Do Česka se žene silný vítr. Někde raději nevycházejte

Domácí Domácí
5. 12. 2013 17:11
Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od páteční půlnoci do soboty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Českou republiku potrápí na konci týdne nejen ochlazení a zatažená obloha, ale také silný vítr a sněhové jazyky. Další sněžení navíc přinese závěje.

Ty především na hory a do severní poloviny území přinese okraj bouře Xaver, která nyní řádí na severu Evropy.

Český hydrometeorologický ústav proto vydal výstrahu s vysokým stupněm nebezpečí, velmi silný vítr hrozí od páteční půlnoci do sobotního poledne v Ústeckém, Libereckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.

Silný vítr se ale už ve čtvrtek večer může objevit v celém Česku. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí pro celé území ČR od čtvrtečních 17:00.

Závěje hrozí v polohách od 700 metrů nad mořem, ve vyšších polohách se také mohou tvořit sněhové jazyky.

"Pásmo srážek spojené s okluzní frontou zasáhne naše území ve čtvrtek ve večerních hodinách. Současně bude na našem území zesilovat západní vítr," píše ČHMÚ.

Nejsilněji bude foukat o půlnoci

Silný vítr bude kulminovat kolem půlnoci a pak v pátek. Průměrná rychlost větru se bude pohybovat od 10 do 15 metrů za sekundu s nárazy 20 až 25 metrů za sekundu (tedy až 90 kilometrů za hodinu). Na hřebenech hor pak může dosáhnout rychlosti až 35 metrů za sekundu (125 kilometrů za hodinu).

Ve vyšších polohách by od čtvrtka do soboty mělo napadnout do pěti centimetrů nového sněhu, na horách pak 10 až 30 centimetrů.

Právě teď nejvíc fouká na Sněžce a v Krušných horách, kde vítr dosahuje v nárazech 72 kilometrů v hodině. Nejsilnější vítr očekávají meteorologové do soboty na Liberecku nebo Ostravsku v polohách od 700 metrů nad mořem. Silný vítr se vyhne jen jihu Moravy.

Mohutná bouře Xaver o síle orkánu udeřila v severním Německu, skandinávských zemích a ve Velké Británii. Ve Skotsku zůstaly desítky tisíc lidí bez elektřiny a na celém severu Evropy byla zrušena řada vlakových, leteckých a trajektových spojení. Uzavřeny byly také školy.

V pobřežních oblastech se vztyčují protipovodňové bariéry v obavách ze záplav vysokými mořskými vlnami.

Může dojít i k výpadku proudu

Lidé by podle meteorologů měli zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty a zajistit například skleníky. Doporučují také nezdržovat se v okolí starších budov a stromů a nechodit do lesa.

Na horách by lidé měli omezit vycházení a při řízení auta být maximálně opatrní. Podle meteorologů je možné, že se objeví výpadky elektrického proudu, vyloučené nejsou ani problémy se zásobováním nebo dostupností zdravotnických služeb.

"Připravte si k dispozici baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu," dodávají k tomu hasiči. Lidé by také měli sledovat aktuální situaci v médiích nebo na webu ČHMÚ. O pomoc mohou lidé telefonovat na linku 112 nebo 150.

Po vichřici je nutné důkladně zdokumentovat napáchané škody a vše co nejdříve oznámit pojišťovně. "Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku," dodávají k tomu ovšem hasiči.

Od neděle bude srážek ubývat

Ve čtvrtek bude jinak oblačno až zataženo, místy se může objevit sněžení, zpočátku i déšť se sněhem. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od +2 až -2 °C, při malé oblačnosti klesnou až na -4 °C. Přes den naměříme 0 až 4 °C.

Pátek začne velkou oblačností se sněhovými přeháňkami. Na horách bude sněžení trvalejší, mohou se tvořit sněhové jazyky. Nejnižší noční teploty klesnou k +2 až -2 °C, přes den naměříme 0 až 4 °C.

V sobotu bude oblačnost proměnlivá, občas se přidají sněhové přeháňky. V noci klesne rtuť teploměru na -1 až -5 °C, přes den naměříme -2 až +2 °C.

Od neděle by měly postupně srážky i oblačnost ubývat, později se přidají mlhy nebo nízká inverzní oblačnost.

Nejnižší noční teploty klesnou k -1 až -6 °C, při vyjasnění a na sněhové pokrývce až na -10 °C. Přes den naměříme -2 až +3 °C.

 

Právě se děje

Další zprávy