Do Česka se vrátily mrazy, na horách bylo v noci až -15 °C. Silničáři varují řidiče před náledím

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2016 10:08
Jarní teploty vystřídaly opět mrazy. Stanice rašeliniště na Jizerce v Jizerských horách naměřila v noci na čtvrtek minus 15,8 stupně. Mráz může komplikovat cestování hlavně řidičům. Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky a silnice mohou klouzat. Hlavní tahy jsou většinou holé a po chemickém ošetření mokré. Silničáři i přesto řidiče nabádají ke zvýšené opatrnosti na cestách.
Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky. (Ilustrační foto)
Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky. (Ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Praha - Do Česka se po dnech, kdy teploty dosahovaly téměř jarních hodnot, vrátily mrazy. Ty mohou znepříjemnit cestování hlavně řidičům, kteří by si měli dát pozor na náledí nebo zmrazky. Ty se mohou objevit hlavně na silnicích nižších tříd a v horských oblastech.

Silnice v Karlovarském kraji mohou ve čtvrtek ráno místy namrzat. Teplota v noci klesla v kraji k minus pěti stupňům, a silničáři proto varují před vznikem námrazy. Vozovky by mohly klouzat například v lesních úsecích nebo podél řek. Podle předpovědi lze během dne očekávat přeháňky, zpočátku sněhové, později smíšené nebo v nižších polohách dešťové. Večer a v noci by mohlo opět vznikat náledí.

V Libereckém kraji se v noci vyjasnilo a mrzne. Stanice rašeliniště na Jizerce v Jizerských horách naměřila v noci minus 15,8 stupně. Hlavní tahy jsou většinou holé a po chemickém ošetření mokré, mohou ale namrzat. Opatrní by měli být řidiči hlavně na horských silnicích, kde je ujetá vrstva sněhu, tvoří se tam zmrazky a silnice mohou klouzat.

Na místních silnicích okresu Žďár nad Sázavou leží ujetý sníh pokrytý drtí. Jinde na Vysočině jsou vozovky holé a vymrzlé nebo po chemickém posypu vlhké. "Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností," varoval dispečer krajské správy a údržby. K ránu byl na Vysočině až čtyřstupňový mráz, přes den se podle meteorologů oteplí a bude opět sněžit.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné. Na Teplicku se může místy tvořit námraza. Dálnice a rychlostní silnice jsou holé a vlhké, sjízdné bez omezení. Silnice nižších tříd v Krušných horách jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností.

V Moravskoslezském kraji jsou silnice nyní bez větších komplikací sjízdné. Náledí může v odpoledních hodinách vznikat na mostech. "Silnice první třídy jsou holé a vymrzlé, na silnicích nižších tříd může ležet ujetá vrstva vymrzlého sněhu krytá posypem," upřesnila mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku byla ve čtvrtek v 09:00 opět otevřena pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem. Silnice byla pro těžká nákladní vozidla uzavřena od středečního rána. Cesta je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede v Beskydech kolem přehrady s pitnou vodou Šance. Silničáři tam nesmějí používat chemické prostředky. Kamiony pak v kopcích i při slabé sněhové vrstvě mají problémy a silnici často zablokují.

Příroda se už probudila

Převládající teplé počasí letošní zimy probouzí v těchto dnech rostliny a stromy na řadě míst republiky. Například líska obecná už pomalu odkvétá, začíná kvést olše lepkavá a na vrbě se dají pozorovat typické "kočičky", upozornili meteorologové. Do plného květu se začíná dostávat také sněženka podsněžník, považovaná za posla jara. "Současné ochlazení snad tento vývoj ještě na pár dní zpomalí," dodali meteorologové.

Zatímco v pondělí ještě padaly na mnoha stanicích teplotní rekordy, v úterý se výrazně ochladilo a sněžilo i v nížinách. Chladnější ráz počasí má ještě přinejmenším pár dní vydržet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na Twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy