Dopravu v Česku komplikuje sníh a silný vítr, řidiče potrápí i námraza na silnicích

Domácí Domácí
Aktualizováno 3. 1. 2019 16:51
Dopravu na českých silnicích komplikuje sníh a silný vítr. Většina silnic je ale s opatrností sjízdná. Až do páteční půlnoci platí výstraha meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu před sněhovými jazyky.
Místo silnic kluziště. České řidiče ve středu večer potrápila ledovka | Video: Chomutov.cz, Boleslavský dashcam

Silnice na Vysočině jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Kvůli silnému větru a nočním sněhovým přeháňkám se na návětrných místech tvoří sněhové jazyky. I na hlavních tazích leží rozbředlý a někde ujetý sníh, vedlejší silnice jsou se zledovatělou vrstvou sněhu kryté posypem. Silničáři měli v noci v terénu asi 150 sypačů a radlic, řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený.

Silnice v Libereckém kraji jsou nadále sjízdné s velkou opatrností. Silničáři varují před tvorbou sněhových jazyků a upozorňují, že ve vyšších polohách mohou být lokálně některé silnice zaváté. U mokrých povrchů hrozí námraza. Varování před ní platí i pro čtyřproudou silnici z Liberce na Prahu, stoupání přes Svor na Českolipsku či silnici 13 z Liberce na Frýdlant. Vyplývá to z údajů na dopravním webu Ředitelství silnic a dálnic. Pro nákladní vozy nad šest tun je od středy uzavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Liberecku do Raspenavy. Zákaz potrvá minimálně týden. 

Silnice v jižních Čechách jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři vyjeli ve většině kraje během noci s veškerou technikou, řekla ráno dispečerka Správy a údržby silnic Kateřina Řepová. Podle meteorologů se budou ve vyšších polohách tvořit místy sněhové jazyky. V noci bylo nejchladněji na šumavském vrcholu Plechý, a to minus 11,7 stupně.

Kvůli sněhovým jazyků, které se tvoří v některých částech Moravskoslezského kraje, musí být řidiči zvlášť opatrní. Jedná se zvláště o Bruntálsko a také Opavsko, kde jsou vozovky místy i zledovatělé. Kvůli náledí na silnici I/11 byl pro nákladní vozy uzavřen hraniční přechod na Slovensko Mosty u Jablunkova/Svrčinovec. Led je na Frýdecko-Místecku v Beskydech i na silnici I/56, která je mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Horní Bečvou na Vsetínsku pro nákladní vozy uzavřena už od prosince.

Nahrajte vaše videa a fotky
Získejte odměnu 500 Kč za každé vaše publikované video nebo 100 Kč za každou vaši publikovanou fotografii
Jméno:
E-mail:
Popis:
Nahráním souboru udělujete společnosti Economia, a.s. licenci v rozsahu čl. 4, odst.6 Všeobecných smluvních podmínek; Economia, a.s. neodpovídá za obsah nahraných souborů.

Silnice na Zlínsku a Vsetínsku pokrývá ráno místy rozbředlý sníh. Ve vyšších polohách leží na vozovkách uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Komunikace v ostatních částech Zlínského kraje jsou po chemickém ošetření většinou holé a mokré. Na silnici I/50 mezi Uherským Brodem a Starým Hrozenkovem na Uherskohradišťsku se vyskytuje ledovka. Dopravu v kraji komplikují také sněhové přeháňky a silný vítr. Vyplývá to z aktuálních informací zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Rozbředlý sníh, sněhové jazyky, ale místy i námraza může potrápit řidiče mířící na sever Olomouckého kraje. Se zimními nástrahami na silnicích musejí počítat především ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka, středeční sněžení však zanechalo stopy i na vozovkách ve vyšších polohách Olomoucka či Prostějovska, vyplývá to z informací ŘSD. Silničáři i nadále v regionu hlásí sněhové přeháňky.

Na mnoha místech v Pardubickém kraji leží na silnicích sníh. Je po solení rozbředlý, někde i uježděný. Lokálně se také vytvářejí sněhové jazyky, upozorňují silničáři. Řidiči musí se sněhem počítat například v okolí Hlinska, Lanškrouna, Litomyšle, Svitav, Poličky, Žamberka nebo v Železných horách. Na Lanškrounsku se ve vyšších polohách vlivem větru tvoří slabé sněhové jazyky.

Okolo 13 hodiny zablokovala silnici I/35 za Býští ve směru na Holice nehoda kamionu. Vůz blokuje celý jízdní pruh.

Silnice v Jihomoravském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. V Bílých Karpatech se tvoří náledí, na Brněnsku a na Vyškovsku mohou silnice namrzat. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Hlavní tahy v Karlovarském kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Na místních komunikacích hlavně ve vyšších polohách nicméně stále leží sníh, místy by měli řidiči nadále počítat se sněhovými přeháňkami. Teploty zůstávají pod nulou, na silnicích proto hrozí také námraza. Silnice z Božího Daru na Neklid a Klínovec je od čtvrtečního rána opět průjezdná, řekla policejní mluvčí Soňa Podlahová.

Silnice a dálnice v jižních Čechách jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři vyjeli ve většině kraje během noci s veškerou technikou, řekla ráno dispečerka Správy a údržby silnic Kateřina Řepová. Po 11:00 měli silničáři v terénu zhruba 40 sypačů, před polednem hustě sněžilo na Jindřichohradecku. Na Táborsku a ve vyšších polohách se tvoří sněhové jazyky. 

Nehody šesti aut na 131. km D1 se obešly bez zranění

Provoz na dálnici D1 na Vysočině směrem do Brna komplikují nehody. Na 131. kilometru v úseku 100 metrů havarovala dvě nákladní a čtyři osobní vozidla. Místo je průjezdné, nehody se obešly bez zranění. Řekla to policejní mluvčí Dana Čírtková.

První oznámení o nehodě přijali policisté krátce po 11:15, kamion podle mluvčí narazil do středových svodidel. Nakonec na 100 metrech postupně havarovalo celkem šest aut, dodala.

Na Vysočině se kvůli silnému větru a sněhovým přeháňkám tvoří na návětrných místech sněhové jazyky, silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. I na hlavních tazích leží rozbředlý a někde ujetý sníh, vedlejší silnice jsou se zledovatělou vrstvou sněhu kryté posypem. Silničáři měli v noci v terénu asi 150 sypačů a radlic, řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený.

Sledujte cestu sanitky k dopravní nehodě na Rakovnicku. Silnice jsou pokryté ledem | Video: Ambulance Medevac, Aktu.cz
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy