reklama
 
 

Do poloviny července bude tepleji než obvykle. Kromě vysokých teplot ale dorazí i déšť

17. 6. 2017
Až do poloviny července bude v Česku převládat teplo. Průměrná tepolota se bude pohybovat okolo 17,6 stupně Celsia. Nejvyšší teploty by se měly dostavit příští týden, rtuť teploměru vyšplhá až na 26 stupňů Celsia. Po příštím týdnu se ale postupně dostaví více srážek. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha - Do poloviny července má být v Česku mírně tepleji, než je běžné.

Nejvyšší teploty až kolem 26 stupňů Celsia se čekají příští týden, který má být zároveň nejsušší.

Vyplývá to ze čtyřtýdenního výhledu počasí, který v sobotu na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

"Předpokládáme, že období od 19. června do 16. července 2017 bude jako celek teplotně slabě nadnormální. Nejteplejší počasí očekáváme během prvního týdne, následně budou teploty většinou blízké dlouhodobým průměrům," uvedli meteorologové.

V posledním týdnu školního roku a prvních dvou týdnech prázdnin očekávají teploty přes den kolem 24 stupňů Celsia.

Po nejméně deštivém příštím týdnu podle meteorologů ale pravděpodobně přibude ve druhé polovině předpovědního období více srážek.

Čekají hlavně přeháňky a bouřky, předpokládají proto velké rozdíly v množství srážek mezi jednotlivými regiony.

Dlouhodobá průměrná teplota pro období následujících čtyř týdnů je 17,6 stupně Celsia.

Nejchladněji bylo v roce 1980, kdy průměr činil 13,9 stupně Celsia. Zatím nejvyšší průměr 20,9 stupně meteorologové zaznamenali v roce 2006.

Srážek podle záznamů vedených od roku 1951 spadlo zatím nejvíc v roce 1954, kdy meteorologové naměřili 167 milimetrů.

Nejméně napršelo v roce 1976 s úhrnem 15 litrů na metr čtvereční. Průměrný úhrn srážek pro období mezi 19. červnem a 16. červencem je 76 milimetrů.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy. ČHMÚ na to opakovaně upozorňuje.

Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Podívejte se na sobotní a nedělní předpověď počasí od meteoroložky Dagmar Honsové. | Video: Dagmar Honsová, Meteopress |  01:30

autor: ČTK | 17. 6. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama