.D.

Michal Žák (43) je rodák z Třebíče, vystudoval obor meteorologie a klimatologie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2005 působí v České televizi v redakci zpravodajství, již dlouhé roky tam moderuje předpověď počasí. Spolupracuje s Českým hydrometeorologickým ústavem a přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě. Studenty učí interpretovat meteorologická data, povětrnostní mapy, prognostická pole či družicová data.

Jak Michal Žák upozorňuje, meteorologové hrají s tornádem nerovnou hru. "Jsme schopni předpovědět výskyt situací, ve kterých je zvýšená pravděpodobnost výskytu tornád. Jenže i tato pravděpodobnost je poměrně nízká. A hlavně lokalizace výskytu tornáda je velmi obtížná. Podmínky můžou být příznivé v rámci jižní Moravy a Dolního Rakouska, ale kde přesně se tornádo objeví, to dopředu prakticky nejsme schopni říct."

Problém představuje i skutečnost, že tornádo v podmínkách střední Evropy zpravidla vydrží v dotyku se zemí maximálně pár minut, někdy jen desítky sekund. "Od okamžiku detekce po vydání varování pak může uběhnout víc času než je doba života daného tornáda. V USA, kde je tornád víc a trvají delší dobu, je situace poněkud odlišná a varování před konkrétním tornádem se tam běžně vydává," doplnil.

Ve Spojených státech mají speciální systém výstrah na tornáda, vzhledem k tomu, že tam nejde o tak výjimečnou událost jako v Evropě. Zde žádná země nic takového nemá. "Pouze Německo zveřejňuje data z radarů, kde lze usoudit na výskyt supercel, což ale rozhodně ani zdaleka nemusí znamenat výskyt tornáda. A naopak tornádo může přijít i z nesupercelární bouře a pak ji na radaru nemáte prakticky šanci detekovat," vysvětlil Žák.

Z toho všeho vyplývá, že člověk nemá příliš času na příchod tornáda reagovat. Jak říká meteorolog České televize, jde většinou jen o desítky sekund. "Doporučil bych popadnout to nejcennější - dítě, sebe, případně možná mobil a notebook, a to kvůli datům, nikoliv kvůli ceně, a prchat do bezpečí," odpovídal na dotaz, co dělat, když člověk uvidí formující se sloupec vzduchu na obloze "Ale to je samozřejmě ideální stav, někdy je opravdu nezbytné vzít s dětmi nohy na ramena a na nic jiného nemyslet," dodal.

Nejbezpečnější úkryt lidé najdou ve sklepích nebo v části objektu, který je stavebně nejpevnější, tedy jádro bytu či domu, spodní patro a podobně. "Ve venkovní krajině je situace horší, obecně je vhodné vyhledat nějakou prohlubeň, strouhu a lehnout si do ní, není-li lepší úkryt v okolí," upřesnil.

Podle něj by se měli lidé v Česku připravit na více silných bouřek, vyšší teploty zejména v létě a v zimě, a také na větší sucho. To vše podle něj souvisí s klimatickými změnami. "Četnost tornád jako takových se nejspíš významně měnit nebude. Druhá věc jsou situace se silným větrem obecně, u nich lze očekávat častější frekvenci výskytu právě i kvůli vlivu člověka na atmosféru," doplnil meteorolog Michal Žák.

Kde přispět lidem postiženým tornádem?

  • Na stránkách Nadace Via nebo na dárcovská platforma Znesnáze21.
  • Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 2101
  • Člověk v tísni - SOS Morava: číslo účtu 713271329/0300
  • ADRA: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 390
  • Diecézní charita Brno: dárcovské SMS, podle výše příspěvku ve tvaru "DMS DCHB 30", "DMS DCHB 60" nebo "DMS DCHB 90" na telefonní číslo 87777. Transparentní účet 4211325188/6800, variabilní symbol 2002
  • Diakonie Českobratrské církve evangelické: číslo účtu 2100691426/2010 nebo DMS "DIAKONIEPOMOC 30/60/90" (podle výše částky) na číslo 87777
  • Konto Bariéry: pomoc handicapovaným občanům z postižených obcí nabízí, žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese [email protected]. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 17111444/5500, variabilní symbol 5555
  • Okrašlovací polek Stebno: pro oběti tornáda na Podbořansku vznikl transparentní účet

On-line rozhovor s meteorologem Michalem Žákem

Rozhovor skončil
7. 7. 2021
Ptá se: Martin Půlpán

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jaké jsou možnosti vás meteorologů předpovídat tornáda. Moc děkuji.

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,

nejprve bych rád pozdravil všechny čtenáře i aktivní účastníky tohoto online chatu.

A k Vaší otázce - obecně jsme schopni předpovědět výskyt situací, ve kterých je zvýšená pravděpodobnost výskytu tornád. Jenže i tato pravděpodobnost je obecně poměrně nízká. A hlavně lokalizace výskytu tornáda je velmi obtížná - ty podmínky můžou být příznivé v rámci jižní Moravy a Dolního Rakouska, ale kde přesně se tornádo objeví, to dopředu prakticky nejsme schopni říct. Problém je, že tornádo v podmínkách střední Evropy zpravidla vydrží pár minut (tedy dotyk se zemí), někdy jen desítky sekund. Od okamžiku detekce po vydání varování pak může uběhnout víc času než je doba života daného tornáda. V USA, kde je tornád víc a trvají delší dobu, je situace poněkud odlišná a varování před konkrétním tornádem se tam běžně vydává.

7. 7. 2021
Ptá se: Petra

Kde to je nejbezpečnější během tornáda? A co když budu třeba v montované chatě bez sklepa? Moc děkuji.

Odpovídá: Michal Žák

Obecně ve sklepě nebo v části objektu, který je stavebně nejpevnější (jádro bytu, domu, spodní patro apod.., samozřejmě obecně pak právě sklep. Ve venkovní krajině je situace horší, obecně je vhodné vyhledat nějakou prohlubeň, strouhu a lehnout si do ní, není-li lepší úkryt v okolí ...

7. 7. 2021
Ptá se: Radka Horáková

Dobrý den, když vidím v dálce formovat se tornádo, má cenu nějak zabezpečovat majetek? A co a jak případně? Děkuju Vám.

Odpovídá: Michal Žák

Záleží na tom, kolik času asi máte do příchodu tornáda ... obecně jde spíše o desítky sekund, takže bych doporučil popadnout to nejcennější - dítě, sebe, případně možná mobil a notebook (kvůli datům, nikoliv kvůli ceně), a prchat do bezpečí. Ale to je samozřejmě ideální stav, někdy je opravdu nezbytné vzít nohy na ramena a na nic jiného nemyslet ...

7. 7. 2021
Ptá se: Ludvík

Je pravdou že tornáda se tvoří znovu ve stejný místech(regionech) tak jako v americe ? A proč německo má má systém pro sledování tornád a česká republika zatím ne ?

Odpovídá: Michal Žák

V Česku je výskyt tornád příliš nízký na to, aby šlo hovořit o tom, že tornáda se vyskytují stále ve stejných místech, tak to prostě není. Německo zveřejňuje data z radarů, kde lze usoudit na výskyt supercel (což ale rozhodně ani zdaleka neznamená vždy výskyt tornáda !!!). O jiném systému nemůže být v Německu řeč. A tornádo může přijít i z nesupercelární bouří a pak ji na radaru nemáte prakticky šanci detekovat ...

7. 7. 2021
Ptá se: Marketa

Dobry den,kamaradka me presvedcuje ze octovani pocasi rozezene mraky a vyjasni se a v komentarich hodne lidi octovalo a pry to funguje...

Odpovídá: Michal Žák

Opravdu nic takového nefunguje ... prosím, mrkněte na nějaké populárně naučné publikace o atmosféře a meteorologii - a klidně starší ...

7. 7. 2021
Ptá se: Dana

Klimatické inženýrství či takzvané geoinženýrství, které záměrně manipuluje s klimatem na Zemi, se takovým nástrojem k ovládání lidí a států jednou může stát. Šlo by o logický vývoj globálního systému, který je ve své podstatě závislý na levných vstupech a zdrojích.

I za cenu konfliktů či ztráty svobod, systém musí maximalizovat zisky. Korporace a globální elity tedy mohou aplikovat geoinženýrství s cílem zajistit si bezprecedentní kontrolu nad světem.

Proč se o geoinženýrství mluví až nyní?

Odpovídá: Michal Žák

O ovlivňování počasí se ví a mluví už od poloviny minulého století, kdy začaly být k dispozici první metody, jak ovlivnit zejména srážkotvorné procesy. Ale zdůrazňuji, že z fyzikálního hlediska na tom není nic tajemného a nevysvětlitelného - ostatně i OSN zakazuje použití metod ovlivňování počasí jako válečného nástroje (viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_Modification_Convention)

7. 7. 2021
Ptá se: Miloslav

Dobrý den, je pravda že tornádo ztrácí sílu v kopcovitém terénu? A může vůbec vzniknout v oblasti kde jsou hory? Děkuji

Odpovídá: Michal Žák

Obecně ve výše položených oblastech jsou spodní vrstvy vzduchu chladnější, čímž klesá množství dostupné energie pro bouři, a navíc se komplikuje kvůli terénu proudění v amtosféře, což zpravidla poněkud komplikuje další existenci supercely. Obecně tornádo v horských oblastech vzniknout může, ale je méně pravděpodobné než v rovinatých oblastech.

7. 7. 2021
Ptá se: Andy

Dobrý den chci se zeptat zda se tornáda tvoří častěji v rovinatých krajinách než třeba na vysočinách a popř proč. Děkuji.

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí otázka

7. 7. 2021
Ptá se: Kacenka

Budou tornáda častěji? Nebo to byla jenom výjimka.

Odpovídá: Michal Žák

Nějaký významný trend nejspíš detekovat nepůjde (a zatím nejde), změna se může týkat spíš intenzity tornád (která by teoreticky mohla stoupat), ale v podmínkách střední Evropy půjde nadále o natolik málo početný jev, že ty změny nebudou moc patrné.

7. 7. 2021
Ptá se: Petr

Dobrý den.
Když nějaký šaman v Africe dokáže přivolat déšť, soudruzi ze SSSR dokázali větru dešti poručiz, proč to samé nezvládnou i soudruzi z EU?
Má s tím co dočinění CO2, kterého tu narozdíl od zbytku světa máme nejvíc a musíme ho snížit, aby ta správná zaklínadla zase fungovala?
Děkuji za odpověď.
Pohodové léto.

Odpovídá: Michal Žák

A myslíte, že šamanům to fungovalo? Nebo prostě jen byli schopni sledovat změny atmosféry a věděli, kdy by asi mohl přijít déšť a před tím se jali přivolávat déšť, což nakonec dopadlo ? A v SSSR to s tím poroučením ale moc dobře nedopadlo ... Takže myslím, že to srovnání není vhodné. A CO2 je problém jiného rázu i dimenze.

7. 7. 2021
Ptá se: Petr Laierman

Pane Žáku, svým dotazem necílím přímo na vývoj počasí, nýbrž na meteorologické jevy.
Občas vídám tuto situaci. Vysoko na obloze letí ve stejné výšce dva letouny vedle sebe. Vzdálenost mezi nimi nebude dle mého odhadu zezdola větší než 200 - 300 metrů. Zatímco za jedním se stopa zplodinových par táhne přes celý obzor, tak za druhým se naopak bílá čára v nepoměrně kratší délce rozplývá až zcela mizí.
Mohu od Vás doufat v nějaké exaktní vysvětlení tohoto laicky nepochopitelného jevu?

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,
odhad ze země může být poměrně mylný, bylo by vhodné při dané situaci uvést nebo zjistit konkrétní hladiny letu ... Každopádně změny vlhkosti vzduchu, teploty a proudění můžou být v rozmezí několika stovek metrů (vertikálně) natolik výrazné, že to ovlivní tvorbu kondenzačních čar významně. Jde jednoduše řečeno o fyzikální podmínky atmosféry v místě letu daného letounu (a částečně smaozřejmě může jít i o technickou stránku letu - produkce splodin a jejich množství ...)

7. 7. 2021
Ptá se: jirka

CHMU údajně provozuje Dopplerův radar, na kterém lze zřetelně rozpoznat tzv. hook echo, hákovité odrazy na straně hlavních odrazů (srážek) pod supercelou.
SHMU ukázal podrobnou strukturu s tímto typickým prvkem, jakou šlo v čase tornáda pozorovat. Tornádo postupovalo cca 30 minut. Jak tomu bylo u CHMU, všiml si toho někdo, v jaký čas, a jaký byl další vývoj tohoto zjištění?

Odpovídá: Michal Žák

Myslím, že se k tomu už kolegové z ČHMÚ jasně vyjadřovali, že v daný moment se nacházela na cestě paprsků z radaru Skalky jiná bouřková oblačnost, která detekci hooch echa znemožnila, zatímco ze slovenské strany tam podobná překážka nebyla a proto bylo možné ho detekovat. Jinak kolem 30 minut existovala jen ta supercela, která přinesla tornádo, tornádo samotné trvalo výrazně kratší dobu. Další detaily by mohli odpovědět kolegové z Centrálního předpovědního pracoviště, nicméně budou určitě součástí detailní analýzy tohoto mimořádného jevu.

7. 7. 2021
Ptá se: Josefek

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, myslíte si, že se četnost ( pravděpodobná) takových silných a devastujících větrných anomálií ( nedej bože tornád takové síly jako v Litovli a momentálně na Jižní Moravě), bude nějak lineárně nebo třeba jiným matematickýcm pravděpodobnostním modelem ( třeba exponenciálně) zvyšovat v důsledku lidské činnosti ( nebo pokud se podaří omezit výrobu skleníkových plynů klesat? A v jaké časové predikci? Děkuji Vám za odpověď.

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,
už jsem se vyjadřoval o pár komentářů dříve - četnost tornád jako takových se nejspíš významně měnit nebude... Ale současně podotýkám, že jde o jev, kde toho vzhledem k jeho velikosti víme zatím jen málo s ohledem na vazbu na změnu klimatu. Druhá věc jsou situace se silným větrem obecně, u nich lze očekávat častějí frekvenci výskytu právě i kvůli vlivu člověka na atmosféru.

7. 7. 2021
Ptá se: Martin Tomeček, Strážnice

Dobrý den pane Žáku, chci se zeptat, jestli už jste v ČHMÚ zjistili co bylo na té supercele tak výjimečného že z ní vzniklo tornádo a jestli se podobné podmínky mohou v ČR opakovat. Děkuju.

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,
zatím je situace pečlivě analyzována. A není úplně jednoduché určit, která supercela přinese a která nepřinese tornádo. POčkete, prosím, na detailnější zprávu a analýzu.

7. 7. 2021
Ptá se: Pedro

Dobrý den, rad bych se zeptal
- když se točí tornádo je jeho směr vždy stejný?
- nebo na něj působí něco jako Coriolisova síla a tedy je jeho směr na severní a jižní polokouli jiný?
- lze nějak předpokládat, že se tornáda budou v budoucnu formovat vždy od jihozápadu a nebo mohou přijít i od severovýchodu?
- dokázalo by takové tornádo vycucnout vodní nárdž (např. Novomlýnské) a mělo by to nějaký vliv na snížení jeho energie?
Děkuji za vysvětlenía pohodový zbytek dne

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den.

- když se točí tornádo je jeho směr vždy stejný?
Nemusí být, s ohledem na malé rozměry není Coriolisova síla vždy tou rozhodující o směru rotace - i u nás máme tornáda s anticyklonálním směrem (tedy po směru otáčení hodinek), které mimochodem pozoroval už J. G. Mendel před cca 150 lety v Brně.

- lze nějak předpokládat, že se tornáda budou v budoucnu formovat vždy od jihozápadu a nebo mohou přijít i od severovýchodu?
Spíš lze říct, že nejsilnější bouře u nás obvykle souvisejí se zvlněnými studenými frontami a přílivem teplého vzduchu, což pak znamená zpravidla jihozápadní proudění a tedy i postup silných bouří od jihozápadu. Nicméně není to rozhodně pravidlo - takže tornádo se může vytvořit i při postupu bouře od SV.

- dokázalo by takové tornádo vycucnout vodní nárdž (např. Novomlýnské) a mělo by to nějaký vliv na snížení jeho energie?
Vycucnout určitě ne, té vody tolik zvednout nedokáže. Vliv vodní nádrže spíš může ovlivnit podmínky teplotního zvrstvení a případně i proudění v atmosféře, což následně může vést i k modifikaci života tornáda. Jde ale o hodně teoretickou záležitost, s ohledem na velikost nádrže Nové Mlýny.

7. 7. 2021
Ptá se: František Vlček

Dobrý den,zajímalo by mě ,jestli by se dokázalo tornádo vyskytnout i ve městě obklopeným kopcema,nebo jen na rovné ploše?Díky za odpověď

Odpovídá: Michal Žák

Je to méně pravděpodobné, ale nikoliv zcela vyloučené.

7. 7. 2021
Ptá se: Martin noby

Dobrý den, ohledně tornáda, budou tu s náma furt ? Kdy máme očekávat další a kde ?

Odpovídá: Michal Žák

Budou tu s námi neustále. Ale kdy a kde se objeví další, nelze říct.

7. 7. 2021
Ptá se: Alena

Dobrý večer,od té doby co bylo tornádo na jihu Moravy,jsem se začala bát,že tu budou uz s náma častěji,je možné,že se to může stát znovu?počasí je čím dál horši což tornádům náhrává,mám se jich bát?nebo to byla náhoda?děkuji za odpověď

Odpovídá: Michal Žák

Výskyt tornád v Česku je velmi výjimečnou záležitostí. Určitě není třeba se obecně bát, že se zrovna u vás objeví. Ta pravděpodobnost je totiž velmi malá. Druhá věc je ale rostoucí extremita jiných jevů, nicméě u nich předpověĎ i ochrana je podstatně lepší než u tornád.

7. 7. 2021
Ptá se: Petr Sittek

Chci se zeptat zda je možné že když přez daně území přechází tornádo proud vzduchu tornáda nejprve fouká na jednu stranu a pak z druhé.Zda pomůže skrýt se za nějakou zdí nano přírodní překážkou.Nebo můžu očekávat větry oběma směry.Myslim pripadne stretnutí s tornádem ve volném terénu.A zda vzduch v tornádu má sací efekt , že věci má tendenci zvedat anebo přítlačný.Mi to připadá že se to pohybuje shora dolů.
Děkuji Petr Sittek

Odpovídá: Michal Žák

Většinou dané míst zasáhne rotace tornáda jedním směrem. Nicméně se můžou objevit tzv. sekundární savé víry, které mají značný destruktivní potenciál s větry různých směrů. Tornádo má částečně savý efekt, kvůli podtlaku, významnější ale bývá horizontální tlak větru.

7. 7. 2021
Ptá se: Marek Novák

Dobrý den, mluví se teď hodně o souvislosti mezi četností, intenzitou tornád a klimatickou změnou. Dočetl jsem se, že pro to není dostatek důkazů. Nicméně, by mě zajímalo jestli je pro to alespoň důvodné podezření. Děkuji.

Odpovídá: Michal Žák

Máte pravdu, zatím je opravdu málo důkazů, zejména pokud jde o tu četnost.

7. 7. 2021
Ptá se: Jarmila

Dobrý den,
prosím, je možno odhadnout počasí v České republice na příštích 10 - 20 let?

Odpovídá: Michal Žák

Počasí ne, ale rámcový vývoj klimatu odhadnout lze.

7. 7. 2021
Ptá se: Standa V.

Dobrý den. Také si myslíte (máte obavy), že se extrémy počasí budou prohlubovat a že to bude mít dopady jak ekonomické, tak sociální? Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den, v souvislosti se změnou klimatu k tomu už dochází a podle podkladů, které máme k dispozici, se budou dopady prohlubovat.

7. 7. 2021
Ptá se: Jan seiler

Dobrý den, chci se zeptat, hrozí velké bouřky a tornáda na západě Čech?

Odpovídá: Michal Žák

V nejbližších dnech na západě Čech spíš ne. Silné bouřky se ale zítra a v pátek můžou objevit na ostatním území, viz https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html

7. 7. 2021
Ptá se: Petulka

Dobrý den, je možné , aby se tornádo objevilo na stejném místě přesně kde už bylo?

Odpovídá: Michal Žák

Teoreticky ano, ale ta pravděpodobnost je opravdu hodně malá, a u nás téměř nulová ...

7. 7. 2021
Ptá se: Rozarka

Dobry den.Bude Tornado ted casty jev v CR?

Odpovídá: Michal Žák

Rozhodně nebude

7. 7. 2021
Ptá se: Vichr z hor

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co říkáte na teorii, že letos bylo na jaře dlouho chladno, protože nelétala letadla. Souvisí to spolu nějak?

Odpovídá: Michal Žák

NEsouvisí, ty příčiny je nutné hledat v charakteru velkoprostorové cirkulace nad střední Evropou. A zatímco u nás bylo chladno, jinde bylo třeba i mnohem tepleji...

7. 7. 2021
Ptá se: Bohumila Šmídová

Zdravím Vás, pane Žáku, Předpověď počasí je můj nejoblíbenější pořad na ČT! Takový Večerníček pro dospělé. Ráda bych se Vás zeptala, co všechno vidíte, když jste venku, koukáte na nebe, ale nemáte žádné přístroje. Co všechno vyčtete?

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,
to jsme moc rádi :-)
Především ze stavu oblohy vyčtu možnost výskytu srážek, charakter vzuchové hmoty (třeba z dohlednosti), vertikální teplotní zvrstevní, jak se budou šířit škodliviny v ovzduší apod. Ono to závisí na povětrnostní situaci.
Vlastně si ty všechny detaily možná už ani neuvědomuji :-)

7. 7. 2021
Ptá se: Pavel

Kdybyste viděl v dálce formovat se tornádo, sledoval byste ho s vědeckým zájmem, nebo se raději běžel schovat? Nebo do jakého momentu byste čekal?

Odpovídá: Michal Žák

Sledoval bych se zájmem (a snad i s funkčním mobilem) do chvíli, než bych usoudil, že už to není bezpečné. Nicméně obecně doporučuji vyhledání úkrytu raději dříve než později ...

7. 7. 2021
Ptá se: Týnka

Plno lidí říká, že předpovídat počasí to je jako věštění z křišťálové koule. Plno lidí se také zlobí na meteorology, že jim to "zase nevyšlo". Co všechno vám do vaší pečlivě připravené předpovědi může "hodit vidle"?

Odpovídá: Michal Žák

Víte, ono to někdy je o sledování předpovědi a jejím vnímání ze strany veřejnosti. Někdy prostě situace je složitá, takže nemusí být jednoduché všechno vstřebat. A pak může mít někdo pocit, že to nevyšlo, ačkoliv v přepdovědi to uvedeno bylo ... "Hodit" vidle? No spíš jsou situace, kdy si nejsme úplně jisti přesným vývojem v daném místě - například při přechodu zvlněné studené fronty, což i současná situace ... :-)

7. 7. 2021
Ptá se: Tereza Předrybnická

Dobrý den, zhruba před deseti lety bylo tornádo na Pardubicku, tehdy ale akorát vzalo střechu z tovární haly a tašky z několika desítek rodinných domků, nicméně zůstalo jen u střech, obydlí to jinak nezničilo. V čem mělo Pardubicko štěstí a Hodonínsko smůlu?

Odpovídá: Michal Žák

Šlo o intenzitu dané bouře - na Pardubicku byla prostě výrazně slabší ...

7. 7. 2021
Ptá se: Šotouš

Slyšel jsem, že máte rád vlaky a že jste je chtěl i studovat. Proč tedy nakonec počasí a ne vlaky? A jak to vlakům vynahrazujete? :-)

Odpovídá: Michal Žák

Ano, to je pravda :-)
Nakonec zvítězila Praha nad Pardubicemi (DFJP) a touha porozumět víc fyzice atmosféry než detailům železnice ... Vlakům to vynahrazuji tak, že je prefeuji, kde to jde, a stále a rád vlaky jezdím :-)

7. 7. 2021
Ptá se: Aleš Vrba

Dobrý den, netrápí vás jako spolupracovníka ČHMÚ, že Češi raději koukají na norské stránky? "Podívám se na "yr.no" říkají lidi od teenagerů po seniory. Co by měly stránky ČHMÚ zlepšit? V čem spočívá kouzlo norských stránek s předpovědí počasí? A chodíte na ně?

Odpovídá: Michal Žák

Osobně mě to trochu mrzí, asi to souvisí s jednoduchostí grafiky, což ale může vést k jisté ztrátě podrobnosti předpovědi, která může být důležitá pro vývoj počasí. A já je navštěvuji jen, když chci dokumentovat lesk a bídu takovýchto předpovědí :-)

7. 7. 2021
Ptá se: Jana Seidlová

Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat - vždycky když jsme v rakouských Alpách, zpravidla tam bývá přes den krásně, polojasno, přes 20 stupňů a večeř přijde liják. Za chvíli je zase hezky, další den taky, večer zase liják a tak to jde s železnou pravidelností dál. Má to nějaké vysvětlení?

Odpovídá: Michal Žák

Ano, souvisí to s denním chodem oblaků a srážek bouřkového typu - ty mají maximum poté, co je dosaženo nejvyšší teploty vzduchu, tedy odpoledne a k večeru, v noci pak bouřky zpravidla zanikají.

7. 7. 2021
Ptá se: Matěj Kubelka

Co když by se blížilo tornádo na náš tábor uprostřed lesů se stany s podsadami a týpíčky? Kde bychom mohli hledat bezpečí??? Děkuju!

Odpovídá: Michal Žák

To je dost problematická situace - obecně v nějaké strouze nebo tak někde, kdy byste mohli být co nejvíc chráněni před letícími předměty ...

7. 7. 2021
Ptá se: Miroslava Dubská

Pamatuji ještě pořad o počasí na Čs. televizi za komunistů, kdy tam byl nějaký nudný pán s ukazovátkem a s mapou a ukazoval nějaké brázdy nízkého tlaku vzduchu, což jsem nepochopila, co je a proč to potřebuju vědět. Vy tam pane Žáku máte spoustu interaktivních grafik, obrázků, fotek a videí, že se člověk opravdu nenudí. Co říkáte tomu jak šla atraktivnost a modernost v Předpovědi počasí nahoru? A pamatujete ještě také toho pána s ukazovátkem?

Odpovídá: Michal Žák

Ano, pána s ukazovátkem pamatuju :-)) On se snažil přiblížit rozložení tlakových útvarů a front, což je základ pro předpověď počasí ... Samozřejmě vše se posunulo, takže i v předpovědích počasí se snažíme být atraktivnější, názornější a modernější a využít současných možností techniky. A jsem rád, že se nenudíte :-)

7. 7. 2021
Ptá se: Vašek

Máte větší strach z tornád, nebo povodní? A proč?

Odpovídá: Michal Žák

Určitě z povodní - pravděpodobnost jejich výskytu je totiž nesrovnatelně větší a zejména u přívalových povodní je problém i s předpověditelností jejich konkrétního výskytu.

7. 7. 2021
Ptá se: Alena Bartošová

Dobrý den, nemám dotaz. Neodpustím si však Vám napsat, že velice obdivuji Vaši předpověď počasí v ČT, je opravdu na velmi vysoké úrovni a vždy se velice těším, že na obazovce uvidím právě Vás. Moc děkuji za Vaši práci. Přeji hodně zdraví!

Odpovídá: Michal Žák

Děkuji a moc Vás zdravím!

7. 7. 2021
Ptá se: helenna

Mohlo by takové tornádo dorazit i do Prahy? A vydržely by to naše paneláky?

Odpovídá: Michal Žák

Určitě ano, dokonce v Kosmově kronice je popsáno tornádo na Vyšehradě (jehož opěrné zdi to z části nevydržely). O konstrukci paneláků toho moc nevím, to je spíš otázka na stavební inženýry .

7. 7. 2021
Ptá se: Čeněk Pavel

Dobrý den, chci se zeptat, nejsou současné klimatické podmínky ovlivněny velkým nárustem větrných elektráren?

Odpovídá: Michal Žák

Na základě podrobných modelovacích studií je jejich vliv na klima zanedbatelně malý.

7. 7. 2021
Ptá se: Martin Kubicek

Dobrý den. Chci se zeptat,zda můžeme očekávat tornáda i v jiných krajích než na Moravě.

Odpovídá: Michal Žák

Teoreticky ano, ale ta pravděpodobnost je velmi, velmi malá.

7. 7. 2021
Ptá se: Blanka

Dobrý den budou tornáda často nebo se už nemusím bat a s čeho vznikají nikdy tohle nepamatuji jako v dnešní době a tropy budou taky není už ne děkuji za odpověď

Odpovídá: Michal Žák

Už jsem částečně odpovídal ... Pokud jde o tropy, vlny veder by se měly spíš stupňovat v budoucnosti.

7. 7. 2021
Ptá se: Vědátor

Dobrý den má otázka je velmi prostá planeta si prochází divokými klimatickými změnami, které se dotkly i střední Evropy a ovlivnili náš podnebný pás máme se tedy připravit na charakter počasí typický pro subtropické kontinenty?Jak se změní charakter ročních období nebo přibydou naopak nové?Jak velký dopad budou mít roztáte ledové čepičky či zradí nás Golfský proud nějakým významným procesem? Děkuji za odpověď

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den.
Ano, podmínky podnebí se mění, a do subtropů se sice nedostaneme, ale postupně se naše podmínky přiblíží situaci na severu Itálie, případně pomezí Chorvatska/Maďarska, hlavně v létě. Nová období nepřibudou, ale celkově budou sezóny teplejší, hlavně zimy a léta. Golfský proud sice slábne, ale nemělo by to mít ochlazující efekt na Česko.

7. 7. 2021
Ptá se: Irena

Vytvoří se tornádo na rovině častěji než v lesnaté a hornaté krajině?

Odpovídá: Michal Žák

V rovině častěji než v horách, ano.

7. 7. 2021
Ptá se: Lucie

Dobrý den, jak budou podle Vás takové extrémy počasí jako tornáda časté? Může se situace opakovat i jinde v ČR? Děkuji

Odpovídá: Michal Žák

Tornáda nejspíš ne, ale silné bouře pravděpodobně ano, a to v rámci celé ČR.

7. 7. 2021
Ptá se: Milan Palák

Vážený pane Žáku,
rád bych se dozvěděl, nakolik vznik tornáda ovlivňuje konfigurace terénu, jaký má na jeho sílu vliv rovina a jaký hornatá nebo pahorkovitá krajina.
Děkuji.
m. palák

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí odpovědi.

7. 7. 2021
Ptá se: Martina

Dobrý den,chci se zeptat,zda je možný výskyt tornáda v horských oblastech,zhruba v 700m,nebo pouze v rovinatých oblastech.Děkuji za odpověď

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí odpovědi.

7. 7. 2021
Ptá se: Olda

Pracujete take na CHMU. Proc se nesnazite prosadit vice penez na odborniky. Na mnoha pobockach i ustredi jsou na pozicicj lide, kteri ani meteorologii klimatologii nestudovali. Jak to vidite. Dekuji.

Odpovídá: Michal Žák

Tohle je - podle mého - spíš úkol pro ředitele příslušných institucí . Pokud můžu, tak nezbytnost zvyšování finančních prostředků na klimatologický a meteorologický výzkum podporuji a prosazuji.

7. 7. 2021
Ptá se: Jarmila

Dobrý den, chci se zeptat na klima České republiky v blízké budoucnosti?

Odpovídá: Michal Žák

Vyšší teploty a rozkolísanější režim srážek (ve stručnosti) - takže i častější sucha.

7. 7. 2021
Ptá se: Eva M.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda máte strach z globálních změn počasí, které jsou v poslední době víc a víc zřejmé. Děkuji

Odpovídá: Michal Žák

Strach vyloženě ne, ale jisté obavy z budoucnosti ano.

7. 7. 2021
Ptá se: Jan M.

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na kvalitu dnešních předpovědí. Například jak jste úspěšní v předpovídání počasí do druhého dne, 3 dny předem a třeba týden předem? Chápu, že je těžké určit zda vznikne tornádo, lze ale odhadnout pravdepodobnost, že vznikne třeba den předem? Nebo je ta pravděpodobnost u podobných tak malá, že nemá smysl to uveřejňovat? Jaká souvislost tohoto tornáda se změnou klimatu? Lajkovi by se mohlo zdát, že teplo a bouřky tu byly vždycky, a že lokální počasí před tím nějak extrémní nebylo.

Odpovídá: Michal Žák

Mrkněte, prosím, sem:
https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/uspesnost-predpovedi-pocasi/rocni
U tornád je pravděpodobnost opravdu velmi malá a je otázka, jestli upozornění má vlastně cenu, když často nevyjde a pokud ano, zasažená oblast bývá zpravidla velmi malá. Pokud jde o spojení s klim. změnou - viz předchozí odpovědi.

7. 7. 2021
Ptá se: Čert

Jak moc Vy sám věříte v globální oteplování způsobené člověkem? Vážně? Člověk dělá všude okolo sebe nepořádek a destrukci přírody ale jak to je s tím global warming religion?

Odpovídá: Michal Žák

Já myslím, že to není o víře, ale o faktech, která mluví jasně. Velmi jasně , řekl bych.

7. 7. 2021
Ptá se: SIM

Dobrý den chtěl bych se zeptat jak vznikají kroupy o velikosti pingpongových míčku děkuji

Odpovídá: Michal Žák

Pokud existuje silnější supercela, pak v ní můžou výstupné pohyby být tak silné, že zajistí pobyt ledových částic delší dobu, až můžou postupně dosáhnout těchto extrémních rozměrů.

7. 7. 2021
Ptá se: Martin Půlpán

A jaký je tedy prosím systém varování před tornády v USA? Mají nějaké speciální přístroje či předpovědní modely? Děkuji.

Odpovídá: Michal Žák

Ano, mají tam speciální systém výstrah, vzhledem k tomu,že nejde o výjimečné události jako v Evropě.

7. 7. 2021
Ptá se: Stanislav Švehla

Dobrý den ve spolek - co se týče nomenklatury je ekvivalentem slova tornádo - větrná smršť ? Nebo slovo tornádo nemá přesný český výraz ? Děkuji

Odpovídá: Michal Žák

Význam smrště od tornáda se liší, mrkněte sem:
http://slovnik.cmes.cz/fulltext/smr%C5%A1%C5%A5
http://slovnik.cmes.cz/fulltext/torn%C3%A1do

7. 7. 2021
Ptá se: Martina

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se máme připravit na častější výskyt tornád v ČR.

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí komentáře.

7. 7. 2021
Ptá se: Daniel

Dobrý den, je v ČR nějaká oblast, kde výskyt tornád hrozí více než v jiných oblastech? Je tím místem právě třeba Jižní Morava? Děkuji.

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí komentáře.

7. 7. 2021
Ptá se: tomin

Zdravím. Skutečně se celosvětově v současnosti kupí výjimečné atmosférické jevy (extrémní teplo, zima, sucho, déšť), či jde o jevy normální, pouze mediálně vyzdvižené?

Odpovídá: Michal Žák

Frekvence jejich výskytu i intenzita opravdu stoupá, mrkněte například na ipcc.ch

7. 7. 2021
Ptá se: Karel

Dobrý den,můžete mi říct proč nedostáváme předpovědi jaké mají letiště?
Prý jsou daleko přesnější.

Odpovídá: Michal Žák

Ale letecké předpovědi jsou volně k dispozici (https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/letecke/prehled%20pocasi)
Nicméně letišť je u nás jen pár...

7. 7. 2021
Ptá se: Radek Plojhar

Dobrý den, zatím se uváděl jako nejsilnější náraz větru v Česku cca 230 km/h na Sněžce. Tornádo mělo až o 100 km více. Bere se to jako rekordní náraz větru? A jak šla zpětně změřit jeho rychlost?

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,
problém je v tom slovíčku "změřená". Tady jde jen o odhad podle škod, které tornádo napáchalo. Teoreticky je možné ji změřit dopller. radarem, ale to v tomto případě nebylo možné, viz dřívejší odpovědi.

7. 7. 2021
Ptá se: Dan

Dobrý den, dnes dopoledne byla opět vydána "oranžová" výstraha před velmi silnými bouřkami na čtvrtek a pátek, která se týká prakticky celé ČR (kromě oblasti Krušných hor). Zajímalo by mě, zde tyto bouřky mohou být opět až tak silné, jako v minulém a předminulém týdnu a jestli se opět očekává výskyt tak rozsáhlého bouřkového systému / derecha, jako před týdnem, nebo se bude jednat spíše o bouřky lokálnějšího charakteru?
A ještě druhý dotaz: jelikož bydlím na třinecku, což je blízko jak Polska, tak Slovenska, sleduji výstrahy také na slovenském webu shmu.sk a polském imgw.pl a tyto pak porovnávám.
Vypozoroval jsem, že někdy jsou mezi výstrahami jednotlivých zemí až nečekané rozdíly. Zejména vaši kolegové z Polska mají tendenci k přesnější lokalizaci výstražných jevů, například po jednotlivých okresech, nebo obcích, zatímco u nás se výstrahy vydávají spíše po jednotlivých krajích a výstražné informace mívají celkově plošnější charakter. Pro Slovenský SHMU je zase typické, že mívají obvykle nižší stupně výstrahy než my. Když je u nás oranžová, je vedle na Slovensku žlutá, když je u nás žlutá, na Slovensku se výstraha velmi často vůbec neobjeví.
Zajímalo by mě, jak rozdílné jsou metodiky vyhodnocování nebezpečných meteorologických jevů v jednotlivých státech? Máte nějaké společné metodiky a postupy? Konzultujete například se zahraničními kolegy blížící se rozsáhlejší a závažnější nebezpečné meteorologické jevy?
Děkuji za odpovědi, přeji hezký den.

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,
zítřejší bouřky by snad charakteru derecha dosáhnout neměly. Nicméně plošně rozsáhlejší přívalové srážky se zřejmě objeví.
Výstrahy v různých státech mají různá kritéria, tudíž i stupně nebezpečí se můžou mírně lišit. Nicméně vzhledem k omezenému rozsahu chatu a času tu není prostor na podrobný rozbor výstražných systémů.

7. 7. 2021
Ptá se: Jana Levá

Dobrý den, chci se zeptat, je něco, co vám na předpovídání počasí přijde nejzajímavější nebo nejzábavnější? Co je naopak největší "otrava"?

Odpovídá: Michal Žák

Myslím, že zajímavé i zábavné je počasí skoro vždycky :-) Největší otrava je asi předpovídání mlh a nízké oblačnosti na podzim a v zimě :-)

7. 7. 2021
Ptá se: Roman P

Dobrý den, zdravím Vás a poprosil bych o vysvětlení, proč bývá v letních měsících zpravidla nejchladněji kolem páté ráno, tedy poměrně těsně před východem slunce (že naopak nejteplejší denní hodinou bývá většinou 17h odpoledne přisuzuji vyhřátému vzduchu nad již prohřátým zemským povrchem) Děkuji!

Odpovídá: Michal Žák

Souvisí to s denním chodem radiační a tepelné bilance zemského povrchu, od čehož se odvíjí teplota vzduchu- v noci se od něj ochlazuje, přes den ohřívá. A tato bilance vede k tomu, že nejchladněji bývá právě v době kolem východu slunce (obvykle!).

7. 7. 2021
Ptá se: Zdeňka

Dobrý den, mohla bych se zeptat, jak přesná je předpověď počasí a zda přesnost v určitém ročním období je vyšší než v jiném? Děkuji moc za odpověď.

Odpovídá: Michal Žák

Mrkněte sem:
https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/uspesnost-predpovedi-pocasi/rocni
https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/uspesnost-predpovedi-pocasi/mesicni

7. 7. 2021
Ptá se: Jiří V.

Dobrý den, mám dotaz proč když je pro Vás těžké předpovědět tornádo nepožádáte o pomoc zahraniční kolegy. Lovci bouří sledují výhradně zahraniční meteorologické portály. Dokonce věděli, že bude u Hodonína tornádo.

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,
obávám se, že úplně přesně ten Hodonín nevěděli. Šlo o pravděpodobnost výskytu nejsilnějších bouří , které například podle:
https://www.estofex.org/cgi-bin/polygon/showforecast.cgi?text=yes&fcstfile=2021062506_202106240021_3_stormforecast.xml
byla tedy v širší oblasti než Hodonínsko (naopak, to tam skoro už není).

7. 7. 2021
Ptá se: Jiří V.

Dobrý den, mám dotaz. Proč když se na nás řítí nějaká přírodní katastrofa, povodně, tornádo... se nespustí sirény? Po Moravě si létá tornádo a nikdo nás nevaruje. Ne každý má u ucha rádio nebo TV. I kdyby ty sirény spustili třeba 15 minut po tornádu. Prostě žádné varování.

Odpovídá: Michal Žák

To je ale dotaz na IZS a spol., nikoliv na meteorology.

7. 7. 2021
Ptá se: Lada

Věstila předpovědní mapa den před tornádem na jižní Moravě něco zarážejícího, alarmujícího?

Odpovídá: Michal Žák

Určitě byla poměrně neobvyklá kombinace faktorů vedoucích k potenciálnímu výskytu velmi silných bouří.

7. 7. 2021
Ptá se: Kačka

Můžu se zeptat, kdyby takové tornádo, které se nyní vyskytlo na Moravě, udeřilo dejme tomu na panelové sídliště, jako jsou po okrajích Prahy - byla by zkáza stejně rozsáhlá, nebo by výška domů (10 i víc pater) měla vliv na průběh jevu?

Odpovídá: Michal Žák

To je dotaz spíš na stavební inženýry ...

7. 7. 2021
Ptá se: Blanka Koutová

Vyvolá pustošivé tornádo na jižní Moravě nějaké větší investice do radarů, družic či jiných přístrojů vhodných pro předpověď počasí?

Odpovídá: Michal Žák

Na to asi nejsem úplně schopen odpovědět - nicméně bude dobré, pokud vyvolá lepší povědomí i mezi veřejností, co v takovém případě dělat. Aby se do budoucna alespoň minimalizoval počet obětí, pokud se něco podobného v obydlené oblasti zase objeví ...

7. 7. 2021
Ptá se: Marek

Kdyby dejme tomu za rok přišlo další ničivé tornádo, bude Česko v něčem připravenější? Dá se na něj nějak připravit?

Odpovídá: Michal Žák

Záleží, co si pod tím připravenější máme představit - i kdybychom ho úspěšně předpověděli. Myslím, že důležitou roli má i povědomí lidí, co dělat, a pak samozřejmě konstrukce staveb, které na tak silná tornáda prostě nejsou připraveny a za rok se to určitě nezmění (ale je zde i otázka cena takových úprav vs. pravěpodobnost zásahu tornádem).

7. 7. 2021
Ptá se: Kristýna

Je silných ha extrémně silných bouřek nad ČR více než dříve? Jsou intenzivnější? Souvisí to nějak se změnou klimatu? Moc děkuji.

Odpovídá: Michal Žák

Zatím se jeví, že jejich počet stoupá a ano, se změnou klimatu to do jisté míry souvisí.

7. 7. 2021
Ptá se: Jura

Zeptám se jednoduše: Proč zrovna Břeclavsko a Hodonínsko? Díky!

Odpovídá: Michal Žák

Protože tam panovaly mimořádně vhodné podmínky pro vznik supercely s tornádem. A napomohla i konfigurace terénu v širší oblasti.

7. 7. 2021
Ptá se: Jiří V.

Dobrý den, plánujete vybavit aplikaci ČHMU pro mobilní telefony hlášením před nebezpečím? V případě tornáda, bleskových povodní by ověřený uživatel oznámil nebezpečí, vyfotil ho a dispečer by mohl třeba spustit sirény.

Odpovídá: Michal Žák

Dobrý den,

myslím, že jistá varování jsou k dispozici v mobilních aplikacích už teď. Otázka přesnější lokalizace je samozřejmě v řešení, uvidíme, co přinese další rozvoj výpočetních technologií a předpovědních možností. Pokud jde o druhý směr - od uživatele do centra, to je spíš otázka nad filozofií těchto systémů a jejich ovládání.

Moc děkuji za všechny dotazy, omlouvám se, pokud jsem někde odpověděl stručněji, ale časový rámec je omezený :-)
Přeji všem krásné letní prázdniny a ať vás počasí nezaskočí!

7. 7. 2021
Ptá se: Pavel

Jaký je výhled, budou v České republice tornáda přibývat, nebo budou ojedinělá jako dosud?

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí komentáře

7. 7. 2021
Ptá se: Josef Janiczek

Přeji hezký den. Chci se zeptat na Váš názor na poměrně hustý letecký provoz s vazbou na vývoj počasi. Všiml jsem si vloni na silně zredukovaný letecký provoz a rázem došlo k normalizaci počasí. Byla to jen náhoda ?

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí komentáře

7. 7. 2021
Ptá se: Dave

Jaký má vliv na tornádo krajina? Rovina vs horský hřeben apod. ? Je na rovině pravděpodobnější? Díky

Odpovídá: Michal Žák

Viz předchozí komentáře

 

Právě se děje

Další zprávy