Do Česka se vrátily mrazy, na horách bylo v noci až -15 °C. Silničáři varují řidiče před náledím

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2016 10:08
Jarní teploty vystřídaly opět mrazy. Stanice rašeliniště na Jizerce v Jizerských horách naměřila v noci na čtvrtek minus 15,8 stupně. Mráz může komplikovat cestování hlavně řidičům. Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky a silnice mohou klouzat. Hlavní tahy jsou většinou holé a po chemickém ošetření mokré. Silničáři i přesto řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti na cestách.
Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky. (Ilustrační foto)
Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Do Česka se po dnech, kdy teploty dosahovaly téměř jarních hodnot, vrátily mrazy. Ty mohou znepříjemnit cestování hlavně řidičům, kteří by si měli dát pozor na náledí nebo zmrazky. Ty se mohou objevit hlavně na silnicích nižších tříd a v horských oblastech.

Silnice v Karlovarském kraji mohou ve čtvrtek ráno místy namrzat. Teplota v noci klesla v kraji k minus pěti stupňům, a silničáři proto varují před vznikem námrazy. Vozovky by mohly klouzat například v lesních úsecích nebo podél řek. Podle předpovědi lze během dne očekávat přeháňky, zpočátku sněhové, později smíšené nebo v nižších polohách dešťové. Večer a v noci by mohlo opět vznikat náledí.

V Libereckém kraji se v noci vyjasnilo a mrzne. Stanice rašeliniště na Jizerce v Jizerských horách naměřila v noci minus 15,8 stupně. Hlavní tahy jsou většinou holé a po chemickém ošetření mokré, mohou ale namrzat. Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky a silnice mohou klouzat.

Na místních silnicích okresu Žďár nad Sázavou leží ujetý sníh pokrytý drtí. Jinde na Vysočině jsou vozovky holé a vymrzlé nebo po chemickém posypu vlhké. "Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností," varoval dispečer krajské správy a údržby. K ránu byl na Vysočině až čtyřstupňový mráz, přes den se podle meteorologů oteplí a bude opět sněžit.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné. Na Teplicku se může místy tvořit námraza. Dálnice a rychlostní silnice jsou holé a vlhké, sjízdné bez omezení. Silnice nižších tříd v Krušných horách jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností.

V Moravskoslezském kraji jsou silnice nyní bez větších komplikací sjízdné. Náledí může v odpoledních hodinách vznikat na mostech. "Silnice první třídy jsou holé a vymrzlé, na silnicích nižších tříd může ležet ujetá vrstva vymrzlého sněhu krytá posypem," upřesnila mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku byla ve čtvrtek v 09:00 opět otevřena pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem. Silnice byla pro těžká nákladní vozidla uzavřena od středečního rána. Cesta je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede v Beskydech kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Silničáři tam nesmějí používat chemické prostředky. Kamiony pak v kopcích i při slabé sněhové vrstvě mají problémy a silnici často zablokují.

Příroda se už probudila

Převládající teplé počasí letošní zimy probouzí v těchto dnech rostliny a stromy na řadě míst republiky. Například líska obecná už pomalu odkvétá, začíná kvést olše lepkavá a na vrbě se dají pozorovat typické "kočičky", upozornili meteorologové. Do plného květu se začíná dostávat také sněženka podsněžník, považovaná za posla jara. "Současné ochlazení snad tento vývoj ještě na pár dní zpomalí," dodali meteorologové.

Zatímco v pondělí ještě padaly na mnoha stanicích teplotní rekordy, v úterý se výrazně ochladilo a sněžilo i v nížinách. Chladnější ráz počasí má ještě přinejmenším pár dní vydržet.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy