Dopravu komplikuje sníh a mráz. Přes den se bude teplota pohybovat kolem nuly

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2017 8:21
Na většině českých silnic leží rozbředlý sníh či ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Sněžit bude na mnoha místech i přes den. Policie ani silničáři ale zatím žádné problémy na silnicích kvůli počasí nehlásí, přesto nabádají řidiče k opatrnosti. Zrádné mohou být především teploty, které se během úterý budou držet kolem nuly.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha – Na většině silnicích v Česku znepříjemňuje dopravu sníh. Většina tahů je ale posypaná a silničáři ani policie zatím žádné problémy v dopravě nehlásí. Přes den se budou teploty pohybovat kolem bodu mrazu, což je pro řidiče i silničáře nejhorší. Místy se objeví i sněhové přeháňky.

V Libereckém kraji se objevují sněhové přeháňky, i na hlavních tazích leží rozbředlý sníh a hlavně kamiony mohou mít problémy ve stoupáních. Od 08:00 je proto pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřena silnice deset z Tanvaldu na Harrachov a dál na hraniční přechod do Polska. Uzavírka zřejmě potrvá až do čtvrtka.

V severní části Olomouckého kraje jsou ráno sněhové přeháňky a silnice tam pokrývají zbytky rozbředlého sněhu či ujetá vrstva sněhu s posypem. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností.

Silniční dopravu v Pardubickém kraji znepříjemňuje řidičům sníh. Leží na státních i krajských komunikacích, většinou je po solení rozbředlý.

Na Vysočině od pondělí drobně sněží, k ránu byl v kraji až šestistupňový mráz. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Komunikace první třídy jsou po chemickém ošetření mokré, na vozovkách nižších tříd je místy ujetý sníh posypaný drtí.

Na silnicích ve středních Čechách leží místy rozbředlý sníh. Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, srážky nejsou hlášeny.

Na silnicích všech tříd v Královéhradeckém kraji ležel ráno sníh. Na chemicky ošetřovaných cestách byl rozbředlý. V severních částech kraje ráno sněžilo. Teploty se v kraji ráno pohybovaly několik stupňů pod nulou. Nejchladněji bylo na hřebenech Krkonoš, kde teploty klesly k minus osmi stupňům.

Silnice v Plzeňském kraji jsou s opatrností sjízdné. Výrazně obezřetnější by měli být řidiči zejména na silnicích, které se sypou drtí a struskou, což je zhruba třetina regionálních tahů, zejména v chráněných krajinných oblastech a šumavském parku, kolem zdrojů pitné vody a na koncových úsecích vozovek. Žádné problémy zatím nehlásí silničáři ani policie. Ve všech částech regionu mrzne, ale nesněží. Denní teploty se budou pohybovat kolem nuly, což je pro řidiče i silničáře nejhorší.

Silnice ve Zlínském kraji pokryl sníh, jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na cestách druhé a třetí třídy je rozbředlý sníh či zbytky sněhu po pluhování, vozovky první třídy jsou mokré po chemickém ošetření.

Na některých jihočeských silnicích leží zledovatělý nebo rozbředlý sníh. Všechny vozovky v regionu jsou proto sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Horší situace je především na komunikacích nižších tříd.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou po večerním a nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností. Vozovky ošetřené chemickým posypem jsou holé a mokré, ale na krajnicích mohou ležet zbytky sněhové kaše. Na silnicích krytých inertním posypem může být v některých úsecích ujetá vrstva sněhu.

V Jihomoravském kraji jsou ráno komunikace nižších tříd sjízdné se zvýšenou opatrností. Na webu o tom informuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, což platí i pro většinu dálnic, jízda po dálnici D46 vyžaduje od řidičů zvýšenou pozornost.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy